Masownica próżniowa – do czego służy i jaką warto wybrać?
W przetwórstwie mięsnym niezwykle ważne jest zastosowanie wysokiej klasy urządzeń, dzięki którym proces produkcji odbywa się sprawnie, efektywnie i niezawodnie. Masownice próżniowe są przykładem sprzętów, dzięki którym powstawanie wyrobów mięsnych odbywa się w warunkach higienicznych, wydajnie oraz optymalnie dla zachowania wysokiej jakości produktu. Sprawdź, czym są masownice próżniowe i czy warto zaopatrzyć się w takie urządzenia w Twoim zakładzie.
Masownice próżniowe – co to za urządzenia?
Masownice próżniowe to nowoczesne, starannie dopracowane urządzenia, zasilane prądem elektrycznym. Posiadające wysokiej klasy niezawodne komponenty, charakteryzują się niezawodnością działania oraz spełniają rygorystyczne wymogi w zakresie sanitarnych przepisów o kontakcie z żywnością. Masownice próżniowe, dostępne w opcji od 200 do 700 V służą do uplastyczniania i uelastyczniania mięśni podczas produkcji wyrobów mięsnych, zachowując jednocześnie elastyczność produktu.
Masownica próżniowa – przeznaczenie
Masownica próżniowa, której zadaniem jest uelastycznienie mięsa przy jednoczesnym zachowaniu jego struktury oraz nieuwalnianie białka miofibrylarneo, znajduje zastosowanie podczas produkcji mięsa oraz wędlin w zakładach przetwórstwa mięsnego. Zapewniająca wsad aż do 420 kg produktu masownica, pracuje równomiernie dzięki spiralnemu układowi śmigieł (mieszadeł), które nie tylko masują mięso, ale nieznacznie je mieszają. Masowanie mięsa w urządzeniu pozwala skrócić czas produkcji, a solanka lub marynata ulegają dokładnemu i szybkiemu rozprowadzeniu.
Jak działa masownica próżniowa?
Mięso umieszczone w komorze ze stali nierdzewnej najwyższej klasy (OH 18N9) znajduje się w optymalnych warunkach. Komora masownicy nie posiada uwypukleń oraz nierówności, dzięki czemu proces produkcji realizowany jest niezawodnie, a utrzymanie urządzenia w czystości odbywa się efektywnie i szybko. Urządzenie, umożliwiające mieszanie mięsa z kością działa w oparciu o elektroniczny panel sterujący, w którym wybrać można program, odpowiedni dla konkretnego produktu. Intuicyjne, proste sterowanie gwarantuje optymalizację produkcji. Proces uelastyczniania mięśni produktu odbywa się w oparciu o osypywanie grawitacyjne, które przeprowadzane zostaje w hermetycznym zbiorniku masownicy. Zbiornik wykonany jest ze stali nierdzewnej, odpowiedniej do kontaktu z produktami żywnościowymi, spełnia normy.
Jaką masownicę próżniową warto wybrać?
Masownice próżniowe różnią się mocą, pojemnością wsadu oraz co z tym związane wymiarami. W zależności od wielkości produkcji w Twoim zakładzie przetwórstwa mięsnego, musisz dobrać urządzenie, którego wielkość i pojemność zapewni niezakłóconą, ciągłą produkcję. Masownica próżniowa w najmniejszej wersji posiada 120 kg wsadu i 200 V, i jest urządzeniem dedykowanym niewielkim zakładom. Wśród dostępnych urządzeń na uwagę zasługują również masownice przeznaczone dla większych zakładów.
Dostępne w kilku wersjach urządzenia różnią się mocą oraz pojemnością zbiornika, dzięki czemu łatwo dostosujesz model masownicy do potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Wysokiej klasy urządzenia posiadają certyfikaty zgodności z wymogami unijnymi, dotyczącymi urządzeń, przeznaczonych do obróbki produktów spożywczych. Wybierz masownicę, której komponenty wykonane zostały z pewnych, wysokiej jakości materiałów i cechują się trwałością. Łatwość obsługi, intuicyjne sterowanie oraz możliwość szybkiego i dokładnego oczyszczenia urządzenia powinny wyznaczać jego poziom oraz niezawodność działania.