Rodzaje kompresorów powietrza – najpopularniejsze typy sprężarek
Kompresor powietrza to urządzenie, bez którego współczesny przemysł wyglądałby zupełnie inaczej. Służy do sprężania ciśnienia gazu (powietrza) i wymuszenia jego przepływu w wyznaczonym kierunku. Sprężarki są szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym, w warsztatach samochodowych czy zakładach produkcyjnych – wszędzie tam, gdzie znajdują się mniej lub bardziej zaawansowane systemy pneumatyczne.
Czym jest kompresor powietrza?
Zasada działania kompresów powietrza jest dość prosta, opiera się na podstawowych zasadach fizyki. Powietrze zasysane przez urządzenie jest mechanicznie sprężane za pomocą tłoków w przypadku sprężarek tłokowych, bądź śrub w kompresorze śrubowym. W trakcie sprężania dochodzi także do nadania kierunku przepływu sprężonemu medium oraz wydzielania dużej ilości ciepła, które należy efektywnie odprowadzić. Wykorzystuje się w tym celu między innymi chłodnice zmniejszające temperaturę panującą we wnętrzu urządzenia do akceptowalnego poziomu.
Kompresor spręża powietrze na bieżąco w czasie rzeczywistym – rozwiązanie to nie jest jednak optymalne w wielu gałęziach przemysłu, gdzie wydatek sprężonego czynnika jest nagły i duży. W takich sytuacjach kompresory powietrza należy uzupełnić zbiornikami, w których magazynowany jest nadmiar sprężonego medium pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Różnią się wielkością, wydajnością oraz maksymalnym ciśnieniem panującym we wnętrzu i mają podstawowy wpływ na wydajność całego systemów pneumatycznych.
Kompresory powietrza i ich zastosowanie
Kompresory powietrza mają bardzo wiele zastosowań zarówno w przemyśle, jak i w warsztatach, zakładach produkcyjnych i montażowych czy w domach. Modele o najmniejszej mocy i zarazem także niewielkiej wadze sprawdzą się doskonale do dmuchania basenów czy kół w prywatnym rowerze. Zajmują niewiele miejsca, pobierają marginalną ilość energii i są w zasadzie bezobsługowe przez cały okres ich eksploatacji. Można je także wykorzystać do ciśnieniowego oczyszczania przedmiotów i narzędzi.
Znacznie wydajniejsze rodzaje kompresorów mają już zupełnie inne zastosowanie – służą między innymi do pompowania kół w samochodach osobowych, ciężarowych, rolniczych i specjalistycznych. Ponadto sprawdzą się doskonale w zakładach lakierniczych oraz do zasilania niektórych urządzeń i maszyn przemysłowych – wszędzie tam, gdzie należy zasilić wybrany system pneumatyczny. Liczba aplikacji jest w zasadzie nieograniczona.
Rodzaje kompresorów powietrza używanych w przemyśle
Kompresory powietrza dzielą się na wiele różnych rodzajów. Każdy z nich ma pewne cechy szczególne, dzięki którym znakomicie się sprawdza w jednej instalacji, podczas gdy w innej nie zapewnia odpowiedniej czystości powietrza lub wydajności. Urządzenia te można dzielić ze względu na sposób realizowania pracy, budowę czy rodzaj zastosowanego chłodzenia.
Rodzaje kompresorów powietrza – przepływowe i wyporowe
Wszystkie rodzaje sprężarek można podzielić przede wszystkim ze względu na ich budowę. W przemyśle oraz zastosowaniach prywatnych najczęściej wykorzystuje się kompresory wyporowe i przepływowe. Pierwsze zasysają powietrze z zewnątrz za pomocą tłoka poruszającego się w cylindrze, przez co proces uzyskiwania gazu do jego sprężenia jest nieliniowy. Samo zjawisko sprężania następuje poprzez zmniejszenie objętości gazu znajdującego się w przestrzeni pomiędzy tłokiem a cylindrem. Z kolei sprężarki przepływowe zwiększają ciśnienie gazu przez zwiększenie jego prędkości przepływu
Śrubowe i tłokowe kompresory powietrza
Sprężarki powietrza różnią się między sobą także sposobem realizacji procesu sprężania. Na rynku i w zastosowaniach profesjonalnych i domowych zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione są kompresory tłokowe oraz śrubowe.
Sprężarka śrubowa spręża powietrze poprzez zmniejszenie przestrzeni pomiędzy wirnikami śrubowymi, dlatego kluczowe jest zachowanie odpowiedniej szczelności. Urządzenia te cechują się cichą pracą oraz wysoką jakością generowanego powietrza, dlatego można je wykorzystywać np. do obróbki artykułów spożywczych czy w lakierniach, a nawet w trakcie produkcji sprzętu komputerowego. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba zachowania najwyższej możliwej czystości medium.
Tłokowy kompresor powietrza ma zupełnie inną charakterystykę – otóż sprężanie następuje przy udziale tłoka pracującego w cylindrze. W urządzeniu, w przeciwieństwie do modelu śrubowego, wyróżniamy także wał korbowy i korbowód. Modele te cechują się nieco wyższą głośnością.
Olejowe i bezolejowe kompresory powietrza
Poszczególne rodzaje kompresorów różnią się także ze względu na udział oleju w ich pracy. W urządzeniach olejowych płyn ten służy przede wszystkim do chłodzenia całej jednostki oraz jej smarowania i zmniejszania tarcia pomiędzy metalowymi, ściśle dopasowanymi elementami.
Ich zaletami jest przede wszystkim bardzo duża żywotność i marginalne ryzyko awarii, podczas gdy wadą – jakość powietrza, które może być w minimalnym stopniu zanieczyszczone olejem. Bezolejowe rodzaje kompresorów są pozbawione tego czynnika, dlatego zapewniają najwyższą możliwą czystość powietrza, jak i ilość działań konserwacyjnych zredukowaną do niezbędnego minimum.
Jaki kompresor powietrza wybrać do swojej firmy?
Kompresor powietrza to jedno z najważniejszych urządzeń w przemyśle, które ma podstawowy wpływ na efektywność pracy poszczególnych systemów pneumatycznych. Tłokowe rodzaje kompresorów powietrza sprawdzą się najlepiej w przypadku zastosowań domowych. Generują powietrze o nieco niższym ciśnieniu na wyjściu, które z reguły wystarcza podczas prac wykonywanych w prywatnych warsztatach.
Profesjonaliści, którzy wykorzystują kompresor powietrza w przemyśle, np. w produkcji, montażowniach i dużych warsztatach, powinni zdecydować się na kompresory śrubowe. Zapewniają wysokowydajną pracę przez cały okres ich eksploatacji, są także nieco cichsze i znakomicie uzupełniają najbardziej skomplikowane instalacje w ogromnych obiektach przemysłowych.