Linka stalowa – zastosowanie i dobór

Linki stalowe na metry są wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i w wielu dziedzinach życia. Przydadzą Ci się także w przypadku wielu prac przydomowych. Linki stalowe mają zróżnicowane parametry, dlatego przy ich zakupie trzeba zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii typu rodzaj, długość, średnica, wytrzymałość, skok, kierunek skrętu, elastyczność itd.

Do czego wykorzystuje się liny stalowe?

Liny stalowe mają zróżnicowane zastosowanie. Wykorzystuje się je przede wszystkim do przeładowywania rozmaitych ładunków, przede wszystkim o dużej masie. Sięga się po nie chętnie przy transporcie ze względu na bardzo dużą wytrzymałość. Musi oddziaływać na nie duża siła, aby doszło do zerwania. Bardzo ważne jest to, aby dobrać linki stalowe do warunków, w których będą wykorzystywane i do konkretnego urządzenia transportowego.

Liny stalowe są stosowane przede wszystkim w przemyśle. Służą do mocowania ładunków o dużej masie i ich przenoszenia. W przypadku stalowych linek możesz liczyć na wysoki poziom bezpieczeństwa podczas podnoszenia ciężkich maszyn, to samo dotyczy ich załadunku i transportu. Linki stalowe są powszechnie używane na placach budowy. Podnosi się nimi elementy konstrukcyjne na duże wysokości. Wykorzystuje się je dźwignicach, żurawiach, suwnicach. Liny stalowe na metry znalazły zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu, między innymi w inżynierii lądowej. W dużej mierze ułatwiają pracę, zwiększają poziom bezpieczeństwa podczas wykonywania rozmaitych czynności. Cechują się ogromną wytrzymałością, długa żywotnością, odpornością na zgniatanie i skręcanie.

Jakie są dostępne linki stalowe?

W przypadku lin stalowych bardzo ważne jest ich odpowiednie dobranie, przede wszystkim pod kątem ich średnicy i długości. Występują one w wielu wariantach, dlatego powinieneś najpierw określić, do czego chcesz je wykorzystać. Lina stalowa na metry może być standardowa, ocynkowana, nierdzewna. Zastosowanie ocynku zapewnia dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne. Przekłada się to na wydłużenie okresu użytkowania liny. Jeśli ma być ona narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i chemicznych, zdecyduj się na produkt nierdzewny. Linka stalowa na metry może mieć średnicę od 1 mm do nawet 6 mm, dzięki czemu z łatwości dopasujesz ją do swoich potrzeb.

Na co zwracać uwagę przy wyborze liny stalowej?

Przy wyborze liny stalowej powinieneś mieć na uwadze nie tylko jej rodzaj, średnicę i długość. Duże znaczenie ma jej elastyczność, na którą wpływa głównie rodzaj rdzenia, liczba drutów w splocie i liczba splotek. Zwróć uwagę na klasę drutu, bo dzięki temu dowiesz się o jego wytrzymałości. Parametry stalowych linek powinny być zgodne z normą PN-EN 10264-2. Powinno interesować Cię, jak jest minimalna wytrzymałość zarówno na zginanie, jak i skręcanie.

Ma to ogromne znaczenie, aby dobrać właściwą linkę do konkretnego urządzenia. Zasada jest taka, że wraz ze wzrostem klasy liny stalowej, rośnie minimalna siła, która jest w stanie ją zerwać. Kolejną kwestią będzie skok liny, czyli parametr decydujący o odległości, o jaką powtarza się splotka w linii prostej. Decyduje to w dużej mierze o jej wadze. Im dłuższy będzie skok liny, tym uzyska ona mniejszą wagę na każdy jej metr. Zwracaj uwagę także na kierunek skrętu liny. Może skręcać się ona w lewo lub prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *