Klimatyzator przenośny, klimatyzer ewaporacyjny, wiatrak – co wybrać?

Lato 2024 zbliża się wielkimi krokami, dlatego to ostatni dzwonek, żeby przygotować się na jego mniej lubianą stronę, czyli upały. Nie każdy może pozwolić sobie na montaż klimatyzatorów split. W takiej sytuacji do wyboru są trzy inne urządzenia: klimatyzator przenośny, klimatyzer ewaporacyjny i wiatrak. Sprawdzamy, co jest najlepsze.

Klimatyzator przenośny 

Klimatyzator przenośny działa na tej samej zasadzie co stacjonarny klimatyzator. Różnica tkwi w budowie, ponieważ tutaj oba wymienniki ciepła znajdują się w jednej obudowie. Nie ma jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, a wyłącznie jedna. Gorące powietrze odpływa na zewnątrz rurą, którą można wysunąć przez uchylone i zabezpieczone specjalną uszczelką okno.

To właśnie dlatego klimatyzator przenośny jest urządzeniem uniwersalnym, które można zamontować niemal wszędzie. Brak potrzeby łączenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, a więc wiercenia dziury w ścianie, eliminuje potrzebę uzyskiwania zezwoleń, których brak uniemożliwia niektórym montaż klimatyzacji split.

Co bardzo ważne, klimatyzacja przenośna jest równie skuteczna jak stacjonarna. Urządzenie potrafi szybko obniżyć rzeczywistą temperaturę powietrza, a nie jedynie temperaturę odczuwalną (jak wiatrak i klimatyzer).

Najważniejszy parametr klimatyzatora – moc chłodnicza

Podczas wyboru klimatyzatora przenośnego należy kierować się przede wszystkim mocą chłodniczą. Zapotrzebowanie na nią uzależnione jest od powierzchni pomieszczenia oraz od stopnia jego nagrzewania się

Czynnikami zwiększającymi je są przede wszystkim:

 • lokalizacja pokoju na poddaszu,
 • słaba izolacja termiczna budynku,
 • duża powierzchnia okien,
 • okna wychodzące na południe i zachód,
 • brak rolet lub żaluzji,
 • duża ilość sprzętu elektrycznego w pomieszczeniu.

Moc chłodnicza popularnych teraz klimatyzatorów przenośnych wynosi:

 • Electrolux EXP26U338CW – 2,6 kW,
 • Fersk Vind 2 WiFi HEPA – 3,5 kW,
 • Warmtec KP35W – 3,5 kW,
 • Raven EK002 – 2,6 kW,
 • TCL TAC-12CHPB MZW – 3,5 kW.

Oprócz mocy chłodniczej podczas wyboru klimatyzatora przenośnego do swojego domu warto zwrócić uwagę na:

 • obecność pożądanych funkcji (np. trybu grzewczego),
 • przepływ powietrza,
 • sposób sterowania.

Wiatrak

Wiatrak domowy – nazywany też wentylatorem – to najpopularniejsze urządzenie chłodzące, które ma w domu niemal każdy. Na decyzję o zakupie zazwyczaj wpływa jego niska cena. 

Działanie wiatraka polega na wprowadzaniu powietrza w ruch, przez co wydaje się ono chłodniejsze. Niestety efekt odczuwalny jest wyłącznie w małej odległości, a rzeczywista temperatura powietrza nie ulega zmianie.

Mimo to w upalny dzień obecność wentylatora daje ulgę. Poza niskim kosztem takiego chłodzenia się zaletę stanowi brak efektów ubocznych, czego nie można niestety powiedzieć o klimatyzerach ewaporacyjnych.

Klimatyzer ewaporacyjny 

Klimatyzer nazywany jest też klimatorem i obie te nazwy są poprawne. Natomiast określenie go mianem klimatyzatora bez rury może wprowadzać w błąd. Rura odprowadzająca gorące powietrze na zewnątrz jest ważnym i koniecznym elementem klimatyzatora przenośnego. 

Urządzenia pozbawione rury działają zupełnie inaczej, co ma ogromny wpływ na skuteczność, która nie przewyższa efektywności wentylatora. 

W klimatyzerze czynnikiem chłodniczym jest woda. Specjalne wkłady przed uruchomieniem urządzenia trzeba zamrozić. Następnie umieszcza się je w klimatyzerze. Wentylator wymusza przepływ powietrza przez wkłady i w ten sposób zostaje ono schłodzone.

Niestety chłodny powiew odczuwamy tylko w bliskiej odległości. Rzeczywista temperatura nie ulega zmianie. Ponadto wykorzystanie wody sprawia, że wzrasta wilgotność powietrza. To zjawisko niepożądane z dwóch powodów:

 • Wilgoć sprawia, że powietrze staje się parne i mamy wrażenie, że jest jeszcze bardziej gorące.
 • Wilgotność powyżej 60% sprzyja rozwojowi chorobotwórczych pleśni i namnażaniu roztoczy.

Przeciętne ceny klimatyzerów są wyższe od cen wentylatorów, chociaż można spotkać bardzo tanie klimatory, np. Rovus Arctic Air Ultra. Czy warto kupować tego typu urządzenia, mając na uwadze małą skuteczność i skutki uboczne? Naszym zdaniem nie.

Podsumowanie

Najlepszy wybór to klimatyzator przenośny, który jest równie skuteczny jak klimatyzator split i może być zamontowany wszędzie. W przypadku bardzo małego budżetu lub malutkiego pomieszczenia lepiej wybrać wentylator niż klimatyzer. Dają podobne efekty, a ten pierwszy nie podnosi wilgotności i kosztuje mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *