Odnawialne i nieodnawialne źródła energii – czym są? Przykłady

Odnawialne źródła energii.

Coraz częściej słyszy się o tak zwanej zielonej energii czyli energii odnawialnej, która jest bardziej korzystna dla środowiska naturalnego oraz tańsza przez co nasz portfel jest grubszy lub na koncie mamy więcej pieniędzy. Ze względu na wzrastające ceny za prąd ozn zyskują na popularności. 

Różnic pomiędzy odnawialnymi, a nieodnawialnymi źródłami energii. 

Do nieodnawialnych źródeł energii zaliczamy węgiel, ropę czy gaz ziemny. Powstawały one na ziemi latami, a obecnie istnieje metoda pozwalająca na odnowienie, wydobycie ich. Jednak patrząc na tego typu energię pod kątem zanieczyszczenia środowiska, czasu wydobycia danego złoża oraz szybkości jego zużycia osobiście uważam że zaczyna ona powoli wymierać, iść w zapomnienie. Natomiast odnawialne źródła energii to te, które szybko się zużywają ale także w sposób naturalny w takim samym tempie odnawiają. 

Źródła energii odnawialnej:

  • Elektrownie wodne – gdzie do napędu, pracy elektrowni wykorzystuje się siłę wody np. pobudzając ją za pomocą koła lub wykorzystując prądy morskie.
  • Elektrownie wiatrowe – gdzie wiatrak wprawiany jest w ruch wykorzystując do tego moc wiatru.
  • Elektrownie geotermalne – w tym przypadku wykorzystuje się tutaj energię cieplną ziemi 
  • Elektrownie fotowoltaiczne – tutaj do produkcji energii wykorzystuje się działanie promieni słonecznych. 
  • Biopaliwa – paliwa np. pochodzenia roślinnego. 

Energia jądrowa jako odnawialne źródło energii.

Jeśli tego rodzaju energia jest produkowana w zamkniętym pomieszczeniu możemy ją zaliczyć do odnawialnych źródeł energii. W taki sposób energia jądrowa produkowana jest właśnie w rosji. Reaktory powielające produkują więcej paliwa niż go zużywają dlatego amerykański instytut naftowy zalicza tego typu materiał do ozn. Jedyną wadą tego typu energii jest to, że instytucje przede wszystkim unia europejska zaliczają ją do kategorii niebezpiecznych substancji. 

Odnawialne źródła energii w Polsce.

W ustawie w Polsce odnawialne źródła energii zdefiniowane są jako źródła wykorzystywane w procesie przetwarzania energii wiatru, promieniowania słonecznego, fal, prądów oraz pływów morskich. 27 lipca 2012 roku rząd w Polsce wyszedł z inicjatywą posiadania przewagi nad unią gdzie obliguje Polskę oraz Polaków do większego wsparcia gałęzi jaką jest energia odnawialna między innymi dlatego, też doszło w Katowicach do spotkania władz państwa w sprawie omówienia tematu jakim jest ochrona środowiska. 

OZN, a dofinansowanie.

W pewnym momencie w europie okazuje się, że problemów z odnawialnym źródłem energii nie brakuje, ponieważ nie dotyczy to jej braku ale tego, że jej montaż jest drogi dlatego unia europejska wyszła z inicjatywą dofinansowania państw i wspierania projektów. Pierwsze pieniądze przed dofinansowaniem na panele fotowoltaiczne poszły na wymianę tak zwanych kopciuchów czyli piecy węglowych na piece gazowe. Obecnie o dofinansowanie nie może ubiegać się każdy gdy jest limit miejsc dlatego kto pierwszy ten lepszy ale patrząc na obecną sytuację związaną z Covid 19 nie powinno być to dla kogoś zaskakujące.

2 thoughts on “Odnawialne i nieodnawialne źródła energii – czym są? Przykłady

    1. Fotowoltaika wraz z wiatrakami wyprodukują o wiele mniej energii niż zostało użyte do ich produkcji.
      Na dodatek, dość szybko się psują, a ich odpady nie są biodegradowalne ani nie nadają się do recyklingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *