Wtryskiwacze silnikowe – charakterystyka

Wtryskiwacze silnikowe – charakterystyka

Wtryskiwacze silnikowe to elementy silnika, bez których nie mógłby w sposób należyty funkcjonować żaden pojazd mechaniczny. Można je spotkać w każdym samochodzie, osobowym oraz ciężarowym, a także w motocyklach bądź np. w maszynach rolniczych. Te, choć być może niepozorne urządzenia, odgrywają bardzo ważną rolę w działaniu silnika, a co za tym idzie, całego pojazdu. Na czym polega ich działanie oraz czym się charakteryzują? W niniejszym, krótkim artykule odpowiemy na to pytanie.

Wtryskiwacze silnikowe – zasada działania

Wtryskiwacze silnikowe są to elementy silnika, których głównym zadaniem jest doprowadzenie dopiero co rozpylonego paliwa do cylindra silnika. Jest on więc integralną częścią systemu wtrysku paliwa. Ma on na celu:

  • dostarczenie dawki paliwa, znajdującego się pod odpowiednim ciśnieniem do komory spalania,
  • zapewnienie odpowiedniego rozpylenia dostarczonej wcześniej dawki paliwa.
Wtryskiwacze silnikowe – charakterystyka

Wtryskiwacz silnikowy współpracuje z takimi elementami silnika jak pompa sekcyjna oraz pompa rozdzielaczowa. Pompę łączy ze wtryskiwaczem przewód wysokiego ciśnienia.

Podział wtryskiwaczy silnikowych

Wtryskiwacze silnikowe możemy podzielić na dwa sposoby. Po pierwsze, dzielą się one na:

  • wtryskiwacze o wtrysku pośrednim. W takim przypadku dominuje konstrukcja wtryskiwacza o typie czopowym,
  • wtryskiwacze o wtrysku bezpośrednim, w którym dominuje konstrukcja wtryskiwacza wielootworowego.

Po drugie, podziału wtryskiwaczy silnikowych możemy też dokonać na podstawie liczby sprężyn. Wyróżniamy zatem wtryskiwacze jednosprężynowe oraz wtryskiwacze dwusprężynowe.

We wtryskiwaczu jednosprężynowym sprężyna, która umieszczona została w jego korpusie, naciska na igłę rozpylacza przy pomocy czopa. Naciąg igły odpowiada za otwieranie się wtryskiwacza.

Następnie paliwo pod ciśnieniem jest przenoszone do otworu dopływowego. Igła się unosi, paliwo zaś przenosi się do komory spalania. We wtryskiwaczu jednosprężynowym wtrysk następuje, gdy ciśnienie paliwa pokona siłę sprężyny.

Wtryskiwacze dwusprężynowe są nieco bardziej złożone. Wyposażone są bowiem w dwie sprężyny. W trakcie wtrysku pierwsza z nich naciska igłę i wywołuje ciśnienie, które powoduje otwarcie się wtryskiwacza. Następuje skok, po którym niewielka ilość paliwa dostaje się wtedy do komory spalania. Gdy dochodzi do drugiego skoku, na igłę oddziałuje druga sprężyna, po czym następuje wstrzyknięcie głównej dawki paliwa do komory spalania. Słabsza sprężyna odpowiada za skok wstępny i działanie sprężyny mocniejszej.

Niekiedy w wyniku nieprawidłowej pracy wtryskiwacza może dojść do jego uszkodzenia. Naprawa wtryskiwaczy powinna zostać przeprowadzona przez fachowca.

Wtryskiwacze silnikowe to urządzenie, które odpowiadają za prawidłowe dostarczenie paliwa do komory spalania. Wtryskiwacze silnikowe możemy podzielić zasadniczo na wtryskiwacze jednosprężynowe oraz wtryskiwacze dwusprężynowe. Te drugie są nieco bardziej skomplikowane, aczkolwiek sama zasada działania urządzenia nie ulega zmianie. W przypadku wykrycia awarii wtryskiwacza powinniśmy zasięgnąć pomocy fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *