gospodarstwo rolne

5 błędów przez które rolnicy nie generują zysków. Jak te błędy wyeliminować?

Rolnictwo obecnie nie jest uważane za najbardziej dochodzą branżę. Jednak z drugiej strony są takie gospodarstwa, które przynoszą duże zyski. Dlatego też być może czas pomyśleć o zmianach. Na pewno czas poznać 5 błędów, przez które rolnicy nie generują zysków. Jak te błędy wyeliminować? Oczywiście trzeba pamiętać, że nie ma jednego skutecznego sposoby na sukces, bo wiadomo, że zawsze trzeba mieć troszkę szczęścia.

Błąd nr 1: brak inwestycji

Są osoby, które uważają, że gospodarstwo można prowadzić niespecjalnie się starając. Wykorzystują oni sposoby i sprzęty z PRL, które wiadomo, że już dawno przeszły do lamusa. Dlatego trudno się potem spodziewać, że można osiągnąć zyski niespecjalnie inwestując w pracę. Tak naprawdę rolnictwo jest trudną branżą, choć bardzo potrzebną. Jednak należy pamiętać, że nie wystarczy tylko powielanie sposobu prowadzenia gospodarstwa z lat ubiegłych, lecz trzeba wprowadzić innowacje. Oczywiście wiąże się to z ponoszeniem kosztów, ale z drugiej strony to prawo wolnego rynku, na którym utrzymają się najlepsi.

Błąd nr 2: brak wiedzy

Niektórym wydaje się, że można po prostu przejąć gospodarstwo rolne i już je zwyczajnie prowadzić. Nic bardziej mylnego. Otóż takie podejście zwyczajnie nie zwiastuje sukcesu, lecz zwyczajnie zwiastuje porażkę. Nawet jeżeli od lat młodzieńczych pracowaliście w gospodarstwie rolnym, jednak wykonywaliście proste prace, to nie możecie się uważać za ekspertów, bo zwyczajnie nimi nie jesteście. Dodatkowo trzeba pamiętać, że rolnik musi wykazać się wiedzą i na bieżąco zyskiwać nową wiedzę. Środki ochrony roślin się zmieniają, powstają też nowe bardziej eksperckie sposoby uprawy, które dają szanse na większe zbiory, ale też wprowadza się nowe profile upraw, które dają zyski – rolnik musi to wiedzieć, bo jeżeli nie wie, to trudno się potem spodziewać, że jego praca na roli niejako idzie na marne, bo nie przynosi żadnego zysku.

Błąd nr 3: nie sprawdzanie stanu technicznego maszyn

Czasami małe rzeczy mają bardzo duże znaczenie i jest to w pełni zrozumiałe i nie inaczej jest także w branży rolniczej. Otóż trzeba zdawać sobie sprawę, że dbanie o sprzęt czy maszyny rolnicze jest niezbędne. Nie można przecież spodziewać się, że nie zużywają się i cały czas zachowują tak wysoką efektywność. Jednocześnie nawet wymiana opon na nowe opony do maszyn rolniczych ma duże znaczenie. Otóż koszt wcale nie jest wysoki, zaś efektywność pracy, ale i bezpieczeństwo znacząco wzrasta. Warto wybrać choćby opony do przemysłu radialne, które zapewniają, że maszyna ma lepszy kontakt z nawierzchnią, ale też lepiej trzyma się drogi. Do tego bieżnik zdecydowanie mniej się zużywa i jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Do tego nawet przy nieco większych prędkościach opony się tak nie nagrzewają i łatwiej jest prowadzić maszynę nawet na zakrętach, wszak zyskuje się nad nią większą kontrolę.

Błąd nr 4: nie zatrudnianie dobrej kadry

Już wiecie, że duże znacznie mają opony przemysłowe, ale też sprawdzanie stanu technicznego sprzętu, ale musimy też wspomnieć o kapitale ludzkim. Otóż nie ma się co oszukiwać, tylko zatrudnianie wyspecjalizowanej kadry pracowniczej, która będzie zarządzać gospodarstwem, a także korzystanie ze smart systemów może przynieść pożądane korzyści. Tak przynajmniej powinno być. A jak jest? Cóż, rolnicy najchętniej zatrudniają pracowników, którzy są w stanie zgodzić się na niskie wynagrodzenie, a przy tym nie mają nie tylko wiedzy, ale też doświadczenia w pracach na roli. Można określić ich mianem taniej siły roboczej. Jednocześnie tylko dobrze opłacany pracownik bywa efektywny.

Błąd nr 5: niechęć do zmian

Jeżeli Wasze gospodarstwo rolne nie generuje zysków oznacza, że coś jest nie tak i oczywiście tak nie powinno być. Rzecz jasna może zdarzyć się taka sytuacja, ale jeżeli z roku na rok się powtarza, a Wy nadal nie dokonujecie zmian, to popełniacie duży błąd. Czasami konieczne jest wprowadzenie dużych zmian, a nawet przekształcanie profilu gospodarstwa, a niestety nadal tak wielu rolników nie jest chętny do zmian, nawet małych, a o dużych to nawet nie wspominamy, a przecież na Zachodzie sytuacja wygląda inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *