Wspomaganie wentylacji grawitacyjnej w zakładach przemysłowych
Odpowiednio dobrany system klimatyzacyjny zapewnia utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury raz wilgotności powietrza. W większości mieszkań i domów działa przy tym ciągle jeszcze wentylacja grawitacyjna, ale chociaż w domu może ewentualnie sobie poradzić, to w zakładzie przemysłowym odciążyć powietrza nie jest po prostu w stanie. Z tego względu w takich miejscach standardowa wentylacja wspomagana jest przez pracujące z dużą wydajnością wentylatory przemysłowe. Poniżej przekazujemy wiedzę od specjalistów od rozwiązań w przemyśle apautomatyka.pl.
Wentylacja przemysłowa – rodzaje
Podczas różnorakich procesów produkcyjnych odbywających się w zakładach przemysłowych wytwarzane jest ciepło, duże ilości zanieczyszczeń oraz para wodna i dwutlenek węgla. Skala natężenia wszystkich szkodliwych wynikających z produkcji związków bywa ogromna i staje się niebezpieczna dla zdrowia pracujących w zakładzie ludzi. To jest najważniejsze odniesienie w stosunku do zanieczyszczeń i wyziewów produkcyjnych, ale często także poprzez nadmierne zapylenie może dochodzić do uszkodzeń fabrycznych maszyn oraz urządzeń.
Nawet najsprawniej działająca wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie z dużym natężeniem zanieczyszczeń i konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, znacznie zwiększającej ruch powietrza. W fabrykach czy manufakturach wykorzystuje się najczęściej oba rodzaje wentylacji. Przy małym albo żadnym natężeniu pracy w zakładzie, np. w soboty albo w niedziele pracuje wentylacja grawitacyjna, a przy zwiększającym się natężeniu zanieczyszczeń w dni powszednie wspomaga ją wentylacja mechaniczna.
Wspomaganie wentylacji grawitacyjnej – wentylatory kanałowe
Jednym z elementów stosowanych do wspomagania podstawowej wentylacji grawitacyjnej są wentylatory kanałowe. Służą one przy tym dwojakim celom i mogą być użyte zarówno do wtłaczania powietrza czystego, jak i usuwania powietrza zanieczyszczonego. Umieszczane są w związku z tym w systemach przemysłowych w wentylacji nawiewnej oraz wywiewnej.
Skala zróżnicowania modeli wentylatorów kanałowych jest ogromna, dzięki czemu mogą być użytkowane w różnej wielkości i typie instalacji wentylacyjnych. Ich budowa umożliwia ciągła, równomierną pracę o określonej wydajności, a przy niskim zużyciu energii elektrycznej. Wentylatory kanałowe dzielone są na dwie grupy:
• wentylatory osiowe – do zastosowań przy umiarkowanej temperaturze i niskim zapyleniu powietrza;
• wentylatory kanałowe z wirnikiem promieniowym – do zastosowań w rozbudowanych, skomplikowanych i długich instalacjach wentylacyjnych.
Wspomaganie wentylacji grawitacyjnej – wentylatory promieniowe i wyciągowe
Rodzaj wentylatorów do zastosowania w odciągach zanieczyszczonego powietrza. W działaniu przypominają wentylatory osiowe, ale wykazują się większymi parametrami sprężania, a przez to są bardziej wydajne. Umożliwiają nie tylko transport pneumatyczny, czyli ruch powietrza wychodzący z zanieczyszczeniami, ale również nadmuch chłodzenia maszyn. Są stworzone do przemysłowych rozwiązań wentylacyjnych i również występują w zróżnicowanych formach budowy. Zmienność parametrów umożliwia zastosowanie wentylatorów promieniowych i wyciągowych w zróżnicowanych warunkach środowiskowych. Wśród głównych zalet tego typu urządzeń zalicza się wysoce korzystny współczynnik sprężu do wydajności.
Wspomaganie wentylacji grawitacyjnej – wentylatory dachowe
Wentylatory dachowe służą do transportu powietrza ze środowiska do pomieszczeń i w drugą stronę, czyli z pomieszczeń na zewnątrz. Przepływ powietrza umożliwia w tym wypadku samo jego ciśnienie. Znajdują zastosowanie zarówno przy poziomym, jak i pionowym wyrzucie powietrza i mogą być używane w niewielkich pomieszczeniach typu toalety, w mniejszych i większych magazynach, ale także w dużych halach produkcyjnych, czy do wentylowania krytych parkingów. Rzadko jednak znajdują zastosowanie przy dużym zanieczyszczeniu, a przede wszystkim przy wysokim zapyleniu powietrza. W użyciu przemysłowym są dodawane do istniejącej już wentylacji mechanicznej i w zależności od wielkości modelu pracują w mniejszych lub większych pomieszczeniach.