Żyroskop w telefonie, co to jest? jak działa?

Chyba nie ma obecnie nikogo, kto w kieszeni spodni lub torebce nie nosiłby przy sobie smartfona. Obecnie jego brak sprawia, że czujemy się niepewnie i nerwowo rozpoczynamy jego poszukiwania. Zwykle przy wyborze telefonu kierujemy się różnorodnymi parametrami nie tylko technicznymi, ale także i designem. Często zwracamy także uwagę na niektóre podzespoły, którymi są np. procesor, pamięć czy wytrzymałość baterii w telefonie. Nie da się ukryć, że coraz częściej w smartfonach pojawiają się także wszelkiego rodzaju dodatki, które sprawiają, że korzystanie z nich staje się czystą przyjemnością i jest o wiele bardziej komfortowe. Jednak jednym z ważniejszych parametrów, o którym nie zawsze zdajemy sobie sprawę jest żyroskop. Czym on w zasadzie jest i jakie korzyści może nam przynieść?.

Czym jest tytułowy żyroskop?

Żyroskop jest małym urządzeniem, które służy to pomiaru położenia kątowego, a także do jego utrzymywania. Jednak jak ująć to w prostszych słowach?. Żyroskop w telefonie pomoże nam określić w precyzyjny sposób położenie urządzenia. Do większości smartfonów trafił on za pośrednictwem małych mikroukładów elektromechanicznym zwanych MEMS. Wraz z rozwojem technologii, ostatnimi czasy zyskały one sporo na popularności. Jednak jego budowa znacznie odbiega od tego, jaką formę przybierała pierwotnie. Żyroskop w smartfonie najprościej rzecz ujmując jest mikroskopijną płytką, które mają za zadanie, za pomocą wibracji, przekazać informacje do odpowiednich czujników. Wówczas możliwe jest ustalenie w jakim położeniu znajduje się smartfon, a także dostarcza informacji odnośnie tego, czy smartfon został obrócony wokół własnej osi. Można więc powiedzieć, że jest to o wiele bardziej zaawansowane rozwiązanie niż akcelerometr. Żyroskop często jednak bywa z nim mylony.

Co możemy zyskać dzięki żyroskopowi w smartfonie?

Jak można wywnioskować, sama definicja i wyjaśnianie czym jest żyroskop, może nie być zbyt przekonująca. Jednak wyjaśnienie tego, jakich korzyści możemy oczekiwać, w momencie kiedy urządzenie zostanie zaimplementowanie w smartfonie, pomoże lepiej zobrazować całą sytuację. Otóż często nasz smartfon jest obracany w różnych kierunkach, gdy chcemy uzyskać lepszą perspektywę widoku, a także gdy gramy w różnego rodzaju gry i oglądamy różnego rodzaju filmy. Wówczas ekran naszego smartfonu zostaje dopasowany do jego położenia, by zapewnić nam maksymalny komfort użytkowania. Żyroskop jest również niezbędny w przypadku wirtualnej rzeczywistości i gogli typu Google Cardboard. Przydatny okaże się on również w momencie oglądania filmów sferycznych czyli w widoczności 360 stopni.

Czy żyroskop jest w każdym smartfonie?

Możemy powiedzieć, że żyroskop jest podstawowym elementem wyposażenia, co oznacza, że znajdziemy go w większości nowoczesnych modeli. Jednak należy się spodziewać, że w modelach z najniższej półki cenowej i modelach niższej rangi, możemy go nie spotkać. Jeśli więc zależy nam na tym, by nasz telefon był wyposażony w żyroskop, należy przed zakupem dokładnie przyjrzeć się specyfikacji technicznej urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *