Elektrownie wodne i wiatrowe w Polsce – lista elektrowni w Polsce

Udział wiatru i wody w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce

Wiatr i woda stanowią razem ok. 12 procent w łącznej strukturze źródeł produkcji energii elektrycznej w Polsce, przy czym przewaga energetyki wiatrowej jest znacząca, bowiem szacuje się, że jest to około 11%, co stanowi jednocześnie najwięcej spośród wszystkich OZE. Mimo, że na dzień dzisiejszy udział obu źródeł energii elektrycznej jest niewielki, warto bliżej przyjrzeć się istniejącym w kraju elektrowniom wiatrowym i wodnym. Czekająca bowiem Polskę transformacja energetyczna, wiążąca się w głównej mierze z dekarbonizacją i poszukiwaniem alternatywnych, tzw. „czystych” sposobów na produkcję energii elektrycznej oznaczać może dla nich, w najbliższym czasie, duże inwestycje.

Elektrownie wiatrowe w Polsce

Przyjęto, że pierwszy wiatrak do zastosowań przemysłowych, służący do zamiany energii kinetycznej wiatru w energię elektryczną, powstał w Polsce w roku 1991 w Żarnowcu. Co ciekawe, postawiono go w pobliżu tamtejszej elektrowni wodnej. Od tego czasu liczba i łączna moc zainstalowana pochodząca z wiatraków w Polsce stale wzrasta i aktualnie wynosi ok. 6300 MW. Energetyka wiatrowa w porównaniu do konwencjonalnej cechuje się dużym rozproszeniem jednostek wytwórczych, dlatego już pojedynczy wiatrak nazywany jest elektrownią wiatrową, a ich połączenie w jeden system farmą wiatrową. Do największych farm wiatrowych w Polsce należy zalicza się:

  • Elektrownia wiatrowa – Margonin (woj. wielkopolskie) – wybudowana i oddana do użytku w roku 2009, łączna moc zainstalowana to 120 MW, na którą składa się 60 turbin. Farma zajmuje powierzchnię ok. 100 km2, a jej udział w całkowitym pozyskiwaniu energii elektrycznej z wiatru w kraju stanowi 2%.
  • Elektrownia wiatrowa – Banie (woj. zachodniopomorskie) – pracująca w KSE od 2016 roku. Tworzą ją 53 wiatraki, każdy o mocy 2 MW.
  • Elektrownia wiatrowa – Marszewo (woj. zachodniopomorskie) – należąca do spółki Tauron Ekoenergia. Składają się na nią 42 wiatraki o łącznej mocy 82 MW.
  • Elektrownia wiatrowa – Lotnisko (m. Kopaniewo, woj. pomorskie) – własność spółki PGE Energia Odnawialna, na jej łączną moc 94,5 MW składa się 30 turbin wiatrowych.
  • Elektrownia wiatrowa – Karścino (woj. pomorskie) – w jej skład wchodzi 60 turbin o mocy 1,5 MW każda.

Elektrownie wodne w Polsce

Pierwszą w Polsce elektrownię zawodową wykorzystującą przepływ wody do napędzania turbiny generatora wytwarzającego energię elektryczną wybudowano w 1907 roku na rzece Kwisa (m. Leśna, woj. Dolnośląskie). Obiekt ten wciąż jest aktywny, a jego moc maksymalna to 2,61 MW. Dynamiczny rozwój energetyki wodnej w Polsce przypadał na okres lat 1968-1983. Właśnie wtedy wybudowano największe do dzisiaj obiekty:

  • Elektrownia wodna Żarnowiec (woj. pomorskie) – elektrownia szczytowo-pompowa zbudowana na Jeziorze Żarnowieckim, o mocy zainstalowanej równej 716 MW, składająca się z czterech, odwracalnych hydrozespołów.
  • Elektrownia wodna Porąbka-Żar (woj. śląskie) – elektrownia szczytowo-pompowa, jedyna w kraju podziemna, zlokalizowana na rzece Soła, tworzona przez 4 hydrozespoły o mocy 125 MW każdy.
  • Elektrownia wodna Solina (woj. podkarpackie) – znajdująca się na Jeziorze Solińskim elektrownia szczytowo-pompowa o mocy zainstalowanej 200 MW.
  • Elektrownia wodna Żydowo (woj. zachodniopomorskie) – elektrownia szczytowo-pompowa wykorzystująca jako zbiorniki jeziora Kamienna i Kwiecko, jej łączna moc zainstalowana wynosi 167 MW.
  • Elektrownia wodna Włocławek (woj. Kujawsko-Pomorskie) – elektrownia przepływowa usytuowana na Wiśle, z zainstalowaną mocą łączną 160,2 MW.

One thought on “Elektrownie wodne i wiatrowe w Polsce – lista elektrowni w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *