Kontenery w chmurze – łatwe wejście w zwinną technologię

W ciągu kilku najbliższych lat konteneryzacja wpisze się w krajobraz IT na dobre – wskazuje na to między innymi badanie firmy IBM, w którym 79% respondentów (developerzy i CTO) uważa, że technologia ta będzie częścią długofalowej strategii rozwoju. Już teraz warto sprawdzić możliwości kontenerów w chmurze – bez wątpienia zwiększą zwinność polskich firm i przygotują je na dalszy rozwój.

Czym są kontenery?

Kontenery to pakiety oprogramowania, które opakowuje kod i wszystkie zależne biblioteki, pliki binarne czy konfiguracyjne, tworząc tzw. obraz. Dzięki temu zawartą w nich aplikację można szybko przenosić, duplikować oraz niezawodnie uruchamiać niezależnie od środowiska systemowego.

W tym celu wykorzystują rodzaj wirtualizacji systemu operacyjnego (OS) maszyny, na której są osadzone. W takiej konfiguracji OS odpowiada za rozdzielanie procesów, a także kontrolę ilości wykorzystywanych CPU i pamięci, do których dostęp mają dane procesy.

Dzięki takiej strukturze kontenery stanowią doskonałą podstawę pod architekturę mikroserwisów, w której aplikacje podzielone są na wiele modułów. Każdy moduł ma ściśle określony cel i może być łączony z innymi mikroserwisami tworząc spójną całość.

Na dobry początek – kontenery w chmurze

Wykorzystanie kontenerów zapewnia niezaprzeczalnie wiele korzyści, ale wiąże się też z potencjalnymi trudnościami. Jest to młoda technologia, więc zainteresowane organizacje nie zdobyły jeszcze wszystkich kompetencji potrzebnych do korzystania z niej. Potwierdza to badanie IBM, w którym respondenci zaliczyli do największych wyzwań:

  • Brak personelu i odpowiedniej wiedzy w firmie;
  • Złożoność strategii i technologii konteneryzacji;
  • Niepewność związana z czasem i kosztami projektu konteneryzacji;
  • Trudność w zarządzaniu, udostępnianiu i zabezpieczaniu danych w kontenerach.

Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzą kontenery w chmurze. Ich dostawcy oferują wsparcie w zakresie konteneryzacji na wielu poziomach:

  • Centrum danych – profesjonalne ośrodki gwarantują odpowiednie warunki klimatyczne, fizyczne zabezpieczenia oraz redundancję sprzętu, sieci, energii i personelu;
  • Fizyczny sprzęt – wysokiej jakości infrastruktura pozwala korzystać w pełni z możliwości kontenerów;
  • Wirtualizacja i konteneryzacja – inżynierowie z Data Center doradzają, czy osadzić kontenery na bare metal czy maszynach wirtualnych oraz wspierają w stworzeniu odpowiedniego środowiska;
  • Administracja – dostawca zapewnia profesjonalne monitorowanie i zarządzanie infrastrukturą, systemami i wirtualizacją, a także orkiestrację kontenerów.

Szybkie wejście w kontenery dzięki chmurze

Firmy, które rozpoczęły już korzystanie z technologii konteneryzacji w krótkim czasie zyskały m.in. wyższy poziom bezpieczeństwa, zwiększoną produktywność, obniżenie kosztów poprzez optymalizację wykorzystania zasobów, zmniejszone ryzyko przestojów… a to dopiero początek. Aby przyspieszyć proces wdrożenia tej zwinnej technologii polskie firmy mogą skorzystać z ofert profesjonalnych centrów danych na kontenery w chmurze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *