Jak w praktyce wygląda laserowe cięcie blach?
Stal to niezwykle popularny materiał konstrukcyjny. Do produkcji trafia jako półprodukt, wymaga więc precyzyjnego cięcia, aby uzyskać pożądane rozmiary i kształty. Największą dokładność zapewnia cięcie laserowe – jak się to odbywa?
Na czym polega laserowe cięcie stalowej blachy?
Do cięcia stali używa się lasera o dużej mocy. Najczęściej takie cięcie jest sterowane komputerowo, dzięki czemu cały proces przebiega szybko i z bardzo wysoką precyzją wykonania. Przy większej liczbie elementów proces cięcia można zautomatyzować, wystarczy odpowiednio zaprogramować maszynę – wszystkie części wycinane są według dokładnie tego samego modelu, udaje się więc uzyskać pełną powtarzalność wymiarów. Dokładność laserowego cięcia sprowadza się do ułamków milimetra, niezależnie od grubości wykorzystywanych arkuszy stali.
W laserowej technologii możliwe jest wycięcie elementu o bardzo skomplikowanej formie i z wieloma otworami o zróżnicowanym kształcie. Takie elementy można wycinać w bardzo dużych ilościach, a projektowanie komputerowe umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnego materiału, bez zbędnych strat. Laserem ciąć można także stal nierdzewną i aluminium, z oferty Nova Trading, a końcowy efekt jest dużo lepszy niż w przypadku tradycyjnej obróbki skrawaniem.
Jakie są zalety laserowego cięcia blach?
Precyzja cięcia to niewątpliwie największy atut takiej metody. Wykrojone elementy nie potrzebują żadnej dodatkowej obróbki, ponieważ ich krawędzie są w miarę gładkie, odpowiednio wykończone i od razu można taki element przekazać do dalszych etapów produkcji przemysłowej. Mimo że laser ma bardzo wysoką temperaturę, to nie zmienia właściwości ciętego materiału – wykrawana laserem blacha zachowuje swoje oryginalne parametry i kolor, nie ulega wypaczeniu, jest tak samo wytrzymała i twarda jak przed cięciem.
Cięcie laserem wiąże się wprawdzie z pewnymi kosztami, ale mogą się one zwrócić dzięki wysokiej wydajności. Laserem przecina się blachę znacznie szybciej niż innymi obecnie dostępnymi metodami, a chociaż grubsza blacha wymaga dłuższej obróbki, to wciąż trwa to krócej niż przy tradycyjnym skrawaniu. Warto też dodać, że cięcie laserowe jest ekologiczne, ponieważ wiąże się z obniżoną emisją szkodliwych substancji.