Jak działają roboty spawalnicze i kiedy się sprawdzają?

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie robotyzacji, dotyczy to przede wszystkim zakładów przemysłowych. Pozwala to na zastąpienie człowieka podczas wykonywania niebezpiecznych czynności, ciężkich prac odbywających się w szkodliwym dla zdrowia środowisku. Roboty spawalnicze mają szerokie zastosowanie, umożliwiają zoptymalizowanie zużycia materiałów, zwiększenie kontroli nad jakością wytwarzanych produktów, poprawienie wydajności i nawet podniesienie prestiżu firmy. Zalet robotyzacji procesów spawania jest multum, więc warto zainteresować się tym tematem i pomyśleć nad inwestycją w roboty spawalnicze.

Co warto wiedzieć o działaniu robotów spawalniczych?

Spawanie zrobotyzowane odbywa się przy użyciu zautomatyzowanego robota spawalniczego, którego programuje się zgodnie z wytycznymi danego projektu. Wszystkie dane wpisywane są z poziomu interfejsu na ekranie dotykowym. Zaprogramowanie robota jest bardzo łatwe i szybkie, po wykonaniu tej czynności jest on już w pełni gotowy do długotrwałej pracy z utrzymaniem niezmiennej precyzji. Rola pracownika ogranicza się do nadzorowania procesu spawania, natomiast maszyny wykonują wszystkie prace spawalnicze zgodnie z ustalonym harmonogramem. Roboty spawalnicze mają szybkie i precyzyjne ruchy, są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i wykonać skomplikowane spoiny.

Można dostosować je do rozmaitych procesów spawalniczych, wystarczy użyć odpowiedniego programu i przyrządów, w zależności od zastosowania urządzenia. Są one wyposażone w różne czujniki, systemy sterowania i sztuczną inteligencję. Robotem steruje tak naprawdę zainstalowany program, a sprzęt spawalniczy przenosi energię ze źródła prądu na powierzchnię roboczą. Zastosowane w robocie czujniki cały czas mierzą parametry procesu spawania i parametry geometryczne spin. System analizuje odczyty przekazywane z czujników, po czym dostosowuje pracę urządzenia do wcześniej zaprogramowanych wytycznych. Roboty spawalnicze składają się z ramienia dolnego i nadgarstka, który może zostać zamontowany w dowolnej pozycji.

Roboty spawalnicze kiedy warto po nie sięgnąć?

Roboty spawalnicze mają szerokie zastosowanie. Używa się ich do spawania elementów podnośników hydraulicznych. Możliwe staje się szybkie i precyzyjne zespawanie cylindrów hydraulicznych, otrzymując trwały produkt o wysokiej jakości. Wymiana narzędzi odbywa się automatycznie. Roboty spawalnicze służą również do spawania ram meblowych, co przekłada się na wzrost efektywności produkcji. Spawa się także ramy wózków, za pomocą skanera laserowego możliwe jest dokładne określenie pozycji szwu. Jako że roboty spawalnicze mają przesuwne głowice nośne, można montować i obrabiać elementy o zróżnicowanych rozmiarach. Roboty znalazły zastosowanie również w przypadku spawania ścian skrzyń ładunkowych pojazdów ciężarowych. Wykorzystuje się je do spawania felg samochodowych i drzwi metalowych. Urządzenia te stosuje się głównie w produkcji masowej, ale można zaprojektować je także do prac jednorazowych.

Jakie są zalety spawania przy użyciu robota?

Robotyzacja spawania ma wiele zalet, a jedną z nich jest zwiększenie efektywności pracy. Można liczyć na szybkość i niezawodność, robot spawalniczy nie wymaga robienia przerw ani nie bierze urlopu w przeciwieństwie do człowieka. Zakład produkcyjny wyposażony w takie innowacyjne urządzenie ma zapewniony wzrost wydajności pracy, co przekłada się oczywiście na zwiększenie zysków. Możliwe staje się wykonanie większej liczby zleceń bez konieczności zatrudniania pracowników. Pomimo tego że roboty spawalnicze nie są tanie, to inwestycja w nie zwraca się bardzo szybko. Trzeba tylko pamiętać o regularnych przeglądach i konserwacji.

Na ich korzyść przemawia powtarzalność czynności z zachowaniem precyzji na najwyższym poziomie. Należy odpowiednio zaprogramować robota, aby wykonywał on konkretne czynności, pracując bez przestojów i zakłóceń. Robotów spawalniczych nie trzeba obsługiwać, wystarczy tylko kontrolować prawidłowość wykonywanych przez nie czynności. Przekłada się to na wzrost bezpieczeństwa pracowników. Mają oni ułatwioną pracę, bo wystarczy nadzorować roboty i je programować zgodne z wytycznymi.

Roboty spawalnicze cechują się wysoką wydajnością, ponadto łatwo je zaprogramować. Nowoczesne urządzenia obsługuje się przy użyciu panelu dotykowego. Są odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, działanie wysokiej temperatury i podwyższonego poziomu wilgotności. Producent robotów spawalniczych zadbał o to, aby urządzenia te były w stanie wykonywać precyzyjnie wszystkie czynności przez cały okres ich użytkowania. Ryzyko uszkodzenia podzespołów zostało zredukowane do minimum.

Inwestycja w tego typu urządzenia wiąże się dla firmy z szeregiem korzyści, znika konieczność zatrudniania doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców oraz wypłacania im należytego wynagrodzenia. Robot spawalniczy zastąpi człowieka w niebezpiecznych pracach, dzięki czemu nie musi być narażany na negatywny wpływ środowiska. W przypadku używania robotów spawalniczych można mówić o stałym czasie spawania wszystkich obrabianych przedmiotów, zgodnie z zaprogramowanym cyklem. Ponadto zawsze mają one idealne ustawienie, a urządzenie utrzymuje na nich stałą siłę nacisku.

Podsumowując, największymi zaletami używania robotów spawalniczych są:

• możliwość uzyskania szybkiego zwrotu inwestycji,
• zredukowanie czasu spawania,
• wzrost wydajności pracy,
• niezawodność.
• wysoka skuteczność,
• gwarancja ciągłości pracy,
• bezpieczeństwo ludzi,
• powtarzalność,
• zwiększenie nakładów i objętości produkcji,
• precyzja,
• brak przestojów,
• możliwość wytwarzania wielu produktów o jednakowych parametrach,
• stały czas spawania,
• stała siła nacisku na obrabiany przedmiot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *