Meble warsztatowe – zachowaj porządek i organizację w swoim warsztacie!

Warsztat to dla jednych osób miejsce wykonywania obowiązków zawodowych, a dla innych pomieszczenie, w którym realizują prywatne pasje. Warto tym samym zadbać o jego odpowiednie wyposażenie. W przestrzeni roboczej liczy się przede wszystkim dobra organizacja miejsca pracy oraz porządek wokół stanowiska. Stół to jednak nie wszystko – równie istotne są pozostałe meble warsztatowe.

Meble warsztatowe – zadbaj o porządek przy swoim stanowisku pracy

W dobrze urządzonym warsztacie prywatnym lub firmowym nie ma miejsca na półśrodki i kompromisy – liczy się możliwość błyskawicznego wykonania konkretnej pracy i znalezienie prawidłowych narzędzi w jak najkrótszym czasie. Niestety niewiele osób przykłada do tego odpowiednio dużą wagę. Nie bez powodu ogromną popularnością cieszą się standardowe domowe szafki oraz biurka czy krzesełka. Meble te, mimo bardzo niskiej ceny zakupu, nie są w stanie zapewnić majsterkowiczowi lub monterowi odpowiednich warunków pracy, a pozorne oszczędności szybko okazują się iluzoryczne.

Użytkowanie nieergonomicznie urządzonego warsztatu to nie tylko dyskomfort, to także brak bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i jej znaczne spowolnienie. Szczególnie w przypadku, gdy usilnie poszukujemy jednego narzędzia, tracąc w ten sposób swój cenny czas.

Do czego służą meble do warsztatu?

Meble warsztatowe pełnią kilka bardzo istotnych funkcji, wspomagając pracownika lub majsterkowicza w wybranych działaniach. Najważniejszą z nich wszystkich jest z pewnością zwiększenie funkcjonalności całego pomieszczenia. W prawidłowo zaplanowanej przestrzeni można z łatwością przechowywać wiele narzędzi, akcesoriów i dodatków w przeznaczonych do tego miejscach. Nic tak nie ułatwia pracy, jak pewność, że w wybranej szafce zawsze znajdziemy dokładnie to, czego poszukujemy. Jedną półkę warto zarezerwować dla narzędzi ciężkich, inne dla średnich, a jeszcze inne dla precyzyjnych.

Kolejną funkcją mebli do warsztatu jest zapewnienie bezpieczeństwa. Meble nieprzystosowane do przechowywania dużych obciążeń z reguły szybko pękają, półki mogą się urwać, a nóżki złamać. W ten sposób wielu przedsiębiorców i prywatnych majsterkowiczów traci nie tylko cenne narzędzia, lecz także zdrowie.

Meble warsztatowe – najważniejsza jest jakość

Meble do warsztatu cechują się bardzo wysoką wytrzymałością i to ich podstawowy wyróżnik względem modeli przeznaczonych do domu. Przede wszystkim praktycznie wszystkie są wykonane ze zgrzewanych kształtowników lub kątowników stalowych o grubości od 0,8 do 2 mm, a blat (jeśli występuje) z kilku rodzajów materiału, które warto dostosować do rodzaju wykonywanej pracy. Dużą popularnością cieszą się te pokryte olejoodporną gumą ryflowaną lub gładką, lakierowaną sklejką oraz blachą ocynkowaną bądź nierdzewną czy też wykładziną PCV.

Warto, aby producent mebli warsztatowych przykładał dużą wagę także do detali. To właśnie one definiują ich trwałość. Dla przykładu w kontenerach jezdnych stosuje się specjalne kółka o odpowiedniej średnicy, które bez większego kłopotu wytrzymują całe maksymalne obciążenie wszystkich szuflad znajdujących się w danym modelu. Prowadnice kulkowe zapewniają bardzo wysoki udźwig – nawet do 40 kg i gwarantują całkowicie płynną pracę w całym zakresie ich ruchu. Niektóre modele są także wyposażone w regulatory, dzięki którym można wypionować np. regały na nierównej posadzce.

Bardzo istotna jest również stabilność. Wszystkie stoły warsztatowe, regały, małe kontenery oraz szafy, szafki czy duże lub mniejsze wózki serwisowe powinny być sztywne i stabilne. Tylko w ten sposób zapewnią odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa.

Najważniejsze meble warsztatowe – bez nich nie rozpoczynaj swojej pracy

Meble warsztatowe są różnorodne i dostępne w wielu wariantach, dlatego największą trudnością dla każdego majsterkowicza oraz właściciela np. warsztatu czy montażowni lub zakładu produkcyjnego, jest wybór tych odpowiednich elementów wyposażenia.

W każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się między innymi regały warsztatowe. To wolnostojące i otwarte meble do warsztatu o bardzo dużej nośności. Można je wykorzystać do magazynowania masywnych urządzeń, maszyn i części mechanicznych. Ich zaletą jest łatwy dostęp do wnętrza oraz możliwość położenia na pojedynczych regulowanych półkach także akcesoriów o niestandardowych wymiarach, które będą wystawać poza ich obrys.

Warto również zastosować szafy narzędziowe, przeznaczone stricte do przechowywania narzędzi elektrycznych czy spalinowych. Modele te są zwykle zamykane i wyposażone w kilka półek o dużej nośności. Warto, aby drzwi oraz tylną część szafy były wykonane z perforowanego materiału. Pojedyncze otwory można wówczas wykorzystać jako sposób zakotwiczenia narzędzia lub powieszenia go na specjalnym haku.

Wśród niezbędnych mebli warsztatowych warto także wymienić wózki serwisowe otwarte z półką, modele zabudowane, wyposażone w szuflady i szafkę zamykaną na drzwi. To bardzo poręczne, niewielkie i mobilne meble do warsztatu, które sprawdzą się doskonale np. w pracy mechanika samochodowego.

Nie można również zapomnieć o stojakach na pojemniki. Są wolnostojące, występują w wielu różnych wariantach i służą do przechowywania niewielkich akcesoriów, takich jak śruby, nakrętki, haczyki czy podkładki. W dużych stojakach może znajdować się łącznie nawet ponad 200 pojedynczych pojemników.

Ergonomiczne meble do warsztatu – jak wybrać?

Wszystkie meble warsztatowe powinny być dobrze dopasowane do rodzaju wykonywanej pracy. Tylko wtedy spełnią wszelkie oczekiwania przedsiębiorcy i pomogą w pełnieniu obowiązków pracowników, jednocześnie zwiększając wydajność ich pracy. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniego producenta. Na rynku można znaleźć setki firm, które specjalizują się w produkcji mebli do warsztatu. Tylko niektóre z nich mogą jednak pochwalić się wieloma dotychczasowymi realizacjami oraz projektami dopracowanymi w najmniejszych szczegółach. Nie warto kierować się wyłącznie ceną – koszt zakupu zauważalnie niższy niż rynkowa średnia może zwiastować kłopoty z eksploatacją, np. skokowo działające zawiasy czy niewielka nośność szuflad i półek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *