Regały wspornikowe – co warto o nich wiedzieć?

Składowanie towarów dłużycowych to zadanie, które wymaga odpowiedniego przystosowania magazynu. W tym celu najczęściej wykorzystuje się regały wspornikowe. Ich wdrożenie pozwala usprawnić procesy składowania nietypowych ładunków – sprawdź, dlaczego warto wyposażyć magazyn w tego typu produkty.

Regały wspornikowe – rodzaj składowanych materiałów

Dłużyce, ze względu na swoje wymiary i sztywność, nie nadają się do składowania na standardowych regałach paletowych. Przy tego typu towarach wykorzystuje się właśnie regały wspornikowe, nazywane także regałami dłużycowymi. Przedmioty są oparte na wspornikach, które są w stanie bezpiecznie utrzymać spory ciężar, rozkładając go na różne elementy konstrukcji. Ten rodzaj regałów może być wykorzystywany między innymi do przechowywania rur, prętów, płyt, arkuszy blach, beli i wszystkich innych długich towarów, które wymagają odpowiedniego wsparcia.

Podział regałów wspornikowych

Warto zastanowić się także nad rodzajami, na które dzielą się regały wspornikowe. Wyróżniamy przede wszystkim lekkie i ciężkie regały – czym różnią się poszczególne rozwiązania?

Lekkie regały wspornikowe

Lekkie regały wspornikowe zaprojektowane są z myślą o składowaniu przede wszystkim przedmiotów długich o niewielkiej wadze, takich jak drewniane belki, rury PVC lub inne towary wykonywany z tworzyw sztucznych. Tego typu regały dłużycowe mogą być jednostronne i dwustronne. Pierwszy typ dobrze sprawdza się przy ścianach lub na początku magazynu, pozwalając skutecznie wykorzystać ten fragment przestrzeni magazynowej. Regały dwustronne można z kolei z powodzeniem stosować przy tworzeniu alejek, umożliwiając wygodne składowanie po obydwóch stronach.

Warto wspomnieć, że regały wspornikowe lekkie są zazwyczaj skonstruowane z modułów. Dzięki temu możemy w dowolnym momencie łatwo zmienić ich konfigurację w magazynie. Taka budowa pozwala ponadto na swobodne modyfikowanie rozstawu i wysokości ramion.

Ciężkie regały wspornikowe

Ciężkie regały wspornikowe są z kolei wykorzystywane do przedmiotów o większej masie – mogą to być na przykład meble, listwy czy materiały budowlane. Ich konstrukcja pozwala na swobodne manewrowanie długimi, wymagającymi przedmiotami o zarówno regularnym, jak i nieregularnym kształcie. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w ich budowie są bardzo stabilne, jednocześnie pozwalając na swobodę konfiguracji taką jak w przypadku regałów lekkich. Rozstaw ramion i ich wysokość mogą być bez problemu dopasowane do potrzeb magazynu.

Regały dłużycowe – zalety wykorzystania

Wdrożenie regałów wspornikowych umożliwia sprawne przechowywanie towarów dłużycowych, które wymagają dużej powierzchni magazynowej. W wielu przypadkach jest to jedyne skuteczne wyjście do magazynowania tego rodzaju produktów. Co więcej, z regałami tego rodzaju można maksymalnie wykorzystać potencjał powierzchni magazynowej. Warto wspomnieć również o wysokim komforcie pracy, który wynika ze swobody konfiguracji, jak również o świetnym poziomie bezpieczeństwa nawet przy składowaniu wymagających materiałów. Regały wspornikowe można obsługiwać z użyciem różnych wózków widłowych, jednak najlepiej sprawdzą się wózki wysokiego składowania przeznaczone do wąskich korytarzy, które pozwolą jeszcze lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *