pompy do szamba

Typowe błędy popełniane przy wyborze pompy do szamba

Wiele osób, które nie mają dostępu do kanalizacji, korzysta z szamba. Żyjemy jednak w czasach, w których dużą wagę przywiązujemy do wygody i komfortu. W każdej sferze życia korzystamy więc z nowoczesnych urządzeń, których doskonałym przykładem jest pompa do szamba. To efektywne urządzenie umożliwia opróżnienie zbiornika z nieczystości bez żadnego wysiłku. Aby jednak działało ono w pełni efektywnie, powinno być odpowiednio dobrane. Dowiedz się, jakie są typowe błędy popełniane przy wyborze pompy do szamba. 

Czym się charakteryzuje pompa do szamba?

Wśród pomp do brudnej wody, szczególnie przydatne są pompy do szamba. Stanowią one jeden z najważniejszych elementów systemu odprowadzania ścieków w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych, firmach i instytucjach. To dzięki nim możliwe jest sprawne i bezproblemowe odprowadzenie nieczystości, również z szamb komunalnych. Zanurzane są w głąb zbiornika szamba, gdzie tłoczą zarówno oczyszczone, jak i nieoczyszczone ścieki do odpowiedniej wysokości. Możliwość radzenia sobie z cząstkami stałymi zanieczyszczeń różni je od pomp do brudnej wody. Dość często są także wyposażone w różnego typu rozdrabniacze, dzięki którym tłoczenie mocno zanieczyszczonych ścieków staje się łatwiejsze. Aby jednak pompy do szamba działały w pełni efektywnie muszą być dobrane w odpowiedni sposób z uwzględnieniem rodzaju ścieków, a także warunków technicznych, instalacyjnych oraz terenowych.

Jak wybrać pompę do szamba?

Aby wybrać pompę do szamba, która w pełni sprosta konkretnym potrzebom, z pewnością warto wiedzieć, jaka jest jej wydajność. Parametr ten informuje o tym, jaka objętość cieczy zostanie przepompowana w konkretnym czasie i najczęściej podawany jest w metrach sześciennych na godzinę. Jest to zatem kluczowa kwestia, która pozwala dobrać pompę do ilości wytwarzanych ścieków. Kupno pompy bez uwzględnienia wydajności to najczęstszy błąd, który skutkuje nieefektywną pracą urządzenia.

Inwestorzy dosyć często nie zdają sobie także sprawy, że oprócz wydajności, równie istotne są takie parametry, jak moc silnika oraz wysokość podnoszenia, czyli maksymalna wysokość, na jaką można przepompować nieczystości. O to, dlaczego należy to uwzględnić, zapytaliśmy specjalistę z firmy Dambat, zajmującej się produkcją i sprzedażą różnego rodzaju pomp.

Szybkie opróżnienie szamba jest możliwe dzięki zastosowaniu pompy o dostosowanych do niego parametrach. Moc urządzenia dobrana do szacunkowego obciążenia pozwoli osiągnąć zarówno wysoką wydajność, jak i odpowiednią wysokość podnoszenia. Największą wydajność będzie można osiągnąć przy niskiej wysokości podnoszenia. Z kolei im wyższe ciśnienie, a tym samym duża wysokość podnoszenia, tym mniejszy przepływ oraz niższa wydajność. Z tego powodu warto po pierwsze dokładnie określić swoje potrzeby, po drugie zaś zapoznać się z dokumentacją pompy, w której najczęściej za pomocą wykresów przedstawione są zależności między wysokością podnoszenia, a wydajnością. Brak uwzględnienia tych czynników to najczęstszy błąd przy wyborze pompy do szamba, który skutkuje tym, że nie spełnia ona oczekiwań w kwestii sprawnego wypompowywania ścieków. 

Kolejnym błędem jest także niedopasowanie pompy do rodzaju szamba, na ogół mamy bowiem do czynienia z dwoma rodzajami zbiorników – jednokomorowymi lub dwukomorowymi z osadnikiem wstępnym. W przypadku zbiorników dwukomorowych, pierwszy służy jako osadnik do zbierania zanieczyszczeń stałych, natomiast drugi do gromadzenia pozostałości płynnych. W takich warunkach sprawdzi się prosta pompa zatapialna do wody brudnej, nie będzie sobie bowiem musiała radzić z częściami stałymi. Z kolei w zbiornikach jednokomorowych brudna woda miesza się z frakcjami stałymi. Z tego powodu tu sprawdzą się pompy zatapialne do ścieków surowych, które mają nie tylko wzmocnioną konstrukcję, ale są także wyposażone w specjalny rozdrabniacz. Jest to rodzaj noża, który podczas przepływu ścieków przez pompę rozbija cząstki stałe na mniejsze elementy, dzięki czemu znacznie łatwiej przechodzą one przez urządzenie. Rozdrabniacz sprawia zatem, że tłoczenie mocno zanieczyszczonych ścieków staje się nie tylko łatwiejsze, ale i szybsze. Decydując się na zakup pompy, koniecznie trzeba sprawdzić, czy została ona przystosowana do wypompowywania wody z szamba, ponieważ inaczej nie poradzi sobie ona z tym zadaniem. 

Podsumowując, aby pompa do szamba działała zgodnie z oczekiwaniami, należy uwzględnić kilka istotnych czynników. Błędy wynikające z braku wzięcia pod uwagę rodzaju szamba, a także warunków technicznych, instalacyjnych oraz terenowych to najczęstsza przyczyna nieefektywnej pracy urządzenia, a nawet jego awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *