Dla kogo projekt domu parterowego będzie najlepszy?

Dom parterowy buduje się szybciej, a często również taniej niż domy dwukondygnacyjne. Zainteresowanie takimi projektami jest więc spore, jednak nie dla wszystkich dom parterowy będzie dobrym rozwiązaniem. Jakie są główne zalety i wady takiego budynku?

Nie na duży metraż

Dach generuje największe straty ciepła, więc kiedy parterowy budynek ma spory metraż, uciekać z niego będzie więcej ciepła niż z domu o takiej samej powierzchni, tyle że dwupiętrowego, czyli z mniejszym dachem. Straty ciepła da się oczywiście ograniczyć, ale wymagać to będzie bardzo solidnej, a więc drogiej izolacji, do tego bryła dachu powinna być maksymalnie uproszczona.

Duży metraż parterowego domu jest też niepraktyczny z innego powodu – wprawdzie oszczędza się miejsce dzięki wykluczeniu schodów, ale za to pojawia się więcej ciągów komunikacyjnych i jeśli wnętrze będzie źle zaprojektowane, spora część powierzchni zostanie zmarnowana właśnie na korytarze.

Potrzebna większa działka

Dom parterowy wymaga odpowiednio dużej działki. Standardowy dom z poddaszem, o powierzchni około 120 m2, da się wybudować na niewielkiej parceli, ale gdy nie ma tej drugiej kondygnacji, dom zajmuje większą część działki. Po uwzględnieniu przepisów budowlanych, w myśl których od ścian domu do granicy działki musi zostać zachowany odstęp minimum 3-4 metrów, wychodzi, że przy domu parterowym trzeba wydać większą kwotę na działkę, co w przypadku tych najbardziej atrakcyjnych terenów robi naprawdę sporą różnicę w wydatkach.

Kiedy dom parterowy to dobry pomysł?

Parterowy budynek sprawdzi się wtedy, gdy dysponujemy dość dużą działką i planujemy budowę domu o powierzchni nie większej niż 150 m2. Ciekawym rozwiązaniem są dostępne między innymi na projektyzwizja.pl nowoczesne domy-stodoły, o minimalistycznej formie i praktycznym rozmieszczeniu pokoi, w przypadku większych metraży oryginalnym pomysłem będzie dom z patio – ogród nie jest tradycyjnie z tyłu, ale w środku, dzięki czemu wszyscy domownicy mają do niego łatwiejszy dostęp.

Parterowe domy są dobre dla osób starszych oraz z niepełnosprawnością ruchową, bo znacznie łatwiej można się po nich poruszać. Docenią też taką konstrukcję osoby, które nie potrzebują rozległej rezydencji – dom ma metraż niewiele większy od mieszkania w bloku, tyle że tutaj jest jeszcze dostęp do ogrodu, a za ścianą nie ma sąsiadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *