Kiedy wybrać sprężarki śrubowe lub łopatkowe?

Urządzenia produkujące sprężone powietrze są używane w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki stale rozwijającej się technologii, sprzęt taki jak sprężarka śrubowa stał się niezawodnym i wydajnym źródłem energii. Jednak dobór odpowiedniego urządzenia może nie być prosty ze względu na ilość dostępnych na rynku modeli. Najczęściej spotykane są sprężarki wyporowe, a wśród nich śrubowe, łopatkowe oraz tłokowe. Każda z nich charakteryzuje się odmiennymi parametrami i zastosowaniem. Należy więc odpowiedzieć na pytanie – kiedy warto wybrać sprężarki śrubowe lub łopatkowe?

Sprężarki śrubowe

Olejowe sprężarki śrubowe wyposażone są w obudowę dźwiękoszczelną, dzięki czemu hałas generowany przez ich pracę będzie utrzymywał się na poziomie 65-75 dB. Warto zauważyć, że kompresor śrubowy zajmuje stosunkowo mało przestrzeni w pomieszczeniu sprężarkowni. Są to trwałe urządzenia o przebiegu sięgającemu 35-50 tysięcy godzin, dzięki wysokiej jakości wykonania stopnia sprężającego. Sprężarki śrubowe umożliwiają produkcję sprężonego powietrza wysokiej jakości, które dodatkowo można uzdatnić do wyższej klasy, między innymi za pomocą filtrów.

Sprężarki łopatkowe

Sprężarki łopatkowe charakteryzują się podobnymi cechami, co kompresory śrubowe. Generują hałas na tak samo niskim poziomie i nie zajmują wiele miejsca w pomieszczeniu. Sprężone powietrze produkowane przez te urządzenia również może zostać uzdatnione do wymaganej klasy jakości. Cena sprężarek łopatkowych może być wyższa, ale na ich korzyść przemawia przebieg do 100 tysięcy godzin pracy do remontu kapitalnego.

Co należy wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim znaczenie ma wymagana jakość sprężonego powietrza. W wielu branżach wystarczające będzie powietrze niskiej jakości, ale do zasilania precyzyjnych maszyn pneumatycznych niezbędne będzie powietrze wysokiej jakości produkowane przez sprężarki śrubowe oraz łopatkowe.

Kompresory tłokowe sprawdzają się w systemie pracy, który będzie pozwalał na czasowe ich wyłączanie. Natomiast, jeśli przestoje mogą być krótkie lub wymagana jest stała praca kompresorów w celu wytwarzania sprężonego powietrza, wówczas rekomendowane byłoby zaopatrzenie się w kompresory śrubowe bądź łopatkowe.

Istotnym kryterium jest również usytuowanie sprężarki. W przypadku urządzeń ustawionych w dedykowanym pomieszczeniu, hałas generowany podczas pracy może nie mieć dużego znaczenia. Warto jednak zwrócić na tę kwestię uwagę, jeśli sprężarki mają być usytuowane bezpośrednio na hali produkcyjnej. Wówczas najlepiej wybrać modele z obudową dźwiękoszczelną.

Zakup odpowiedniego kompresora

Przy wyborze odpowiednich sprężarek śrubowych bądź łopatkowych istotne jest również wiele innych czynników. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistami, którzy dobiorą urządzenie pod indywidualne potrzeby i warunki przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *