Elektrownie atomowe w Europie i na świecie – lista największych elektrowni świata

Elektrownie atomowe w Europie i na świecie-wstęp

Elektrownia atomowa, to nadal jedno z zarówno najbardziej wydajnych źródeł energii, jak i także najbardziej kontrowersyjna. Mimo, że jednak taka elektrownia jest wstanie dostarczyć naprawdę dużą ilość energii, jednak nadal ma wielu przeciwników, ludziom przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo, przeciwnicy takich elektrowni widzą w każdej kolejnej, drugi Czarnobyl. Dzisiaj jednak w odróżnieniu do czasów tamtej katastrofy, standardy bezpieczeństwa elektrowni atomowych są dużo wyższe i regularnie badane. Wiele krajów świata naprawdę zadbało o swoje elektrownie tworząc wielkie elektrownie, oto lista największych elektrowni świata.

Lista największych elektrownie świata

Miejsce 10-Wolseong Nuclear Power Plant

Ostatnie miejsce w liście największych elektrowni świata zajmuje Elektrownia znajdującą się w Korei Południowej w mieście Wolseong, do wytwarzania energii wykorzystuje reaktory jądrowe ciężkowodne CANDU, które mogą być zasilane różnego typu paliwem nawet takim pochodzą z odpadów radioaktywnych. Wytworzyć może 4598 MW energii.

Miejsce 9-Cattenom Nuclear Power Plant

Miejsce 9 przypada europejskiej elektrowni, znajdującej się we Francji w miejscowości Cattenom, blisko granicy z Luksemburgiem. Elektrownia posiada cztery bloki energetyczne produkujące razem 5200 MW energii

Miejsce 8-Elektrownia atomowa Paluel

Na kolejnym miejscu kolejna elektrownia z Francji, to zrozumiałe, bo w europie tylko w 4 krajach tj. Francja, Belgia, Szwecja oraz Ukraina, występują elektrownie produkujące powyżej 3000MW energii. Ta elektrownia znajduje się w Górnej Normandii, a do chłodzenia wykorzystuje wodę z samego kanału La Manche, produkując 5320MW energii.

Miejsce 7-Elektrownia atomowa Gravelines

Znów Francja i tym razem Elektrownia Gravelines, będą drugą największą elektrownią w Europie. Sześć reaktorów znajdujących się w elektrowni, produkuje łącznie 5360 MW energii.

Miejsce 6-Zaporoska Elektrownia Jądrowa

To największa elektrownia w Europie, znajdująca się na Ukrainie położona na Dnieprze, posiada sześć reaktorów, które łącznie produkują aż 5700 MW energii, w 2017 roku została poddana renowacji.

Miejsce 5- Elektrownia atomowa Hanbit

Tym razem znowu wrócić trzeba do Korei Południowej, ta elektrownia wcześniej nazywana była Yeonggwang, jednak okoliczny rybacy prosili o zmianę nazwy. Elektrownia w Hanbit, sześcioma reaktorami produkuje łącznie 5875 MW energii.

Miejsce 4-Elektrownia atomowa Hanul

Elektrownia ponownie z Korei Południowej, która szybko może podskoczyć w rankingu, obecnie 6 reaktorów produkuje aż 5928 MW energii, jednak na 2022 rok zaplanowano rozszerzenie jej potencjału o kolejne 2 reaktory.

Miejsce 3-Elektrownia atomowa Kori

Druga największa elektrownia w Azji, znajdująca się w Południowej Korei, siedem reaktorów produkuje łącznie 6040 MW energii.

Miejsce 2-Elektrownia atomowa Bruce

Druga największa, a obecnie także największa pracująca elektrownia na świecie, znajdująca się w Kanadzie, jej budowa trwała aż 17 lat, a jest wstanie wyprodukować 6384 MW energii.

Miejsce 1-Elektrownia atomowa Kashiwazaki-Kariwa

Kontrowersyjne miejsce, jednak japońska elektrownia jest obecnie największą na świecie. Produkuje aż 7965 MW energii. Jej praca jednak została przerwana w skutek trzęsienia ziemi. Jednak po testach bezpieczeństwa i odbudowaniu reaktorów, elektrownia może działać na nowo, będąc największą elektrownią świata.

Elektrownie atomowe w Europie i na świecie-Podsumowanie

Zauważyć można, że liście największych elektrowni świata dominuje Azja, a dokładniej Korea Południowa. W dziesięciu największych elektrowniach na świecie, znajdują się tylko 3 elektrownie z Francji, oraz 1 z Ukrainy. Korea Południowa zaznacza swój postęp technologiczny, a także udowadnia to, ze Azja poszła do przodu

One thought on “Elektrownie atomowe w Europie i na świecie – lista największych elektrowni świata

  1. Ciekawe, nie wiedziałem. niedaleko nas mieli postawic elektrownie, ale mieszkancy okolicznych miejscowosci się nie zgodzili i narazie ucichło. ale to było może jakieś 10 lat temu. lepiej postawić wiatraki- sa bardziej eko i nie budzą takiego strachu jak elektrownie jądrowe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *