Prasa krawędziowa: klucz do precyzyjnego formowania metalu

W procesie obróbki materiałów najważniejsze są odpowiednie narzędzia — bez profesjonalnego sprzętu nie poradzą sobie nawet najlepsi. Park maszynowy każdej firmy pracującej z metalami musi więc być wyposażony w prasę krawędziową — umożliwiającą precyzyjne formowanie arkuszy blach w niemal dowolne kształty. Jak wygląda praca krawędziarki i jak mogą ją wesprzeć cyfrowe technologie?

Jak działa prasa krawędziowa?

Prasa krawędziowa służy do gięcia arkuszy metalowych blach — pozwala je wyginać pod dowolnym kątem, karbować i zgniatać. Prasy działają w powtarzalnych cyklach; aby metal przybrał oczekiwany kształt i nie wrócił po pewnym czasie do swojej pierwotnej formy, musi zostać co najmniej kilkukrotnie poddany gięciu — i to przy wykorzystaniu ogromnej siły. Największe prasy są w stanie wywrzeć nacisk rzędu nawet kilku tysięcy ton!

A jak przebiega sam proces gięcia? Metalowa blacha układana jest najpierw na matrycy, przymocowanej do dolnej belki prasy. Następnie maszyna opuszcza górną belkę (tzw. belkę gnącą) na arkusz i dociska ją do metalu — a ten, pod naciskiem, ulega deformacji i zmienia swój kształt. Co ważne — bez utraty swoich fizycznych i chemicznych właściwości! 

Prasa krawędziowa – Hako Technology sprawdza się zarówno przy obróbce najmniejszych detali jak i przy formowaniu wielkich, stalowych konstrukcji. Pomimo ogromnej, maksymalnej siły nacisku jest w stanie z dużą precyzją pracować nie tylko z metalami, ale również i z bardziej plastycznymi i delikatnymi materiałami.

Prasy krawędziowe i ich rodzaje

Krawędziarki dzieli się ze względu na metodę wprawiania belki gnącej w ruch na pięć podstawowych typów: 

  • mechaniczne — wykorzystujące napędzane silnikiem elektrycznym koło zamachowe; to najbardziej „klasyczne” i, niestety, czasochłonne rozwiązanie — współcześnie wyparte przez inne rodzaje pras;
  • hydrauliczne — precyzyjne i proste w obsłudze, a jednocześnie — o największej sile nacisku — prasy hydrauliczne można znaleźć w większości hal produkcyjnych; wykorzystują do działania ciśnienie płynu hydraulicznego, który ze względu na swoje właściwości umożliwia bardzo dokładną kontrolę belki gnącej;
  • pneumatyczne — działają podobnie jak prasy hydrauliczne, ale zapewniają mniejszą siłę nacisku; zamiast płynu wykorzystują ciśnienie powietrza;
  • serwo-elektryczne — wykorzystujące silnik elektryczny; są szybkie, powtarzalne i, spośród wszystkich typów krawędziarek, najbardziej ekonomiczne; doskonale sprawdzają się w seryjnej lub masowej produkcji o mniejszym tonażu (w przypadku większych arkuszy metali stawia się raczej na prasę hydrauliczną!);
  • hybrydowe — łączą cechy pras hydraulicznych i serwo—elektrycznych: ciśnienie hydrauliczne „napędza” belkę gnącą, a system elektryczny umożliwia jej sterowanie, dzięki czemu cechują się doskonałą precyzją i sporym tonażem.

Cyfrowa obróbka metalu z krawędziarką CNC

Współczesny park maszynowy – Hako Technology nie istnieje bez pras krawędziowych CNC — a więc tych, które wyposażone są w numeryczny układ sterowania. Dzięki precyzyjnym jak żadne inne urządzenie mikrokomputerom operator prasy może kontrolować i zaprogramować proces cięcia co do ułamków milimetra — przy zachowaniu niskich kosztów oraz wysokiego tempa pracy. To stopień optymalizacji produkcji, jakiego nie da się osiągnąć przy zastosowaniu innych rodzajów krawędziarek; nic więc dziwnego, że prasy krawędziowe CNC są chętnie wdrażane przez firmy z najróżniejszych gałęzi przemysłu — od gigantów branży samochodowej i lotniczej po producentów mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *