Jak wybrać dobre produkty napędowe?
Od sterowania napędami może zależeć sprawne funkcjonowanie linii produkcyjnych jak i działanie infrastruktury przedsiębiorstwa. Dobrze zaprojektowane rozwiązania przekładają się na wyższą wydajność i niezawodność, a z ich funkcjonalności skorzystać może praktycznie każda branża.
Przetwornice częstotliwości
Falowniki są powszechnie wykorzystywane do sterowania napędami w systemach automatyki przemysłowej. Głównym zadaniem falownika jest zmiana częstotliwości napięcia zasilającego. Falowniki ze sterowaniem skalarnym znajdują zastosowanie w prostych aplikacjach, gdzie nie jest konieczna bardzo precyzyjna regulacja prędkości obrotowej – spotyka się je na przykład w pompach, taśmociągach, wentylatorach. Sterowanie skalarne umożliwia obsługę aplikacji wielosilnikowych.
Z kolei falowniki wektorowe charakteryzują się bardzo wysoką precyzją pomiarów, dzięki czemu utrzymują przez cały okres pracy stałą wartość momentu obrotowego. Dostępne na pgsystems.pl falowniki mogą współpracować z pulpitami operatorskimi HMI, sterownikami PLC, systemami rozproszonych wejść i wyjść, a komunikacja z nimi dostępna jest między innymi za pomocą sieci CC-Link, Ethernet, Profibus, Modbus, SSCNETIII czy DeviceNet. Dzięki tym udogodnieniom falowniki doskonale się sprawdzają w każdym systemie automatyki przemysłowej.
Serwowzmacniacze i softstarty
Serwomechanizmy używane są w takich systemach sterowania, gdzie kontrola nad maszyną odbywa się według konkretnych poleceń. Urządzenia tego typu wykorzystywane są w zautomatyzowanych procesach produkcyjnych, na przykład przy naklejaniu etykiet, nalewaniu, pakowaniu, montowaniu elementów, maszynach drukujących itp. . Serwomechanizmy dbają o to, by mechanizm funkcjonował w określony sposób i był odpowiednio zsynchronizowany z pozostałymi elementami maszyny. Sterowniki sterują silnikiem urządzenia oraz odbierają sygnały dotyczące jego pozycji, a serwowzmacniacz dostarcza taką moc, by urządzenie mogło pracować dokładnie według zadanego wcześniej algorytmu
W automatyce stosowane są także softstarty, czyli urządzenia elektroniczne ograniczające prąd rozruchowy jednostki napędowej. Współpracują najczęściej z silnikami indukcyjnymi i innymi urządzeniami, które przy rozruchu potrzebują znacznie więcej prądu niż wskazuje to wartość prądu znamionowego.