Systemy automatyki – przegląd najczęściej stosowanych rozwiązań

Systemy automatyki były motorem napędowym trzeciej rewolucji przemysłowej, a obecnie stanowią kluczowy element Przemysłu 4.0. Są niezbędnym elementem przenoszenia produkcji przemysłowej na wyższy poziom zautomatyzowania. Przedsiębiorstwa, które chcą stawiać na robotyzację, nie unikną inwestycji w zaawansowane systemy automatyki. Ich dobór i wdrożenie należy powierzyć ekspertom, ponieważ zawsze warto dobierać rozwiązania odpowiednie do warunków panujących w konkretnym zakładzie przemysłowym. W tym artykule krótko przybliżamy najważniejsze i najczęściej stosowane elementy systemów automatyki dla nowoczesnego przemysłu.

Czym są systemy automatyki?

Systemy automatyki składają się z zaawansowanych urządzeń, które komunikując się między sobą umożliwiają automatyczne sterowanie pracą np. maszyn. Docelową ideą jest pełne zautomatyzowanie pracy poszczególnych linii, nie tylko produkcyjnej, ale też np. zaplecza magazynowego.

Systemy automatyki są niezbędne dla osiągnięcia efektu inteligentnej fabryki, która w znacznej mierze będzie pracować autonomicznie, wymagając jedynie nadzoru specjalistów. Dzięki automatyzacji maszyny będą mogły w pełni zastąpić ludzi przy wykonywaniu najcięższych i najniebezpieczniejszych prac, co z kolei otworzy drogę do powstania całej listy nowych zawodów wymagających posiadania kompetencji z zakresu automatyki, systemów sterowania, kontrolowania pracy urządzeń itd.

Sterowniki

Przegląd rozwiązań z kategorii automatyki przemysłowej zacznijmy od sterowników, ponieważ bez nich nie byłoby mowy o choćby częściowym zautomatyzowaniu np. produkcji. Skupmy się na sterownikach Logix marki Allen-Bradley, które cieszą się szczególnie dużym uznaniem automatyków.

Sterowniki Logix mogą być wykorzystywane w dowolnych aplikacjach przemysłowych, od procesów, przez systemy bezpieczeństwa, aż po aplikacje osiowe. Programuje się je z poziomu jednego środowiska Studio 5000.

Wymagania różnorodnych aplikacji spełniają sterowniki ControlLogix, których konstrukcja umożliwia współpracę wielu sterowników oraz procesorów komunikacyjnych w jednej kasecie.

Szczególnie popularnymi sterownikami są urządzenia z serii ControlLogix 5580, które są odpowiednim wyborem do średnich i dużych aplikacji, w szczególności wykorzystujących sterowanie ruchem. Sterowniki te zapewniają zintegrowane sterowanie poprzez sieć EtherNet/IP, posiadają również dwa wbudowane porty Ethernet 1 Gb z możliwością pracy w architekturze DLR oraz oddzielnymi adresami IP.

Dodatkowo warto wspomnieć o specyficznych mikrosterownikach i przekaźnikach programowalnych 2080 Micro800 marki Allen-Bradley, które są podstawowym wyborem do budowy układów sterowania maszyn autonomicznych.

Dedykowane i rozproszone moduły we/wy

Modułu we/wy (I/O), które wykorzystujemy w systemach automatyki, powinny jak najlepiej współgrać z zastosowanymi sterownikami. Stąd zaleca się, aby w ramach jednego systemu wybierać rozwiązania jednej marki.

Z omówionymi już sterownikami Allen-Bradley bardzo dobrze współpracują moduły we/wy 1734 Point I/O, które można stosować z dowolną platformą sterowników z serii Logix.

W ofertach czołowych dostawców automatyki przemysłowej znajdziemy również moduły cyfrowe, analogowe, wyjściowe przekaźnikowe, analogowe RTD i termoelementowe, komunikacyjne czy specjalne.

Jeśli chodzi o konkretne przykłady modułów we/wy, to warto tutaj wymienić rozwiązania z rodziny FLEX 5000, które można łatwo skomunikować ze sterownikiem PLC bez jego zatrzymywania, czy moduły rozproszone On-Machine z serii ArmorBlock I/O, które można montować bezpośrednio na maszynie (klasa szczelności IP 67, odporność na korozję).  

Zintegrowane systemy monitorowania Dynamix

System Dynamix służy ochronie maszyn wirujących w układzie sterowania standardowego. Umożliwia on wykorzystanie zintegrowanej architektury w miejsce samodzielnego urządzenia monitorującego do oceny aktualnego stanu maszyny, a także przewidywania potencjalnych problemów.

System Dynamix znacząco upraszcza diagnostykę predykcyjną maszyn i urządzeń, tym samym redukując koszty zakupu części zamiennych, obsługi serwisowej i szkoleń pracowników. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań w dziedzinie ochrony maszyn i monitorowania ich stanu.

Panele operatorskie i komputery przemysłowe

Do systemów automatyki zaliczymy również panele operatorskie HMI i komputery przemysłowe, które są najczęściej stosowanymi narzędziami pozwalającymi na komunikowanie się operatora z maszyną. Panel zwykle ma formę ekranu dotykowego. Z jego poziomu operator może wydawać komendy, odczytywać komunikaty i kontrolować ogólny stan maszyny.

Wszystkie omówione systemy automatyki, jak i szereg innych specjalistycznych rozwiązań z dziedziny automatyzacji przemysłu, są dostępne w stałej ofercie RAControls – oficjalnego dystrybutora marki Allen-Bradley oraz technologii amerykańskiej firmy Rockwell Automation.

RAControls oferuje kompleksową obsługę inwestycji z zakresu automatyzacji pracy zakładu, zapewniając fachowe doradztwo techniczne, dobór odpowiednich rozwiązań oraz wdrożenie optymalnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *