Klapy oddymiające wymagania przeciwpożarowe – jakie wybrać i jakie wymagania muszą spełniać?
Klapa dymowa to bardzo ważny element systemów przeciwpożarowych na różnego rodzaju obiektach: domach, blokach mieszkalnych, budynkach firmowych czy użyteczności publicznej. Na czym polega jej praca i rola w systemie zapobiegania rozprzestrzenianiu się pożaru? Na co zwrócić uwagę wybierając klapy oddymiające do naszego budynku?
- Czym są klapy oddymiające?
- Kiedy stosuje się klapy oddymiające?
- Na co zwrócić uwagę wybierając klapy dymowe?
Czym są klapy oddymiające?
Podstawowym zadaniem klap oddymiających jest zapewnienie bezpiecznej ewakuacji poprzez usunięcie z budynku dymu, ciepła i toksycznych gazów. Stanowią one część systemu oddymiania. Klapy dymowe są głównie montowane na klatkach schodowych, korytarzach ewakuacyjnych lub na dachach w halach produkcyjno magazynowych. Dodatkową funkcją klap dymowych może być także wspieranie systemu wentylacji w upalne dni, a nawet zapewnienie dodatkowego źródła światła zewnętrznego w budynkach. Klapa oddymiająca może przyjmować różne kształty, jak kwadrat, okrąg czy prostokąt. Coraz powszechniej stosuje się także modele w formie żaluzji.
Kiedy stosuje się klapy oddymiające?
Klapy dymowe są projektowane już na etapie projektu budowlanego. Według rozporządzenia MSWIA zostały zaklasyfikowane jako urządzenia przeciwpożarowe i należy projektować i montować zgodnie z normami i wytycznymi a same klapy dymowe muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia. Mechanizm ich działania jest prosty, opiera się o podstawowe prawa fizyki – ciepły gaz unosi się wyżej – stanowią element o niskim stopniu awaryjności. Usuwanie dymu jest również istotne w kontekście ewakuacji ludzi z zagrożonej strefy. Dzięki mniejszej jego ilości wewnątrz pomieszczeń jest lepsza widoczność, co ułatwia ucieczkę z miejsca wystąpienia pożaru. Klapy i okna oddymiające stosuje się coraz częściej nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale także na obiektach prywatnych. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://sklep-ppoz.pl/Klapy-dymowe.
Na co zwrócić uwagę wybierając klapy dymowe?
Wybierając klapy dymowe musimy przede wszystkim zrobić to w oparciu o projekt uzgodniony z rzeczoznawcą ds. ppoż. Nie powinniśmy ich kupować na własną rękę ponieważ nie jest to samodzielne urządzenie a część systemu oddymiania, która musi spełniać odpowiednie wymagania. Przy okazji montażu klapy dymowej możemy wybrać jej sposób wykonania tak, aby miała funkcję wyłazu dachowego, czyli klapy umożliwiającej wyjście na dach. W zależności od konstrukcji budynku możemy potrzebować różnej liczby klap oddymiających. Jeżeli planujemy wykorzystać je także jako element wentylacji do przewietrzania pomieszczeń, również należy uwzględnić to na etapie projektu.
System oddymiania nie będzie prawidłowo funkcjonował bez zapewnienie dopływu świeżego powietrza. Każda instalacji powinna być wyposażona w otwory napowietrzające, które otworzą się automatycznie razem z klapami dymowymi.