Nawożenie obornikiem – terminy. Kiedy można nawozić obornikiem?
Chcesz sprawdzić, kiedy stosować nawożenie obornikiem? Terminy sprawdzisz w niniejszym artykule. Podpowiadamy, jaki jest najlepszy czas na nawożenie obornikiem wiosną oraz jak nawozić rośliny jesienią.
Nawożenie obornikiem – terminy
Począwszy od lipca 2018 r., w Polsce obowiązuje „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Zgodnie z nim Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z centralą w Warszawie określiła terminy nawożenia dla gruntów ornych.
Oficjalna strona internetowa ARiMR informuje, że:
- grunty orne można nawozić nawozem płynnym w okresie od 1 marca do 20 października (w przypadku nawozów stałych do 31 października);
- grunty orne na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do Programu oraz gruntów ornych na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do Programu można nawozić nawozem płynnym w okresie odpowiednio od 1 marca do 15 października oraz od 1 marca do 25 października. Termin nie dotyczy podmiotów, które nie mogły nawożenia ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, w ich przypadku termin graniczny został wydłużony do 30 listopada.
- uprawy trwałe, uprawy wieloletnie oraz trwałe użytki zielone można nawozić w okresie od 1 marca do 31 października (w przypadku nawozów stałych termin graniczny to 30 listopada).
Nawożenie obornikiem wiosną
Nawóz naturalny w postaci obornika, stosowany w odpowiednim terminie, stanowi doskonałe źródło substancji mineralnych i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Nawożenie obornikiem wiosną można zastosować już od 1 marca. Należy przy tym pamiętać, by użyć nawozu w mniejszych dawkach i w formie dobrze przekompostowanej, tak, by szybko uległ on rozłożeniu.
Nawożenie obornikiem jesienią
Nawożenie obornikiem jesienią stosuje się raz na kilka lat, w październiku (na glebach lekkich raz na 2-3 lata, natomiast na glebach ciężkich – co 4 lata). Ma to na celu wzbogacenie gleby o próchnicę oraz jej odkwaszenie. Obornik rozkłada się stopniowo w glebie, dlatego w kolejnych latach po jego rozsypaniu warto uprawiać takie warzywa, które optymalnie wykorzystają nawóz – najpierw te o wysokich potrzebach (np. warzywa wieloletnie i dyniowate), następnie psiankowate i cebulowe, później rzepowate i rośliny korzeniowe, a na końcu warzywa strączkowe, które nie przepadają za świeżo nawożonymi glebami.
W terminie jesiennym do nawożenia używa się większej dawki naturalnego nawozu. Najlepszy do nawożenia jesienią jest obornik odleżały, o odpowiednich proporcjach azotu, np. nawóz gęsi, kaczy, koński, kurzy lub krowi. Do nawożenia jesienią polecane są także gotowe mieszanki w formie granulatu – są one bezpieczne dla roślin, ponieważ wiążą się z brakiem ryzyka poparzenia korzeni.
Jak nawozić jesienią? W tym celu należy rozsypać nawóz na ziemi w proporcji 30-100 kg na 10 metrów kwadratowych i od razu przekopać, by uniknąć utraty cennych pierwiastków. Głębokość kopania zależy od rodzaju gleby.
Baardzo ważny wpis!
szkoda, ze nie wszyscy tego przestrzegają