Jak wybrać sprężarkę i określić zapotrzebowanie na sprężone powietrze?

Sprężarka to bardzo przydatne urządzenie i trudno sobie dzisiaj wyobrazić przemysł bez jej obecności. Jak jednak wybrać model sprężarki, który będzie odpowiedni do naszych potrzeb?

Nie warto przepłacać

W przypadku urządzeń takich jak sprężarka zawsze warto stawiać na wysoką jakość i sprawdzonych producentów, bo nawet jeśli taki sprzęt kosztuje więcej, to dłużej wytrzyma intensywną eksploatację i zapewni lepsze efekty końcowe. Nie znaczy to jednak, że kupowany sprzęt musi być najdroższy – profesjonalne sprężarki są kosztownym nabytkiem, dlatego nie ma sensu wybór modelu, którego możliwości nie będzie nawet jak wykorzystać.

Sprężarkę trzeba dopasować pod kątem parametrów. Jednym z nich jest ciśnienie – zazwyczaj potrzebne jest ciśnienie w granicach 6 do 10 barów, ale wybierana maszyna powinna mieć możliwości o około 10-20 procent wyższe od tych wymaganych. Stosowane w przemyśle sprężarki, na przykład od Aerzen, są jeszcze mocniejsze i mogą wytwarzać zarówno podciśnienie, jak i nadciśnienie. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wielkość zbiornika i tutaj też nie zawsze większa pojemność jest lepszym rozwiązaniem – określając pojemność, należy wziąć pod uwagę tryb pracy sprężarki oraz to, czy będzie ona montowana w zakładzie na stałe, czy też zakłada się mobilność tego urządzenia.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na sprężone powietrze?

Kupowana sprężarka powinna mieć nieco większą wydajność od realnego zapotrzebowania na sprężane powietrze, co można określić za pomocą przepływomierza. Pomiary przepływomierzem sprawdzą się w dużych zakładach produkcyjnych gdzie występuje dużo różnorodnych odbiorników sprężonego powietrza, których inwentaryzacja zajmuje dużo czasu i bardziej ekonomiczne będzie zainwestowanie w pomiar. Ta metoda może wiązać się z odpłatnością za wykonanie pomiarów, dlatego też można rozważyć inną metodę tj. obliczenie poboru wszystkich odbiorników sprężonego powietrza. Ten sposób sprawdzi się w małych zakładach produkcyjnych gdzie występuje kilka/kilkanaście prostych odbiorników sprężonego powietrza, do których istnieje dokumentacja (zazwyczaj instrukcja obsługi) informująca o zapotrzebowaniu na powietrze. Wielkość zapotrzebowania na sprężone powietrze dla narzędzi pneumatycznych można oszacować na podstawie ich ilości oraz maksymalnego poboru powietrza, które zawsze podawane jest przez producenta narzędzi.

Mając te dane, można określić parametry potrzebnej maszyny, przy czym warto jeszcze uwzględnić nieszczelności w instalacji (elementy sprężarek z czasem się zużywają, co przekłada się na spadek wydajności) oraz planowane dołączenie w niedalekiej przyszłości kolejnych narzędzi i maszyn potrzebujących sprężonego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *