Rodzaje wózków widłowych

Wózek widłowy to niezastąpione udogodnienie dla osób pracujących fizycznie. Bowiem zamiast dźwigać ciężkie pudła z produktami, co zresztą jest niebywale mało wydajne, można użyć wózka widłowego. Również z logistycznego punktu widzenia, użycie takiej maszyny to idealny sposób na transport towaru. Sprawdźmy zatem jakie istnieją rodzaje wózków widłowych i jakie mają zastosowania.

Wózki widłowe jezdniowe

Są to najpopularniejsze wózki, nazywane wózkami widłowymi. Właściwie wózek jezdniowy to podnośnik, który jest w stanie udźwignąć nawet bardzo ciężkie obciążenia. Wózek jezdniowy podnośnikowy posiada platformę, widły lub inny element, dzięki któremu może sięgać po ładunek i załadować. Szczególnie sprawdza się przy transporcie towaru w paletach, które łatwo unosi lub segreguje. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu w mechaniczny napęd podnoszenia. Wózek widłowy jezdniowy zatem nie wymaga od człowieka użycia swej siły, aby przenieść towar. Potrzebny jest jedynie wykwalifikowany operator wózka widłowego. Czyli taki, który przeszedł wszystkie kursy.Wózki jezdniowe podnośnikowe, dostępne na stronie fltgrupa.pl/wozki-widlowe/typy-wozkow-widlowych/wozki-jezdniowe-podnosnikowe/ charakteryzują się ogromną wytrzymałością. 

Kursy obsługi wózków widłowych

Do obsługi wózka widłowego konieczne jest odpowiednie wykwalifikowanie. Zarówno wózki jezdniowe podnośnikowe, jak i wózki elektryczne lub spalinowe czy też ręczne, wymagają ukończenia odpowiednich kursów. Całość nosi nazwę kat II WJO. Kursy trwają około 70 godzin, zaś po ich ukończeniu otrzymujemy możliwość bycia operatorem. Wózki zdalnie kierowane również będą mogły być przez nas obsługiwane, dzięki naszym uprawnieniom. Podczas kursów będziemy musieli np. przy podniesionym ładunku wózek, który jest niestabilny, wyrównać wraz z ładunkiem. Wózki ciągnikowe, które służą do podciągania przyczepionych pojazdów czy przyczepy wymagają innych uprawnień.

Wózki widłowe jezdniowe to zdecydowanie najpopularniejsze podnośniki, które osiągają duży udźwig maksymalny. Dzięki temu są niezastąpione przy pracy w firmach logistycznych, na budowie, w magazynach czy innych zakładach produkcyjnych i hurtowniach. Zdecydowanie najwydajniejsze są przy pracy z paletami. Bowiem są one łatwe do podniesienia i ułożenia. Oczywiście, o ile pojazd prowadzi dobry operator posiadający uprawnienia i wiedzę praktyczną. Teoria również jest ważna, gdyż trzeba wiedzieć, na jaką wysokość można podnieść dany towar o określonej wadze i wymiarach. Dzięki temu maszyna będzie działać efektywnie, bezpieczniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *