regały magazynowe

Regały magazynowe – jakie wybrać? Czym się kierować?

Regały są podstawowym elementem wyposażenia każdego magazynu – niezależnie, czy mówimy tutaj o wielkiej hali centrum logistycznego, czy może o skromnym zapleczu firmy produkcyjnej. Regały umożliwiają komfortowe i bezpieczne przechowywanie różnego rodzaju towarów, do których mamy bezpośredni dostęp w dowolnym momencie. Wybierając regały magazynowe należy się kierować kilkoma podstawowymi kryteriami, które omawiamy w naszym artykule.

Przeznaczenie regałów

Na początek zawsze należy się zastanowić nad tym, co właściwie będziemy przechowywać na regałach magazynowych. Kluczowe znacznie mają wymiary oraz masa własna składowanych towarów – pod tym kątem dobiera się regały nie tylko ze względu na wysokość i szerokość półek, ale także maksymalne dopuszczalne obciążenie pola.

Specyfika magazynu

Chodzi tutaj oczywiście o dostępną powierzchnię, wymiary, a także kubaturę magazynu. Jeśli jest to bardzo duży i wysoki obiekt, w którym chcemy wykorzystać całą dostępną przestrzeń (aż po dach), to naturalnym wyborem wydają się być regały wysokiego składowania, ewentualnie regały paletowe.

Z kolei w małych magazynach, typowo pełniących funkcję zaplecza narzędziowego i materiałowego na potrzeby niewielkiej firmy, z powodzeniem sprawdzą się regały półkowe.

Czas składowania towarów

Tutaj sprawa jest dość prosta. Jeśli masz magazyn, w którym następuje duża rotacja towarów (np. jest to centrum wysyłkowe), to postaw na regały gwarantujące bardzo sprawny obieg składowanych na nich produktów. W takich warunkach świetnie sprawdzą się regały wjezdne, które są wyposażone w specjalne moduły rolkowe umożliwiające swobodne przesuwanie towarów zgodnie z zasadą „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”, czyli FIFO.

Innym przykładem regałów przeznaczonych do magazynów z dużą rotacją towarów są regały przepływowe, czyli z reguły pierwszy wybór do zapleczy magazynowych zbudowanych i zarządzanych zgodnie z filozofiami FIFO oraz LIFO.

Rodzaj magazynowanych towarów

Wybór regałów magazynowych w praktyce determinuje to, co planujemy na nich przechowywać. O ile w przypadku narzędzi, różnych środków chemicznych i innych standardowych produktów mogą to być w zasadzie dowolne regały, np. półkowe, o tyle zupełnie inaczej będzie to wyglądać w kontekście towarów o specyficznej budowie.

Dobrym przykładem mogą być rury, pręty, płyty budowlane, profile stalowe, wsporniki, elementy rusztowań i inne długie przedmioty. Do ich przechowywania najlepiej nadają się regały wspornikowe, które są przeznaczone właśnie do składowania towarów dłużycowych. Wybierz ten rodzaj regałów, gdy masz hurtownię budowlaną, prowadzisz market budowlany czy np. zajmujesz się sprzedażą artykułów hydraulicznych, stali etc.

Jeśli natomiast magazynujesz różne rodzaje towarów, odbiegające od siebie pod względem rozmiarów, masy własnej i przeznaczenia, to uniwersalnym wyborem mogą być regały paletowe, które występują w szerokim zakresie wysokości oraz maksymalnego obciążenia.

Zwróć uwagę na jakość wykonania regałów

Gdy wiesz już, jakie regały magazynowe wybrać, to skup się na kwestii jakości. Warto pamiętać, że regały – zwłaszcza te na wymiar, przeznaczone do profesjonalnych magazynów – będą eksploatowane przez wiele lat i nikt nie będzie się z nimi obchodzić jak z jajkiem.

Dlatego rozsądnie jest zainwestować w regały magazynowe znanego, renomowanego producenta, zwracając przy tym uwagę na takie szczegóły jak: zgodność z normami FEM oraz EN 15512, dokładność spawów, grubość profili czy rodzaj farby użytej do malowania (jeśli na regałach mają być przechowywane produkty spożywcze, to powinny być pomalowane farbą z atestem Polskiego Związku Higieny).

Szeroki wybór regałów magazynowych znajdziesz w ofercie czołowego dystrybutora – firmy LTM, która dostarcza je na terenie całej Polski. LTM oferuje nie tylko fabrycznie nowe, ale też używane regały w bardzo dobrym stanie, świadcząc również profesjonalne doradztwo niezbędne na etapie doboru konstrukcji na potrzeby konkretnej firmy.

Więcej informacji dotyczących regałów magazynowych LTM znajdziesz na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/blog/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *