Koła łańcuchowe – do czego służą i jakie są ich rodzaje?

Jednym z ważniejszych elementów przekładni łańcuchowej są koła łańcuchowe. Warto dowiedzieć się o nich więcej informacji, zwłaszcza że występują w wielu różnych postaciach, dzięki czemu mają bardzo wszechstronne zastosowanie.

Koła łańcuchowe – czym się charakteryzują?

Koło łańcuchowe to niezwykle ważny element przekładni łańcuchowej. Bez niego nie ma szans, aby utrzymać maszynę w ruchu. Nieprzypadkowo ze względu na swoją uniwersalność, ale i skuteczność w działaniu koła łańcuchowe wykorzystywane są w wielu sektorach przemysłu, praktycznie wszędzie tam, gdzie najważniejsze są takie parametry jak precyzja i duża moc napędowa.

Jak prezentują się te części maszyn? Dokładnie jak nazwa wskazuje – ich główną cechą jest kołowy kształt, lecz swoją skuteczność osiągają dzięki specjalnie zaprojektowanym ząbkom. Wchodzą w skład przekładni i efektywnie współgrają z łańcuchem. Na ogromną popularność kół łańcuchowych wpływa też ich ogromna różnorodność, dzięki czemu oferta rynkowa jest bardzo bogata. Dostępne są różne rodzaje kół łańcuchowych, które charakteryzują się odmienną budową, przeznaczone do popularnych maszyn, jak i bardziej specjalistycznych zastosowań.

Koła łańcuchowe – podział ze względu na materiał wykonania

Koła klasyfikowane są pod różnymi względami – bardzo ważny podział odnosi się do tworzywa, z którego są one wykonane. W tym względzie na uwagę zasługują koła łańcuchowe nierdzewne, które cechuje duża wytrzymałość, nieprzypadkowo więc stosowane są w bardzo trudnych aplikacjach, gdzie panuje podwyższona wilgotność powietrza, duża ilość pyłów i innych substancji niebezpiecznych, np. olejów. Do tej samej grupy zaliczamy koła łańcuchowe żeliwne, zarówno jednorzędowe, jak i dwurzędowe. Dostosowane do nowoczesnego systemu montażu TaperLock, wykazujące wysoką wytrzymałość na różne negatywne czynniki, dzięki czemu można je używać nawet w najbardziej wymagających środowiskach.

Koła łańcuchowe z piastą i bez piasty – czym się różnią?

Jak widać, oferowane są koła łańcuchowe, które możemy podzielić ze względu na tworzywa, z jakiego zostały wykonane, ale nie tylko, bo częściej wybiera się je pod kątem budowy. Można je podzielić na koła łańcuchowe z piastą oraz bez piasty. Pierwsze z wymienionych to grupa kół do zadań specjalnych, ponieważ są one niezwykle odporne i mogą pracować nawet z dużymi obciążeniami. Wyróżnia je to, że można je obrócić, nawet jak wałek pozostaje nieruchomy. Dostępne są koła łańcuchowe z piastą jednorzędowe, dwurzędowe i trzyrzędowe.

Drugi typ – koła łańcuchowe bez piasty mają prostszą konstrukcję i są łatwiejsze w obsłudze. W tym kole zamiast piasty znajduje się specjalny otwór pozwalający na wprawienie maszyny w ruch. Tego rodzaju koła można też kupić w wielu odmianach – jednorzędowych, dwurzędowych i trzyrzędowych.

Inne rodzaje kół łańcuchowych. Poznajmy je

Ale to nie wszystko, bo w katalogu kół łańcuchowych znajdziemy wiele innych rodzajów kół.

  • Są to koła łańcuchowe dla dwóch pojedynczych łańcuchów typu tandem. Stosowane zwłaszcza w napędach napędzanych przez dwa równolegle pracujące łańcuchy. Zapewniają stabilną, ciągłą pracę;
  • Kolejny typ to koła łańcuchowe z łożyskiem wykorzystywane przy wyjątkowo dużych prędkości i znacznych obciążeniach. Stosowane głównie do współpracy z napinaczem;
  • Koła łańcuchowe z hartowanym wieńcem – idealne do pracy w bardzo trudnych warunkach wysokiego tarcia i zapylenia;
  • Koła łańcuchowe pod tuleję Taper Lock – jak sama nazwa wskazuje, są przygotowane do współpracy z tulejami stożkowymi Taper Lock różnych rozmiarów;
  • Koła łańcuchowe z otworem tolerowanym – zapewniają szybki montaż, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Nie ma więc ryzyka zbyt długiego przestoju maszyny;
  • Koła łańcuchowe tarczowe stosowane głównie w aplikacjach zapewniających stabilną pozycję koła w trakcie pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *