Uszczelki gumowe – co warto o nich wiedzieć?

Uszczelki z gumy istnieją na rynku już od wielu lat. Są jednymi z najczęściej wybieranych i najbardziej uniwersalnych akcesoriów do izolowania przepływu wybranych instalacji. Sprawdzają się zarówno w warunkach domowych, jak i w wielu sektorach przemysłu. Są bardzo różnorodne i mogą dopasować się właściwościami oraz kształtem do konkretnego zastosowania. Ważny jest natomiast odpowiedni dobór wyrobu, który zapewni trwałe uszczelnienie i zagwarantuje szczelność na wiele lat.

Kształt uszczelki – jak wiele od niego zależy?

Prawdę mówiąc, poprawny dobór kształtu i wymiaru uszczelki ma ogromny wpływ na całokształt pracy. Zazwyczaj firmy produkujące tego typu wyroby oferują możliwość stworzenia ich pod konkretne zamówienie. To doskonałe rozwiązanie pozwalające zapewnić upragniony efekt działania, jednak przeważnie korzysta się z niego w przypadku opcji hurtowej.

Dzięki łatwości formowania gumy, z tego tworzywa można stworzyć niemal wszystko. Dlatego też wyróżniamy uszczelki nie tylko płaskie, ale również przybierające formę trójwymiarowych profili. To samo tyczy się kształtu. W przypadku różnego rodzaju instalacji wykorzystuje się najczęściej uszczelki okrągłe. Zdarza się natomiast, że potrzebny jest wyrób w kształcie kwadratu czy nawet trójkąta.

Co ciekawsze, wielu producentów oferuje również uszczelki samoprzylepne na nawoju. Kształtem przypominają one taśmę, z której możliwe jest ucięcie nośnika na odpowiedni wymiar i umieszczenie na konkretnym fragmencie.

Rodzaje gumy używanej w uszczelkach

Niemal każdy producent uszczelek gumowych wskaże głównie dwa typy gumy, z której wykonuje się uszczelki. Pierwszym z nich jest guma komórkowa. Sprawdza się w większości przypadków, a to z uwagi na możliwość otrzymania z niej różnorodnych kształtów. Znajduje swoje zastosowanie w motoryzacji, budownictwie czy nawet branży reklamowej. Nie jest natomiast przeznaczona na ostre rogi i krawędzie. Do tego używa się drugiej formy, a mianowicie gumy litej. To właśnie ten materiał doskonale spisuje się podczas uszczelniania okien, drzwi bądź niektórych połączeń konstrukcyjnych.

Zazwyczaj gumowe uszczelki wykonuje się z EPDM, czyli terpolimera stosowanego w wielu gałęziach przemysłu. Niejednokrotnie można spotkać również uszczelki ze spienionego polietylenu, które oprócz funkcji izolacyjnych, posiadają zdolności tłumienia drgań i wygłuszania.

Zalety uszczelek gumowych

Każdy typ uszczelki posiada swoje zarówno wady, jak i zalety. W kontekście produktów z gumy, tych drugich jest znacznie więcej. Są one bardzo szczelne, a co za tym idzie – nie doprowadzają do powstawania przecieków. Dodatkowo, materiał ten w żaden sposób się nie starzeje. To powoduje, iż w instalacji nie ma konieczności ich częstej wymiany. Mogą być również bardzo wytrzymałe na obecność różnego rodzaju kwasów, środków chemicznych, czy też promieniowania UV. Dzięki swojej elastyczności posiadają także ogromną powierzchnię styku. Ciężko więc o porównywalną dla tego rodzaju wyrobów konkurencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *