Systemy do zarządzania produkcją – dlaczego warto je wdrożyć?
Systemy do zarządzania produkcją cieszą się coraz większą popularnością. Coraz więcej firm decyduje się na ich wprowadzenie, bo korzystanie z nich ma mnóstwo korzyści. W wielu zakładach taki system oznacza po prostu rewolucję, która pozwoli na zwiększenie wydajności produkcji w rekordowo krótkim czasie. Systemy do zarządzania produkcją czy warto? Jakie korzyści one dają?
Całościowe zarządzanie systemem produkcji
Przede wszystkim spójny system do zarządzania produkcją oznacza wszystkie niezbędne dane zebrane w jednym miejscu. To umożliwia ich szybszą analizę i wyciąganie bardziej adekwatnych do rzeczywistości wniosków. Umożliwia to także lepszą i wydajniejszą koordynację poszczególnych etapów produkcji, a także bardziej dopasowane tworzenie zamówień oraz planowanie logistyki. System zarządzania umożliwia przygotowywanie pełnej analizy, która może być podstawą do wszystkich działań podejmowanych w firmie.
Całościowe zarządzanie systemem produkcji oznacza również:
– szybsze podejmowanie decyzji biznesowych,
– trafniejsze podejmowanie decyzji,
– możliwość koordynowania pracy na różnych etapach,
– możliwość tworzenia raportów,
– możliwość analizowania danych zebranych w jednym wygodnym systemie,
– lepszą organizację pracy na magazynie.
W gruncie rzeczy większość zalet dobrze skalibrowanego systemu zarządzania dotyczy tego, że dzięki niemu można pracować sprawniej, wydajniej i na bieżąco wyciągać wnioski dotyczące obecnie prowadzonej produkcji oraz możliwości wprowadzenia w niej ewentualnych zmian, które jeszcze mogą zwiększyć wydajność.
Mniejsze ryzyko awarii
W systemie zarządzania produkcją muszą być uwzględnione czujniki, które umożliwiają sprawdzanie stanu maszyn na bieżąco. Dzięki temu można zdecydowanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii. Nowoczesne systemy same informują administratora o potrzebach wykonania ewentualnych przeglądów lub napraw. Pozwalają one także na szybsze i wygodniejsze zamawianie części zamiennych. To z kolei pozwala na zmniejszenie przestojów związanych z awariami, a w wielu wypadkach nawet umożliwia zapobiegnięcie im. Mniej przestojów i krótszy czas ich trwania oznacza wyższą produkcję i mniejsze straty firmy produkcyjnej.
Kontrola czasu
Systemy zarządzania produkcją takie jak RCP i MES mają możliwość kontrolowania czasu pracy. Dzięki temu można dokładnie ocenić wydajność konkretnego pracownika. Na tej podstawie można ocenić jego postępy oraz przeanalizować je. Z pewnością są one też niezwykle ważne przy różnego typu rozmowach oceniających. Na tej podstawie można też uzyskać niezbędne dane do wyliczenia premii dla danego pracownika. Precyzyjna kontrola czasu, jaką umożliwia system, pozwala też na zaplanowanie przydziału pracy i obsadzenie miejsc na linii przez osoby, których umiejętności i wydajność jest do siebie dopasowana. W ten sposób można stworzyć zespół, który będzie umiał pracować w sposób wyjątkowo wydajny.
Efektywne planowanie
Bez wątpienia jednym z największych wyzwań, jakie stają przed osobami zarządzającymi produkcją, jest efektywne jej planowanie. Należy ustalić dokładny harmonogram produkcji oraz zaplanować magazynowanie. Nowoczesne planowanie przy pomocy systemu zarządzania produkcją umożliwiają szybkie i wygodne wprowadzanie zmian w harmonogramie. Mogą one mieć charakter automatyczny, półautomatyczny lub ręczny. Oznacza to, że plan produkcji można zmieniać na bieżąco i dopasowywać go do aktualnej sytuacji. Dzięki temu można zminimalizować straty oraz wstrzymać się przed produkcją towarów, które nie zostały zamówione lub które nie zmieści się w magazynie. To ogromne ułatwienie, które usprawnia dystrybucję wyprodukowanych towarów.
Usprawnienie obiegu dokumentów
Z pewnością wiesz, że praca z licznymi dokumentami jest prawdziwą zmorą. Ilość papierów bywa przytłaczająca, a konieczność ich ręcznego uzupełniania zajmuje mnóstwo czasu i zwiększa ryzyko popełnienia błędu. Do tego też dochodzi konieczność zanoszenia raportów do odpowiednich osób i przekazywania ich do odpowiednich działów. Dzięki systemom zarządzania produkcją może to odbywać się automatycznie. To ogromna oszczędność czasu i usprawnienie całego procesu. To oczywiście także ma swoje przełożenie w możliwości szybszego podejmowania decyzji i w razie potrzeby – działań.
Zarządzanie magazynem
System zarządzania produkcją może także pomóc w zarządzaniu magazynem. System może na bieżąco monitorować stany magazynowe. Dzięki temu można lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń oraz zmniejszyć nadwyżki magazynowe do niezbędnego minimum. Równocześnie można też zapobiegać brakom. Alerty i automatyczne zamówienia od dostawców z pewnością rozwiążą wszystkie problemy związane z niedoborami. Systemy usprawniają inwentaryzację, przyjęcia, kompletację zamówień, wydanie towaru – czyli sprawiają, że praca pracowników magazynu jest bardziej wydajna, a realizacja zamówień jest szybsza.
Wyższe zyski
Wszystkie wymienione wyżej zalety wprowadzenia systemu zarządzania produkcją mają prowadzić do jednego nadrzędnego celu – wyższych zysków. Bardziej wydajna produkcja oznacza mniejsze jej koszty. Mniej nadwyżek produktowych oznacza mniej zamrożonych środków. Mniej awarii i przestojów to mniejsze straty finansowe. Lepiej zaplanowana praca magazynu, to szybsza realizacja zamówień i możliwość zrealizowania ich większej liczby. Jak więc widać cel nadrzędny jest jeden – generowania jak największych zysków. Dzięki wprowadzeniu systemu zarządzania można o nie zadbać, równocześnie nie zmieniając charakterystycznych cech swojego produktu oraz jego projektu.
Partnerem artykułu jest strona raionsoftware.pl, oferująca oprogramowania dla przemysłu.