Domki letniskowe z drewna – jak wybrać? ile kosztują? jakie mają zastosowanie?

Któż z nas nie lubi spędzać czasu w zacisznym zakątku, z dala od przejawów cywilizacji, na łonie natury? Jeśli cenisz sobie spokojne, leśne zacisze lub uroki spędzania czasu na działce to domki letniskowe z drewna są najlepszym możliwym rozwiązaniem. Są również świetnym pomysłem dla ludzi, którzy od czasu do czasu lubią pobawić się w survival. Poniżej zastanowimy się czym kierować się przy doborze domków letniskowych z drewna, oszacujemy ich koszt i określimy ich użyteczność.

Domki letniskowe z drewna – jak je wybrać?

Wiele zależy od naszych preferencji i środków finansowych, które planujemy wydać na ten cel. Domki letniskowe z drewna można podzielić na dwie główne kategorie. Są to mobilne domki letniskowe i stacjonarne domki letniskowe z drewna. Jeśli lubimy się przemieszczać i nie mamy jednego określonego miejsca, w którym planujemy się zatrzymać, to mobilne domki letniskowe są strzałem w dziesiątkę. Do grupy tej należą przyczepy kempingowe, domki holenderskie, które opierają się na stelażu oraz domki letniskowe ze wbudowanymi kołami. Stacjonarne domki letniskowe z drewna są konstrukcjami, którymi zainteresują się ludzie posiadający już działkę. Wachlarz wyboru jest tu spory i zależny od funkcji, które w naszym zamyśle ma spełnić ów domek. Jeśli w zasięgu naszych zainteresowań jest zwyczajny domek z drewna, w którym możemy się uchronić przed letnim skwarem, przesiadując na działce, to prosty domek letniskowy na lato będzie dobrym rozwiązaniem. Koszt takiej konstrukcji nie jest wyśrubowany. Zawiera zazwyczaj pomieszczenie mieszkalne i gospodarcze, a cały jest zbudowany z drewna świerkowego lub sosnowego. W przypadku, gdy planujemy przebywać w takim domku nie tylko w ciągu lata, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ocieplane domki letniskowe z drewna. Ściany takich budynków są już grubsze od konstrukcji letnich, co zabezpiecza jego użytkowników przed niższą temperaturą. Okna tychże konstrukcji posiadają zaimplementowaną podwójną szybę, z dokładnie wypełnionymi szczelinami. Ostatnim produktem, którego warto wymienić, są rozbudowane domki letniskowe z drewna. Są już one relatywnie droższe od pozostałych, ale sprawdzą się jako miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Posiadają zwykle koło 4 pomieszczeń i zadaszony taras. Sprawdzą się również, jeśli zajmujemy się agroturystyką. Rozbudowane domki letniskowe okażą się świetną bazą noclegową na łonie przyrody. 

Analizując oferty domków letniskowych z drewna, powinniśmy uwzględnić pewne czynniki. Przede wszystkim konstrukcje te nie posiadają ani wyposażenia, ani instalacji wodno-sanitarnych i elektrycznych. Wybierając coś dla siebie, powinniśmy skupić się nie tylko na roli, jaką ma spełniać nasz potencjalny zakup, nie tylko na jego cenie, ale również na izolacji cieplnej owego budynku. Warto też zwrócić szczególną uwagę na jakość wykończenia okien i drzwi. Jakość drewna również ma znaczenie. Świerk skandynawski jest wysoce odporny na niskie temperatury, lecz jego dostępność na polskim rynku jest ograniczona. Jeśli nie mamy możliwości zakupu domków drewnianych z tego materiału, to szeroko dostępne są te skonstruowane z naszych lokalnych sosen.

Domki letniskowe z drewna i ich koszt

Ich koszt zależy od funkcji, które w zamyśle mają spełniać. Domki letniskowe z drewna pod kątem ceny różnią się znacznie. Koszt standardowej konstrukcji drewnianej waha się od 7 do nawet 80 tysięcy złotych. Wpływ ma na to wielkość zamawianego produktu i dobór materiału, z którego ów domek jest konstruowany. Wspomniany świerk skandynawski jako budulec jest trudno dostępny na rodzimy rynku, wiec i koszt zakupu domku letniskowego z tego materiału będzie odpowiednio wyższy. Na cenę domku letniskowego wpływ posiada również wykończenie desek. Domek letniskowy zbudowany z niestruganego drewna może i będzie tańszy, ale wygląda nieestetycznie i jest łatwopalny w razie wypadku. Reasumując, najtańsze zarówno w zakupie, jak i eksploatacji są letnie domki letniskowe z drewna. Ich cena rynkowa waha się wokół 7 tysięcy złotych. Ocieplane domki letniskowe, do użytku na cały rok są już nieco droższe i ich koszt waha się między 8 a 16 tysięcy złotych. Rozbudowane domki letniskowe z drewna znajdują się w ostatniej kategorii cenowej. Kwota, którą możemy na nie przeznaczyć, waha się między 16 a 80 tysięcy złotych.

Domki letniskowe z drewna i ich zastosowanie

Ich funkcjonalność zależy, od roli jaką zamierzamy im przypisać. Jeśli niesie nas po świecie i lubimy biwakować to tu, to tam – mobilne domki letniskowe z drewna będą dobrą ideą. Domki letniskowe stacjonarne z kolei służą wypoczynkowi z dala od zgiełku miast. Możemy spędzić w nich w zasadzie dowolną porę roku. Zakupując działkę, możemy spędzać na niej tylko ciepłe dni. Wówczas klasyczne domki letniskowe na lato powinny nam w zupełności wystarczyć. Natomiast, gdy myślimy o relaksie w ciągu ferii zimowych lub zaległego urlopu, który przypada właśnie w mniej sprzyjających okolicznościach pogodowych, to ocieplane domki letniskowe z drewna pomogą nam cieszyć się spokojem i pięknem otaczającej nas natury, bez tego dylematu, że jest zbyt zimno na taki luksus. Wakacje dla całej rodziny lub baza noclegowa dla rozkręcanego przez nas biznesu agroturystycznego? Żaden problem. Rynek dostarcza nam w tym celu rozbudowane domki letniskowe, zawierające odpowiednią ilość pomieszczeń z zadaszonym tarasem. 

One thought on “Domki letniskowe z drewna – jak wybrać? ile kosztują? jakie mają zastosowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *