Kable do magistrali LON
Kable do magistrali LON są to w pełni otwarte systemu, używane do automatyki budynków. Nie da się ukryć, że zarówno w Polsce, jak i na całym świecie popularność kabli do magistrali staje się coraz większa. Jest to spowodowane ich ogromną wytrzymałością oraz faktem, że nie są praktycznie w ogóle awaryjne.
Kable do magistrali – jak się to zaczęło?
Na początku lat dziewięćdziesiątych popularyzować się zaczęły nowe rozwiązania w ramach systemów otwartych. Były one powszechne do protokołów, których wcześniej używali jedynie producenci. Taka zmiana była kluczowa do tego, aby każda firma mogła wprowadzać na rynek swoje produkty, które mogą być częścią systemu otwartego. Niemniej jednak warto wiedzieć, że początkowo te systemy do automatyki budynków używane były do biurowców, lotnisk, stadionów bądź budynków użyteczności publicznej. Wszystko to spowodowane było dużymi kosztami, z jakimi wiązała się ta cała inwestycja, dlaczego mniejsze zabudowania nie miały wystarczających funduszy, aby używać do automatyki kabli do magistrali.
Jakie zastosowania mają kable do magistrali LON?
Kable do magistrali LON są przeznaczone do skutecznej pracy w systemach automatyki, która działa zgodnie z magistralą LON. Dzięki temu, że wszystkie rodzaje takich kabli idealnie nadają się, aby je stale ułożyć, można je podłączyć w ramach podłączeń ruchomych, które umiejscowione są wewnątrz budynku. Te kable cechują się dużą wytrzymałością, jest to spowodowane głównie tym, że są wysoce odporne na działanie olejów. Ich budowa musi posiadać odpowiednie cechy charakterystyczne, które pozwolą kablom do magistrali LON spełnić swoje określone zadania.
To właśnie bardzo giętkie, miedziane żyły wielodrutowe służą jako materiał, z którego wykonane są kable. Izolacja wyżej wspomnianych żył wykonywana jest z kolei ze specjalistycznego polwinitu izolacyjnego. Jeżeli chodzi o powłokę, która jest zabezpieczeniem ochronnym dla kabla, to jest ona wykonana z polwinitu oponowego. Wszystkie te elementy muszą być wykonane z konkretnych, wyżej wymienionych materiałów, aby funkcjonowały jak najdłużej i możliwie beż jakiejkolwiek awarii.
Jak zapowiada się przyszłość automatyki budynków?
Prognozy sugerują, że automatyka budynków w najbliższych latach będzie rozwijała się coraz to prężniej i szybciej. Aby dostosować się do potrzeb i wymagań użytkowników budynków, przewiduje się między innymi:
- dynamiczny postęp w dziedzinie konstrukcji czujników;
- rozwój innowacyjnej miniaturyzacji;
- większa szybkość w dziedzinie łączności.
Wszystkie te czynniki przyczynią się do dominowania budynków, a przede wszystkim biurowców, przez automatykę budynków. Nie da się ukryć, że nasz wiek charakteryzuje ogromny postęp technologiczny, w którego wkład wchodzi również automatyka budownictwa. Już obecne możliwości systemów otwartych są duże, co wywołuje ogromne zaciekawieniu na rynku. W przyszłości te możliwości będą coraz większe, również z powodu coraz większych wymagań społeczeństwa.