zaschniety tusz w drukarce jak naprawic

Zaschnięty tusz w drukarce – jak naprawić?

Prosta, standardowa drukarka A4 znajduje się w niemal każdym domu. W końcu często zdarzają się sytuacje, w których jej obecność może się przydać – trzeba przecież od czasu do czasu wydrukować jakiś dokument, może zdjęcie, a czasem potrzebne notatki. Niestety, czasem użytkowników urządzeń atramentowych zaskakuje zaschnięty tusz w drukarce. Jako że to dość częsta „przypadłość” tego sprzętu, warto dowiedzieć się, co zrobić w takiej sytuacji.

Dlaczego tusz w drukarce zasycha?

Rzeczywiście, zaschnięty tusz w drukarce nie jest rzadkim zjawiskiem. Zwykle ta specyficzna usterka pojawia się w chwili, gdy urządzenie stoi nieużywane (czyli na przykład po powrocie z urlopu, kiedy to, będąc poza domem, niczego się nie drukowało). Jeśli drukarka w ogóle jest używana sporadycznie, co kilka miesięcy, także mogą pojawić się problemy (zaschnięty tusz objawia się zabrudzeniami na wydruku, nierównomiernym drukiem, a także paskami powstającymi na kartkach, sprzęt może też w ogóle wypuszczać czyste kartki).

Zdarza się również, że mając w drukarce zarówno tusz czarny, jak i kolorowy, korzysta się tylko z czarnego. Wtedy, po jakimś czasie, również może dojść do zaschnięcia tuszu, odpowiadającego za barwny wydruk. Inną przyczyną kłopotów z zaschniętym tuszem może być przekroczenie jego daty ważności. Warto sprawdzać takie rzeczy, by nie być potem nieprzyjemnie zaskoczonym.

Jak zapobiec wysychaniu tuszu w drukarce?

Chociaż zaschnięty tusz w drukarce może dawać się we znaki każdemu, są sposoby, aby zapobiegać temu problemowi. Najprostszym spośród z nich jest po prostu drukowanie pojedynczej strony (nawet strony testowej) raz na dwa tygodnie, żeby tusz nie zasechł. Kiedy natomiast nie ma się tak dużo rzeczy do drukowania i wykonuje się tę czynność naprawdę rzadko, nie zaszkodzi rozważyć alternatywnego rozwiązania, czyli zakupu drukarki laserowej (tam wkłady nie wysychają). Nie ma też potrzeby gromadzenia zapasów atramentowych tuszów, ponieważ nim zdąży się je zużyć, te zdążą się przeterminować.

Zaschnięty tusz w drukarce – co zrobić?

Kiedy podejrzewa się, że wydruk jest niemożliwy przez zaschnięty tusz w drukarce, w pierwszej kolejności warto skorzystać z oprogramowania producenta. Na samym początku powinno się sprawdzić, czy problem został dobrze zdiagnozowany. W tym celu warto spojrzeć na poziom tuszu w zbiorniku, wyświetlany na ekranie komputera. Jeśli według programu tusz jest, ale drukarka nie chce drukować, należy spróbować przeczyścić głowicę przy pomocy oprogramowania (opcja jest dostępna w nowszych drukarkach atramentowych).

Jeśli powyższa czynność nie przyniesie efektu, można spróbować przeczyścić głowicę za pomocą specjalnego płynu. Łatwiej będzie w przypadku głowic zintegrowanych z kartridżami, ponieważ wtedy, po wyjęciu właściwego kartridża, należy go umieścić głowicą do dołu w płaskim naczyniu, wypełnionym wspomnianym środkiem. Zbiornik powinien się tam znajdować przez około pół godziny (trzeba pamiętać, by nie zamoczyć elementów chipu), a następnie można go zamontować w urządzeniu. W przypadku głowicy, która nie jest zintegrowana z kartridżem, należy wyjąć ją wraz z pojemnikami i ją umieścić w płynie czyszczącym. Aby sposób zadziałał, trzeba moczyć głowicę około dwunastu godzin.

Mimo wszystko, osoby, które nie znają się za dobrze na sprzęcie elektronicznym, takim jak drukarki i nigdy wcześniej nie próbowały czyścić głowicy, nie powinny podejmować się takich czynności same, ponieważ mogą doprowadzić do poważnej awarii. Zaleca się w takim wypadku oddać urządzenie do sprawdzonego serwisu, takiego jak tu: https://mytoner.pl/serwis-drukarek-i-ploterow/. Specjaliści przeczyszczą głowicę w sposób sprawny, bez ryzyka uszkodzenia jakichkolwiek części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *