Zalety kompresorów bezolejowych

Wybór odpowiedniego kompresora może sprawiać kłopoty zarówno przedsiębiorcom, jak i majsterkowiczom. Oprócz parametrów takich jak moc silnika, ciśnienie, pojemność zbiornika czy wydajność, trzeba zwrócić uwagę także na dostępne warianty kompresorów: bezolejowe i olejowe. W poniższym artykule opisujemy różnice pomiędzy nimi oraz zalety stosowania sprężarek bezolejowych.

Sprężarki bezolejowe i olejowe – różnice

Oferty sklepów stacjonarnych czy online zawierają różne rodzaje urządzeń pneumatycznych, np. kompresory śrubowe i tłokowe. Warto wiedzieć, że każdy z nich dostępny jest w wersji olejowej oraz bezolejowej. Jak wskazuje nazwa, różnica pomiędzy nimi polega na zastosowaniu oleju lub innego smaru. Kompresory olejowe wymagają systematycznej kontroli poziomu oleju, a także regularnej jego wymiany, podobnie filtry. Z tego względu główną wadą takich sprzętów jest wyższa cena ich eksploatacji.

Natomiast sprężarki bezolejowe nie wymagają smarowania. Współczynnik tarcia w pracującej maszynie jest redukowany dzięki specjalnym komponentom – części pokryte są nylonem albo teflonem. Jako czynnik chłodniczy w takich maszynach wykorzystuje się wodę lub powietrze, które zapobiegają przegrzaniu mechanizmu.

Kompresor bezolejowy – zalety

 • Czystość powietrza – w urządzeniach wymagających zastosowania oleju zawsze istnieje niewielkie ryzyko zanieczyszczenia sprężonego powietrza jego cząsteczkami. Sprężarka bezolejowa usuwa takie prawdopodobieństwo. Przed wydmuchaniem gaz przepływa przez zaawansowany filtr, który wyłapuje z niego drobnoustroje i pyłki, dzięki czemu powietrze spełnia ściśle określone normy czystości.
 • Niski koszt użytkowania – olej wymaga uzupełniania oraz wymiany, dlatego kompresory śrubowe są znacznie tańsze w eksploatacji. Stanowi to wielką zaletę dla majsterkowiczów oraz początkujących przedsiębiorców.
 • Ekologia – kompresory bezolejowe do pracy potrzebują jedynie energii elektrycznej i wody. Warto przy tym wiedzieć, że zużywają mniej prądu niż tradycyjne sprężarki olejowe, w których wykorzystana substancja smarna negatywnie wpływa na środowisko naturalne, zatem musi być odpowiednio utylizowana. Kondensat wodny, czyli zanieczyszczoną wodę po pracy sprężarki bezolejowej można odprowadzić wprost do kanalizacji.
 • Wymiary urządzeń – kompresory bezolejowe są z reguły mniejsze i lżejsze od maszyn wykorzystujących olej. Dzięki temu stają się mobilne i z powodzeniem mogą być transportowane do innej lokalizacji. Modele wyposażone w koła sprawiają, że przenoszenie jest bardzo łatwe.
 • Wydajność i moc silnika – obecnie dostępne na rynku produkty bezolejowe mają zbliżoną wydajność do urządzeń olejowych.

Kompresory bezolejowe – do zasilania narzędzi pneumatycznych i nie tylko

Kompresory bezolejowe świetnie sprawdzą się jako narzędzie do domowego użytku. Majsterkowicze mogą wykorzystać je do różnego rodzaju prac, m.in. do:

 • pompowania kół w samochodzie lub rowerze,
 • malowania natryskowego,
 • oczyszczania mebli ogrodowych,
 • napędzania szlifierki lub piaskarki.

Do domowego warsztatu warto wybrać kompresor tłokowy – model śrubowy lub inny jest zazwyczaj znacznie droższy ze względu na większą moc silnika. Zbiornik o pojemności ok. 50 l ma niewielkie wymiary i powinien wystarczyć do sporadycznego stosowania – takie urządzenie jest także przenośne.

Kompresory bezolejowe w przemyśle

Kompresor bezolejowy znajduje zastosowanie nie tylko jako sprzęt do garażu, ale również urządzenie do prac profesjonalnych. Z tego względu używać go można wszędzie tam, gdzie tradycyjne maszyny wymagające smarowania olejem, czyli w:

 • warsztatach samochodowych (do zasilania narzędzi pneumatycznych i czyszczenia),
 • lakierniach,
 • zakładach wulkanizacyjnych.

Warto jednak pamiętać, że sprężone powietrze produkowane przez urządzenia pozbawione jest oleju, kompresory bezolejowe znajdują więc zastosowanie w branżach, które wymagają gazu, spełniającego normy sanitarne. Taka sprężarka może być wykorzystywana w:

 • przemyśle farmaceutycznym,
 • medycynie (w tym stomatologii, protetyce i chirurgii),
 • komponowaniu produktów elektronicznych,
 • zakładach włókienniczych,
 • papiernictwie i introligatorstwie,
 • produkcji, pakowaniu oraz transporcie żywności.

Co wybrać: bezolejowe kompresory śrubowe czy tłokowe?

W przedsiębiorstwie do instalacji sprężonego powietrza można podłączyć zarówno bezolejowe kompresory tłokowe, jak i śrubowe – który z nich jednak wybrać? Urządzenia różni przede wszystkim budowa: w sprzętach śrubowych powietrze sprężają dwie śruby, natomiast w tłokowych – tłok poruszający się w cylindrze.

Sprężarka tłokowa jest z reguły znacznie tańsza (nawet o połowę), wymaga jednak regularnych, długich przerw w pracy na regenerację i schłodzenie. Natomiast kompresory śrubowe mają większą moc silnika, co oznacza, że pompowanie, malowanie czy inne prace przeprowadzane będą znacznie szybciej i sprawniej.

Urządzenia pneumatyczne należy dobierać w zależności od potrzeb zakładu – odpowiedni kompresor tłokowy nadaje się do zasilania kilku narzędzi w małym przedsiębiorstwie pełniącym usługi lakiernicze. Do dużych firm warto wybrać model śrubowy ze względu na większą wydajność. Pojemność zbiornika wynosząca ok. 300 l i ciśnienie 6-15 barów to doskonałe rozwiązanie do częstych prac z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Model tego rodzaju powinien zapewnić zakładowi przemysłowemu odpowiednią wydajność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *