Brony rolnicze – jakie są ich rodzaje i do czego służą?

Brona to jedno z najistotniejszych narzędzi używanych na roli. Świadczyć może o tym fakt, że używane jest w niemal niezmienionej, jedynie usprawnionej, formie od zamierzchłych czasów. Samo urządzenie przeszło jednak długą drogę rozwoju od prostych, powiązanych ze sobą wiązek chrustu do dzisiejszych, zaawansowanych technologicznie bron talerzowych. Jakie rodzaje bron znajdziemy dziś na wsi i do czego są używane?

Czym jest brona rolnicza

Zadanie, do którego od wieków używana jest brona, praktycznie nie zmienia się na przestrzeni lat.

Brona to urządzenie, którego głównym zadaniem jest spulchnianie ziemi po orce. Poprzez rozdrobnienie zbitej skiby za pomocą zębów lub talerzy, ziemia zostaje rozdrobniona, znacząco zwiększa to jej przepustowość wody i powietrza, co z kolei ma niebagatelny wpływ na wzrost upraw.

Również po siewie brona okazuje się użytecznym narzędziem, można za jej pomocą bowiem przykryć nasiona cienką warstwą gleby, zabezpieczając je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Dodatkowo brona radzi sobie wyśmienicie z chwastami oraz innego rodzaju kłączami i rozłogami, skutecznie pozbywając się ich z pola.

Rodzaje bron

Brony rolnicze możemy podzielić na brony lekkie, średnie oraz ciężkie, czyli biorąc pod uwagę ich masę jak, również ich budowę i zastosowanie. Możemy wtedy wyróżnić następujące rodzaje bron:

  • brony zębowe; które możemy podzielić na podrodzaje:
    • zygzakowe; charakterystyczna konstrukcja, w której zęby umieszczone są na płaskownikach tworzących kształt kratownicy
    • kolczaste; zespół osadzonych na osi tarcz w kształcie gwiazd
    • sprężynowe; zespół sprężyn zakończonych niewielkimi radełkami
  • brony talerzowe
  • brony wirnikowe
  • brona chwastownik; bywa zwana broną kolczugową lub aktywatorem. Jej głównym zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest zwalczanie chwastów. Brona chwastownik jest nieocenionym narzędziem pomocnym i w zasadzie koniecznym przy prowadzeniu upraw ekologicznych

Która brona sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji

Brony rolnicze możemy podzielić na trzy główne, najpowszechniej używane rodzaje.

Brony zębowe, będące jednocześnie najprostszym rodzajem brony, która mimo to najczęściej znajduje zastosowanie m.in. w spulchnianiu powierzchniowej warstwy gleby oraz wyrównywaniu jej wierzchniej warstwy.

Kolejnym powszechnie używanym rodzajem brony jest brona talerzowa. Nazwę swoją zawdzięcza swojej konstrukcji, na którą składają się charakterystyczne tarcze, wyglądem przypominające talerze. Wykorzystuje się je przede wszystkim do dokładnego przygotowania roli po orce lub zbiorach. Zaletą tego rodzaju bron jest to, że świetnie sprawdzają się, przy pracy w cięższym terenie np. na ścierniskach lub miejscach z dużą liczbą resztek pożniwnych. Z racji swojej konstrukcji talerzówka jest bardzo odporna na zapchanie, charakteryzuje się również stosunkowo niskim zapotrzebowaniem na moc.

Brony wirnikowe nazywane bywają również zębowo-obrotowymi. Ich konstrukcja opiera się na ruchomych zębach, wykonujących ruch obrotowy – stąd też nazwa tego rodzaju brony. Stosuje się je przede wszystkim w celu rozdrobnienia dużych, twardych brył ziemi i zwiększenia jej przepuszczalności. Sprawdza się w szczególności na ciężkich glebach.

Producent maszyn rolniczych – na co zwrócić uwagę wybierając bronę?

Brony rolnicze to stosunkowo proste urządzenia, niemniej jednak wykonują one potrzebną i ciężką pracę, nie należą przy tym do urządzeń najtańszych.

Dlatego też warto podejść do ich zakupu z głową. Pamiętajmy na przykład o tym, że zawsze warto kupić urządzenia wytwarzane przez renomowanych producentów. Dobry producent maszyn rolniczych to gwarant jakości zakupionego sprzętu.

W tym wypadku z pewnością sprawdza się powiedzenie, które mówi o tym, że chytry traci dwa razy. Tańszy sprzęt, słabiej wykonany z gorszego jakościowo materiału, z pewnością będzie wymagał od nas częstszego, a co za tym idzie, droższego serwisowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.