Sieć 5G – na czym polega? Czym różnią się nadajniki 5G od 4G?

Na czym polega sieć 5G?

Sieć 5G to najnowszy standard sieci sieci komórkowej. Piąta generacja sieci mobilnej zastępująca sieć 4G/LTE, będąca lepszą od poprzedniej generacji na praktycznie każdym podłożu. Sieć została zaprogramowana, aby sprostać rozrostowi transmisji danych oraz liczby połączeń wykorzystywanych przez ludzi w dzisiejszych czasach, korzysta z  energii częstotliwości radiowych  do nadawania i odbierania głosu oraz danych, zapewniając łączność w miejscach zamieszkania i przebywania wszystkich ludzi.

Czym sieć 5G różni się od sieci 4G?

Sieć 5G oferuje nie tylko wyższą wydajność, ale także nie zawodność. Jej specyfikacje prezentują się następująco:

  • prędkość transferu wynosi następująco do 20Gb/s pobieranie i do 10Gb/s wysyłanie
  • opóźnienie, które wynosi maksymalnie 4ms, ale możliwe nawet 1ms
  • obciążenie, sieć może utrzymać nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy
  • niezawodność sieć może utrzymywać połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500km/h

Oczywiście osiągi jakie powstają podczas testów  laboratorium, znacznie różnią się od tych rzeczywistych, jednak nadal mówi się tu kilkukrotnie większej wydajności, co już jest dość ogromnym skokiem technologicznym. Mimo tego, 5G oferuje całkowitą wsteczną kompatybilność, a więc bez problemu odbiera wszelkie pasma poprzedniczki. Jeśli natomiast chodzi o sieć 4G, to tam prędkość wynosiła 20Mb/s przy pobieraniu i 10Mb/s przy wysyłaniu oraz nie mieliśmy do czynienia z aż tak dużym zasięgiem. 

Zalety sieci 5G

Sieć 5G dzięki swoim specyfikacją będzie mogła znacznie poprawić warunku wielu sektorów naszego życia. Przede wszystkim dzięki tym specyfikacjom jest wstanie zapewnić bezproblemową i szybką komunikację wielu urządzeń. Jeśli chodzi o rozrywkę tutaj też następuje ułatwienie, dzięki szybkości i niezawodności sieci, można bez problemy oglądać transmisje na żywo, czy też je tworzyć, a także oglądanie filmów i seriali w wysokiej rozdzielczości czy też łączność z urządzeniami VR. Także motoryzacja może iść do przodu, dzięki nowej generacji sieci, pojazdy będą mogły komunikować się pomiędzy sobą i obiektami infrastruktury, aby informować się o korkach, utrudnieniach czy zwyczajnych zagrożeniach na drodze, co poprawi bezpieczeństwo jazdy. Istnieje też plan, aby po całkowitym rozwinięciu się sieci, zastąpiła ona WIFI, zasięg i wydajność sieci ma być tak duża, aby nie potrzebne były routery czy modemy, a urządzenia nie były łączone ani bezprzewodowo, a nie przewodowo,. a czerpały pakiety internetowe z chmury.

Czy sieć 5G jest groźna?

Odkąd pojawiły się informacje o nowej generacji sieci, pojawiły się także teorie o szkodliwości sieci, oczywiście pomijając te najbardziej absurdalne, wiele osób zadaje sobie pytanie czy sieć 5G jest dla nas bezpieczna. Według najnowszych badań przynajmniej na razie nie ma się czego obawiać, owszem częstotliwość jest podobno do szkodliwych fal mikrofalowych, jednak są one znacznie mniejsze, a więc tkanki nie mają jak być uszkodzone. Owszem zbyt długie przesiadywanie przy antenie może spowodować przykładowo zawroty głowy czy tego typu rzeczy, ale w zasadzie musielibyśmy tam stać naprawdę długo, by móc poczuć się gorzej, choć i to nie jest pewne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *