Na rynek trafi przełomowa technologia produkcji wodoru z biomasy

Firma mPower Green Tech zamierza wprowadzić przełomową technologię dotyczącą produkcji zielonego wodoru z biomasy na polski rynek. Jednak zanim tak się stanie to zmieni nazwę i trafi na giełdę. Pierwsze kontenerowe reaktory produkujące zielony wodór chce wprowadzić na rynek nowa spółka Global Hydrgen.

Produkcja wodoru z biomasy

Projekt jest finansowany kapitałem austriacko-polskim, który skupia się wokół twórców i naukowców. Technologia wypracowana została przez polski zespół naukowo-technologiczny i opiera się na posiadanych już licencjach, know-how oraz zastrzeżeniach patentowych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Zespół naukowy mPower Green Tech tworzy między innymi prof. Roman Domański, prof. Andrzej Jasiński, prof. Albin Czernichowski oraz dr Janusz Przeorek.

Obecne stale rosnące zainteresowanie zielonym i niskoemisyjnym wodorem, jak i również wykorzystywanie go na szeroką skalę to nowy trend. Kierunek ten znacznie wpłynie na wzrost popytu oraz wymusi ciągły rozwój nowych technologii. Stosowanie obecnie niszowych rozwiązań może stać się przyszłością naszej codzienności. Aby posiadać prawdziwie zero-emisyjną gospodarkę, wodór musi pochodzić w całości z odnawialnych źródeł energii. Przewodniczący rady nadzorczej Teliani Valley Polska, Manfred Schatovich chce skupić się na rozwiązaniu, które adresowane będzie do obecnych wyzwań rynku energetycznego. Zmiany te chce wprowadzać równocześnie z przekształceniem firmy na Clobal Hydrogen.

Czysty zielony wodór z biomasy

Firma mPower Green Tech opracowała nowoczesny proces konwencji brudnego gazu syntezowanego z przetwarzania termicznego biomasy w zielony, czysty gaz syntezowy. Reaktor SynGen (katalityczno-plazmowy) eliminuje ciąg technologiczny oczyszczania brudnego syngazu z organicznych substancji. Przy pomocy konwersacji smoły, smółki i innych organicznych zanieczyszczeń można uzyskać czysty gaz syntezowany, który zdatny jest do ekstrakcji oraz produkcji zielonego wodoru.

Technologia, która została stworzona przez firmę mPower Green Tech opiera się na zmniejszaniu rozmiarów instalacji przetwarzania biomasy w całkowicie czysty gaz syntezowy. Ten proces pomaga w produkcji zielonego wodoru.

Prace nad rozwojem tej technologii trwały aż 8 lat. Obecnie wcześniej wymieniona firma posiada już pierwszy prototyp właśnie takiego urządzenia. Następnym krokiem będzie zawarcie umów na pilotażowe testy. Na przyszły rok planowany jest start komercjalizacji tego urządzenia, oczywiście po owocnych testach. W kolejnych latach firma mPower Green Tech planuje zwiększyć skalę produkcji oraz podbić rynki zagraniczne. Te plany zdradził Manfred Schatovich.

Więcej informacji o źródłach energii znajdziesz na: https://www.oszomega.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *