Podnośniki – typy, rodzaje oraz cennik wynajmu podnośników

Każdy z nas kojarzy podnośnik koszowy, który jest jednym z najpopularniejszych pojazdów, wykorzystywanych w branży budowlanej. Oprócz placu budowy, możemy go spotkać także w innych miejscach, gdyż urządzenia te dają szerokie możliwości ich zastosowania. Z podnośnika koszowego korzysta wiele branż, a wiele firm oferuje ich wynajem i obsługę, oczywiście za odpowiednią opłatą. Jakie są więc rodzaje podnośników koszowych i jak przedstawiają się ceny ich wynajmu?.

Rodzaje podnośników ze względu na sposób podnoszenia

To pierwszy typ podnośników, które zostały sklasyfikowane wedle sposobu podnoszenia. Możemy więc wyróżnić:

  • podnośniki nożycowe- ich bazowa konstrukcja opiera się o krzyżujące się ze sobą ramiona. To one, poprzez wyprostowanie mają za zadanie podnieść podest. Konstrukcja ta umożliwia zachowanie maksymalnej stabilności, bez względu na ciężar podestu.
  • podnośniki przegubowe- są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie dostęp do miejsca pracy jest utrudniony i nie ma możliwości bezpośredniego ustawienia podnośnika. Zapewniają one dużą manewrowość, a także imponująco duży zasięg roboczy.
  • podnośniki teleskopowe- charakteryzują się one długim wysięgnikiem, a jednocześnie mają małą wagę i gabaryty. Wykorzystywane są głównie do przeprowadzenia prac na dużych wysokościach. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta i składa się z jednego ramienia, które jest wysuwane na odpowiednią długość.

Rodzaje podnośników ze względu na sposób przemieszczania

Podnośniki są maszynami mobilnymi, dlatego sprawdzają się praktycznie podczas każdego rodzaju prac, gdzie wymagane jest wykonanie działań na odpowiedniej wysokości. Ze względu na sposób w jaki się przemieszczają, możemy podzielić je na:

  • podnośniki samojezdne- które wyposażone są we własny napęd, co pozwala łatwo przemieszczać się pomiędzy oddalonymi od siebie stanowiskami pracy.
  • podnośniki holowane lub przewożone na przyczepach- jest to połączenie podnośnika samojezdnego, z podnośnikiem montowanym na samochodach. Ich transport, nawet na duże odległości jest możliwy, dzięki wykorzystaniu samochodu. Dodatkowo można go wykorzystać również do transportu materiałów i osób.
  • podnośniki na podwoziach samochodowych- jest to połączenie konstrukcji samochodu i podnośnika, których specjalistyczna konstrukcja umożliwia jazdę nawet po trudnym terenie.

Rodzaje podnośników ze względu na napęd

Do wyżej wymienionych typów podnośników, możemy dodać jeszcze jeden podział, który obejmuje napęd podnośnika. Na tej płaszczyźnie wyróżniamy urządzenia o napędzie:

  • elektrycznym
  • spalinowym

Podnośniki o napędzie spalinowym, jak sama nazwa wskazuje wymagają paliwa, by mogły odpowiednio pracować. Podnośniki elektryczne natomiast, potrzebują pełnego naładowania przed rozpoczęciem ich użytkowania.

Cennik wynajmu podnośników

Zwykle koszty wynajmu podnośników ustalane są indywidualnie z klientem i zależą także od rodzaju wynajmowanego podnośnika. Usługa ta liczona jest na godziny i większościach przypadków pierwsza godzina użytkowania podnośnika, na terenie miasta z którego go wynajmujemy, to koszt około 150 złotych, w cenę tą wliczony jest także dojazd podnośnika do odpowiedniego miejsca. Jeśli jednak potrzebujemy takiej maszyny na dłużej, około 2 do 5 godzin, cena spada już do około 90 złotych, jednak większość firm może sobie wówczas doliczyć dojazd, który wyniesie około 50 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *