Na czym polega przezwajanie silników elektrycznych?

Na czym polega przezwajanie silników elektrycznych?

W dzisiejszych czasach silniki elektryczne są obecne praktycznie wszędzie. W wielkich zakładach produkcyjnych, w samochodach czy urządzeniach gospodarstwa domowego. W najbliższych latach napędów stosujących energię elektryczną będzie jeszcze więcej, a to wiąże się z kwestią częstszego przezwajanie silników elektrycznych. A na czym to polega? Kto powinien się tym zająć i kiedy? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Co to znaczy przezwoić silnik elektryczny?

Bez względu na zastosowanie czy miejsce wykorzystania – napędy elektryczne to maszyny jak każde inne, a to oznacza, że nie są długowieczne i od czasu do czasu zdarzają im się awarie. Zbyt duże obciążenie, a więc zbyt intensywny przepływ prądu, może doprowadzić do stopienia uzwojenia wewnątrz silników elektrycznych. To poważny problem, który praktycznie uniemożliwia dalsze korzystanie ze sprzętu. Nie znaczy to jednak, że taki silnik od razu trzeba oddać na złomowisko. To byłoby wielkim błędem, albowiem w branży elektromechanicznej są fachowcy wyspecjalizowani w usuwaniu tego typu awarii.

W gruncie rzeczy przezwajanie silników elektrycznych opiera się na likwidacji zniszczonego drutu miedzianego i nawinięciu nowego. Cały proces jest jednak dużo bardziej wymagający, niż to się na pierwszą myśl wydaje. Wiedzą o tym zwłaszcza ci, którzy próbowali samodzielnie odrestaurować uzwojenie w silniku… i polegli na tym z kretesem. Zabieg wymaga pewnej dozy doświadczenia oraz obejścia z napędem elektrycznym. Trzeba umieć chociażby odpowiednio dobrać przekrój i długość nowego uzwojenia. Musi ono być idealnie dopasowane do reszty mechanizmu i w sposób wręcz nierozpoznawalny zastąpić drut, który uległ przetopieniu. To od takiej dokładności właśnie zależy odzyskanie mocy i parametrów napędu. Całość trzeba oczywiście odpowiednio zabezpieczyć, a następnie poskładać z powrotem do kupy. Przezwajanie silników elektrycznych to więc bardzo precyzyjne zadanie, które do tego wiąże się ze specjalnymi narzędziami, w związku z czym próżno szukać takiego fachowca w pierwszym lepszym warsztacie samochodowym.

Gdzie znaleźć fachowców od przezwajania silnika?

Dana firma musi jasno i wyraźnie wskazać, że takie czynności są w jej ofercie. Poza tym na stronie przedsiębiorstwa powinna się znaleźć informacja odnośnie typu obsługiwanych silników elektrycznych. Czy moc 500 KW wchodzi w grę? A elektrowrzeciona na 36000 obrotów? Czy jest możliwa naprawa wirników i innych elementów jak transformatory czy elektromagnesy? Jeżeli odpowiedź na tego rodzaju pytania jest pozytywna, można być pewnym, że dla takiej firmy przezwajanie silników elektrycznych to rzecz niemalże rutynowa i jej pracownicy poradzą sobie z każdym problemem, który jest możliwy do naprawy.

Artykuł realizowany we współpracy z silkon.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *