Oświetlenie LED – opis technologii

Oświetlenie LED znajduje coraz liczniejsze grono zwolenników. Technologia ledowa wykorzystywana jest już nie tylko do oświetlania przestrzeni miejskich oraz obiektów użyteczności publicznej, jak biura, zakłady przemysłowe, czy hale produkcyjne, ale cieszy się również rosnącą popularnością wśród właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych. W niniejszym tekście postaramy się objaśnić, jak działa oświetlenie LED, wskazując jego podstawowe zalety i zastosowanie.

Co oznacza skrót LED i jak działa dioda ledowa?

Na początku wyjaśnijmy jednak, co kryje się pod akronimem LED. W języku angielskim pełna nazwa tego skrótu brzmi „Light Emitting Diode”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza diodę emitującą światło. Terminem tym określa się diodę posiadającą zdolność emitowania światła widzialnego, podczerwonego i ultrafioletowego w wyniku oddziaływania energii elektrycznej. Umieszczona w żarówce dioda LED składa się z dwóch warstw półprzewodników o odmiennych typach przewodnictwa. Konstrukcję tę określa się mianem złącza P-N. W wyniku przemieszczania się elektronów z warstwy N do warstwy P pod wpływem prądu wytwarzana jest duża nadwyżka energii w postaci światła. Za jego powstawanie odpowiada chip półprzewodnikowy, który przenosi prąd tylko w jedną stronę (z obszaru N do obszaru P).

Czym oświetlenie LED wyróżnia się od innych źródeł światła?

Podstawową zaletą żarówek LED jest ich energooszczędność. Absorbują one bowiem dużo mniej prądu niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Dla przykładu żarówka ledowa o mocy 15W stanowi zamiennik tradycyjnej żarówki o mocy 90W, co oznacza, że pobiera ona 6-krotnie mniej energii. Natężenie światła pozostaje jednak takie same, a optycznie wydaje się być nawet silniejsze.

Po drugie, oświetlenie LED charakteryzuje się bardzo wysoką żywotnością. Czas pracy żarówki LED wynosi przeciętnie 50 000 godzin, co umożliwia jej działanie średnio przez okres od 5 do 7 lat. W porównaniu z wersją tradycyjną, w przypadku której czas świecenia szacuje się na 1000 godzin, generuje to kolejne zyski, wynikające z rzadszej wymiany źródła światła.

Nie zapominajmy też, iż żarówki ledowe wykonuje się z odpornego na czynniki mechaniczne tworzywa sztucznego, dzięki czemu cechują się one wysoką trwałością. Okres gwarancyjny wynosi tutaj zwykle od 2 do 3 lat, zależnie od producenta.

Ponadto żarówki LED emitują znacznie mniej ciepła niż ich żarowe odpowiedniki, dzięki czemu nadają się do oświetlania pomieszczeń wrażliwych na promieniowanie cieplne, jak np. chłodnie, gdzie konieczne jest utrzymywanie stałej temperatury.

Istotnym atutem oświetlenia LED są również kompaktowe rozmiary żarówek. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki umieszczeniu w nich diod o niezwykle małej wielkości. Parametr ten pozwala wykorzystać żarówki ledowe nie tylko w głównej lampie na suficie, ale też doskonale sprawdzą się one jako oświetlenie dodatkowe, np. w lampce nocnej, czy innej dekoracyjnej konstrukcji świetlnej.

Wszystkie te właściwości przekładają się na rosnącą popularność oświetlenia LED, zarówno wśród klientów instytucjonalnych, jak i prywatnych.

Jakie zastosowanie ma jeszcze technologia LED?

Poza wspomnianym na początku wykorzystaniem technologii LED jako źródła oświetlenia budynków prywatnych, obiektów użyteczności publicznej i przestrzeni miejskich (lampy uliczne) technologia ta posiada znacznie szersze zastosowanie. Wystarczy chociażby wymienić jej przydatność do konstruowania wyświetlaczy urządzeń elektronicznych, jak telewizory, tablety, czy telefony komórkowe. Dzięki zdolności diod ledowych do emitowania światła podczerwonego używa się ich również do produkcji urządzeń zdalnego sterowania (tzw. pilotów). Innym przykładem wykorzystania omawianej technologii jest branża wnętrzarska, gdzie tego typu diody znajdują zastosowanie przy wytwarzaniu taśm lub listew LED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *