Jak bezpiecznie przeprowadzić dekornizację bydła? Poradnik dla hodowcy

Dekornizacja cieląt to zabieg wykonywany w wielu hodowlach. Polega on na usunięciu rogów u młodego bydła. Jego przeprowadzenie niesie za sobą wiele korzyści na kolejnych etapach życia zwierząt. Jak wykonać zabieg dekornizacji i skutecznie usunąć zawiązki rogów?

Dekornizacja bydła – dlaczego jest tak ważna?

Dekornizacja bydła to zabieg usuwania rogów u cieląt. Ma on charakter profilaktyczny. Pozwala zapobiec urazom u bydła, a także znacznie ułatwia hodowlę dużych stad.

Bydło bez rogów jest mniej niebezpieczne dla człowieka i pozostałych osobników. Co więcej, dekornizacja często pozwala też na ograniczenie agresji i u samców. Rogi są dobrze ukrwione i unerwione, dlatego często stanowią źródło bólu i kontuzji. Usunięcie zawiązków na wczesnym etapie umożliwia wyeliminowanie tych problemów.

Usuwanie zawiązków rogów u cieląt – jak powinien wyglądać proces krok po kroku?

Dekornizację przeprowadza się zwykle poprzez wypalanie rogów. Metoda termiczna jest dostępna w przypadku młodych zwierząt, które nie mają jeszcze całkowicie rozwiniętych rogów. Proces ten przebiega w następujący sposób.

  1. Znieczulenie miejscowe – podanie preparatu w obszarze rogów. Po uprzednim znieczuleniu zabieg przebiega sprawniej i nie powoduje dużego bólu dla zwierzęcia.
  2. Zabezpieczenie cielęcia – by zapobiec niekontrolowanym ruchom i urazom w trakcie dekornizacji.
  3. Usuwanie rogów – poprzez działanie wysokiej temperatury.
  4. Dezynfekcja miejsca wykonania zabiegu.
  5. Podanie leków i obserwacja stanu zdrowia zwierzęcia po zabiegu.

Dekornizację można wykonać również techniką chemiczną (z użyciem substancji o właściwościach żrących) lub chirurgiczną (najmniej bolesną), jednak cieszą się one mniejszą popularnością. Są one też droższe niż usuwanie zalążków metodą termiczną.

Na co zwrócić uwagę przy dekornizacji bydła? 4 najważniejsze aspekty

Aby dekornizacja przebiegała w odpowiedni sposób, konieczne jest pamiętanie o kilku kwestiach. Najważniejsze aspekty związane z tym zabiegiem to:

  • wiek zwierzęcia – dekornizację najlepiej przeprowadzać u zwierząt w wieku od 3 do 6 tygodni,
  • pora roku – najlepiej wykonać zabieg zimą. W lecie może bowiem dojść do szybszego powstania zakażeń,
  • jakość sprzętu – narzędzia do dekornizacji powinny cechować się odpowiednią jakością, by nie stanowić zagrożenia dla zwierzęcia,
  • dezynfekcja – zarówno sprzętu, jak i fragmentu ciała, którego dotyczy zabieg.

W sklepie internetowym Lewmik.pl znajdziesz najwyższej jakości akcesoria do dekornizacji. Sprawdź aktualną ofertę.

Czy można przeprowadzać usuwanie rogów u cieląt samodzielnie?

Niektórzy hodowcy wykonują zabieg usuwania rogów samodzielnie, ale lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Weterynarz dysponuje wiedzą na temat anatomii bydła i technik, które zapewnią jak największe bezpieczeństwo. Lekarz weterynarii może przeprowadzić dekornizację zarówno u cieląt, jak i dorosłych zwierząt, także w większych stadach.

Warto wiedzieć też, że tylko lekarz weterynarii może skorzystać z techniki chirurgicznej. Metoda chemiczna i termiczna są dostępne też dla hodowców.

Bezpieczna dekornizacja bydła – podsumowanie

Dekornizacja (usuwanie zawiązków rogów) to zabieg wykonywany w wielu stadach. Pozwala on na zmniejszenie ryzyka urazów i agresji, a także zapewnienie dobrostanu bydła. Niewłaściwie rozwinięte zawiązków rogów mogą powodować też dyskomfort i problemy zdrowotne u dorosłych zwierząt.

Usunięcie rogów musi być wykonane z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu. Wszystkie narzędzia potrzebne do tego zabiegu znajdziesz w sklepie Lewmik.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *