Sól do zmywarki – czym różni się od soli kuchennej?

Sól do zmywarki to specyfik, który ma za zadanie zmiękczyć wodę i w ten sposób zapobiec osadzaniu się wewnątrz urządzenia kamienia. Czym sól do zmywarek różni się od zwykłej soli kuchennej? Podpowiadamy!

Z czego składa się sól do zmywarek?

Sól do zmywarki to nic innego jak chlorek sodu (NaCl). Ten sam związek tworzy sól kuchenną. Formuła soli do odkamieniania zmywarek została jednak zaprojektowana w odmienny sposób – związek chemiczny został pozbawiony substancji, które podnoszą twardość wody.

Woda, której używamy w Polsce, jest średnio twarda. Jej użytkowanie bez uprzedniego zmiękczania może doprowadzić do uszkodzenia sprzętów elektronicznych takich jak czajniki elektroniczne, pralki czy też zmywarki. Dlatego też producenci tego typu urządzeń zachęcają, by regularnie zmiękczać wodę i zapobiegać osadzaniu się kamienia za pomocą specjalnie dedykowanej do tego soli.

Sól do zmywarki a sól kuchenna – różnice

Oto najważniejsze różnice pomiędzy solą do zmywarek i solą kuchenną:

  • sól do zmywarek jest gruboziarnista i rozpuszcza się wolniej niż zwykła sól kuchenna – dzięki temu stężenie chlorku sodu jest takie samo podczas całego programu mycia;
  • sól do czyszczenia zmywarki posiada molekuły przeciwzbrylające, w przeciwieństwie do soli spożywczej, nie blokuje ona i nie zatyka elementów zmywarki;
  • sól do odkamieniania zmywarek charakteryzuje wyższa czystość chemiczna (na poziomie 98%) niż w przypadku soli kuchennej czy też soli warzonej. Sól do zmywarki nie zawiera jodku potasu, żelazocyjanku sodu, ani żadnych innych pierwiastków, które mogłyby uszkodzić elementy zmywarki, takie jak np. filtr jonów.

Sól do zmywarki – jak jej używać?

Sól do odkamieniania zmywarki przepływa przez elementy zmiękczające wodę i następnie jest odprowadzana do odpływu. Substancja ta stymuluje urządzenie do zmiękczania wody, aby skuteczniej wychwytało ono szkodliwe jony magnezu i wapnia.

Jak stosowąc sól do zmywarki? Proszek wsypuje się do urządzenia do zmiękczania wody, które znajduje się na dnie zmywarki (tzw. zmiękczacza jonitowego). Aby dodać soli i w ten sposób zregenerować zmiękczacz jonitowy, należy odkręcić zakrętkę zbiornika. Po napełnieniu wnętrza można nałożyć zakrętkę i dalej korzystać ze sprzętu do mycia naczyń.

Częstość odkamieniania zależy od twardości wody wpływającej do zmywarki. Proceder ten należy powtarzać zwykle co około jeden miesiąc, by zminimalizować niekorzystny efekt twardej wody i wydłużyć żywotność zmywarki. Bez stosowania soli filtry zmywarki zostaną prędzej czy później zablokowane i nie będą zmiękczać wody.

Z soli do odkamieniania nie muszą korzystać osoby, które posiadają zmywarkę z nowym lub niedawno wymienianym filtrem usuwającym jony. Żywotność tego elementu jest jednak ograniczona i zależy od częstości korzystania ze zmywarki. Po czym poznać, że zmywarka wymaga zastosowania soli? Podczas wyciągania naczyń można zaobserwować na nich nieestetycznie wyglądający osad. O tym, że woda wymaga zmiękczenia, mogą świadczyć także nietypowe naloty na wewnętrznych ścianach zmywarki.

One thought on “Sól do zmywarki – czym różni się od soli kuchennej?

  1. Nie powinno się sypać zwykłej soli do zmywarki bo się zbryla. Córka mi kiedyś zasypała bo nie wiedziała że do zmywarki jest sól specjalna i nie mogłam sobie poradzić później, musiałam co jakiś czas rozbijać grudy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *