Odzież i akcesoria BHP niezbędne w branży przemysłowej

Odzież i akcesoria BHP to elementy, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie wykonywania pracy. Wykorzystywane są w wielu zróżnicowanych przedsięwzięciach. Dzisiaj na tapet bierzemy przemysł i sprawdzamy, które rozwiązania są w nim niezbędne.

Czym jest przemysł? Jakie ryzyka zawodowe występują w tej branży?

Przemysł to dział produkcji, który skupia się na wydobywaniu zasobów przyrody i dostosowania ich do potrzeb ludzi. Wytworzone dobra mogą być przeznaczone do konsumpcji lub dalszej obróbki. Do działań wykorzystywane są maszyny oraz siła ludzkich rąk. Przemysł dzieli się na gałęzie. Wśród najprężniej działających w Polsce wyróżnić można: paliwowo-energetyczny, elektromaszynowy, chemiczny, mineralny, drewno-papierniczy, spożywczy oraz lekki. W zależności od jego rodzaju oraz zajmowanego stanowiska pracownicy narażeni są na różne ryzyka zawodowe, które można zniwelować za pomocą odpowiedniej odzieży BHP oraz akcesoriów tego typu. W przemyśle istnieje wysokie ryzyko: urazów mechanicznych, porażenia prądem elektrycznym, wybuchu oraz uszkodzenie słuchu ze względu głośne dźwięki na halach.

Odzież i akcesoria BHP mające zastosowanie w przemyśle

Odzież BHP wysokiej jakości to elementy, które zapewniają bezpieczeństwo pracowników każdej gałęzi przemysłu. Bardzo często zastosowanie mają: ostrzegawcze elementy garderoby, koszule, koszulki, spodnie. W branży spożywczej wykorzystana może mieć jednorazowa odzież, np. fartuchy. W przemyśle bardzo duży nacisk kładzie się na wybór odpowiedniego obuwia ochronnego. Buty robocze powinny ochraniać stopy pracowników przed uszkodzeniami, takimi jak zmiażdżenie czy przebicie. Ich zadaniem jest także stabilizacja kończyny oraz zapewnienie komfortu podczas wielogodzinnej pracy, nawet stojącej.

W kwestii akcesoriów BHP w przemyśle bardzo duży nacisk kładzie się na odpowiednie zabezpieczenie dłoni pracownika, dzięki rękawicom roboczym. Na rynku znaleźć można ich wiele rodzajów, dlatego można z powodzeniem dopasować je do branży i zapewnić maksimum bezpieczeństwa pracujący osobom. Dodatkowo środki ochrony indywidualnej niezbędne w zakładach przemysłowych to:

  • gogle i okulary,
  • kaski,
  • maski ochronne,
  • nauszniki.

Przydatne bywają także środki czystości BHP, które pozwalają na szybkie i bezpieczne mycie dłoni oraz ciała po zakończonej pracy,

Gdzie branża przemysłowa zaopatruje się w odzież i akcesoria BHP?

Wybór oraz zakup odzieży BHP nie jest prostą sprawą. Osoby odpowiedzialne za zaopatrzenie firmy w artykuły ochronne zazwyczaj chcą znaleźć miejsca, które oferują najlepszy stosunek ceny do jakości oferowanych produktów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty lokalnych hurtowni. Ich pracownicy mogą nie tylko doradzić w kwestii wyboru najlepszych rozwiązań dla danej gałęzi przemysłu, ale także przywieźć wybraną odzież roboczą i akcesoria BHP wprost do firmy. Dobrym rozwiązaniem bywa także skorzystanie ze sklepów online z bogatym asortymentem, by móc zamówić wszelkie niezbędne produkty w jednym miejscu. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *