Budowa i funkcje układów centralnego smarowania

Przy wielu maszynach potrzeba stałego smarowania wielu punktów w urządzeniu. Świetnie do tego celu sprawdzą się centralne układy smarowania. Jest to rozwiązanie, które w sposób w pełni automatyczny zadba o precyzyjne naniesienie smaru w odpowiednie miejsce. Układy centralnego smarowania dają gwarancję odpowiedniej częstotliwości podawania środka smarnego.

Budowa układu centralnego smarowania

Każde centralne smarowanie składa się z kilku podstawowych elementów, które są odpowiedzialne za jego prawidłowe funkcjonowanie. Wśród najważniejszych jego części można wymienić pompę centralnego smarowania. To ona jest odpowiedzialna za odpowiednie doprowadzenie środka smarnego do środka maszyny. Wytwarza ona odpowiednie ciśnienie, które ma za zadanie wyrzucać odmierzoną ilość smaru do przewodów.

Kolejnymi ważnymi elementami budowy układów centralnego smarowania jest zbiornik na sporą ilość środka smarnego, a także rozdzielacz centralnego smarowania. Ten ostatni odpowiada za rozprowadzenie smaru ze zbiornika do poszczególnych przewodów. Istotne dla układów smarowania są również dozowniki, które substancję smarująca podają do węzłów. Ważne będą również przewody rozprowadzające środek smarny, a także sterowniki – to one odpowiadają za prawidłowe działanie pompy, które powinna z odpowiednią częstotliwością wyrzucać konkretną ilość smaru.

Funkcje układów centralnego smarowania

Stosowanie układów centralnego smarowania ma wiele zalet, które są przydatne w funkcjonowaniu i użytkowaniu sporej ilości maszyn oraz urządzeń. Przede wszystkim układy te odpowiadają za dozowanie smaru w krótkich i regularnych odstępach czasu, co korzystnie wpływa na działanie maszyny. Stosowanie ich pozwala na precyzyjne i równomierne rozprowadzenie środka smarnego po wybranych elementach urządzeń, które wymagają takich zabiegów.

Dzięki precyzji, z jaką układy centralnego smarowania działają, są one idealnym rozwiązaniem, które pozwoli na zmniejszenie zużycia środków smarnych. Nie wytwarzają one zacieków czy innych zanieczyszczeń. Ich korzystne i ciche funkcjonowanie w tle zmniejsza możliwość wystąpienia awarii oraz niepotrzebnych zatrzymań podczas pracy maszyn. Układy centralnego smarowania w dużej mierze odpowiadają za prędkość pracy urządzenia oraz wydajność jego pracy.

Wyróżnia się cztery rodzaje układów centralnego smarowania: progresywne, impulsowe i natryskowe, liniowe oraz olejowe obiegowe. Warto korzystać z tego typu rozwiązań, ponieważ generują one niskie koszta, a także są proste w budowie i łatwe w obsłudze. Cechuje je niska wrażliwość na zmiany temperatur, a co ważne w przypadku dużych maszyn czy urządzeń, w prosty sposób można je rozbudować.

Układy centralnego smarowania w Deforin

W naszej firmie oferujemy wiele rodzajów układów centralnego smarowania. Znajdziesz u nas zarówno kompletne układy smarowania jak i poszczególne części. Posiadamy wysokiej jakości rozdzielacze oraz pompy centralnego smarowania. Proponujemy produkty pochodzące od wiodących na rynku producentów Groeneveld, SKF czy Lincoln. Do każdego zamówienia podchodzimy w sposób indywidualny, pomagając wybrać odpowiedni układ, zaprojektować go i zamontować system. Zapoznaj się z nasza ofertą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *