Taśma klejąca – w jakich formach można ją spotkać?

Taśmy samoprzylepne są obecnie jednymi z najpopularniejszych materiałów samoprzylepnych na rynku. Można korzystać z nich w niemal każdej branży, a sam fakt ich różnorodności jest tego doskonałym przykładem. Począwszy od błahych zastosowań, a kończąc na naprawdę wymagających powierzchniach – wszędzie taśma klejąca może okazać się przydatna. Powszechne wśród wielu osób jest przekonanie, że tych wyrobów używa się jedynie do prowizorycznych czynności. Nie jest to prawda, co postaramy się udowodnić w poniższym wpisie. Zapraszamy!

Taśmy jednostronnie klejące – rodzaje i zastosowania

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda taśma klejąca. To wyrób występujący w formie nawoju na rolce, służący dokładnemu odmierzaniu długości warstwy kleju względem wymiarów powierzchni. Posiada nośnik, na którym umieszczony jest klej (z wyjątkiem błon klejących). Wiele osób nie skupia się zbytnio na tym, jaki rodzaj taśmy kupuje. Często więc kończy się na wielu skargach dotyczących braku przyczepności  do wymaganej nawierzchni.

Tłumaczymy, iż na dobór taśmy klejącej wpływ ma wiele czynników. Mowa tu głównie o nośniku i rodzaju kleju na nim umieszczonego. W przypadku taśm jednostronnie klejących wyróżniamy wiele nośników mogących przydać się z codziennym użytku. Mowa tu, chociażby o taśmach foliowych, piankowych czy nawet dekarskich. Pierwsza grupa zdecydowanie posłuży zaklejaniu kartonów bądź paczek przed transportem. Decydując się z kolei na uszczelnienie okien bądź drzwi, wybierajmy taśmy piankowe. Niezwykle ważna jest natomiast taśma dekarska, której obecność może niejednokrotnie uchronić nasze membrany dachowe przed przeciekaniem.

Taśmy dwustronnie klejące – czym różnią się od poprzedników?

Można się łatwo domyślać, że taśmy dwustronne posiadają warstwę klejącą po obu stronach nośnika. Mają więc w pewnym sensie przeznaczenie montażowe, które znacznie częściej przydaje się w wielu branżach. Materiały nośników są w większości przypadków bardzo podobne do tych występujących w taśmach jednostronnych. Różnica polega jednak na tym, że tutaj przykładowa taśma piankowa doskonale spełni swoją rolę, chociażby w kontekście montażu luster bądź innego asortymentu na ścianach w pomieszczeniu. W przypadku taśm dwustronnie klejących również spotkać można wiele ciekawych pozycji. Mowa tu na przykład o taśmach butylowych, włókninowych, żelowych czy tkaninowych.

Wykroje z taśm klejących – po co się je stosuje?

Powszechna forma taśmy klejącej nie jest wbrew pozorom jedyną, dostępną na rynku. Producenci bardzo często oferują sprzedaż gotowych wykrojów, których śmiało używać można w wielu przypadkach. Podstawowa branża, wykorzystująca w swoich działaniach kółka dwustronnie klejące to poligrafia i reklama. Bardzo często wyroby te stosuje się do wieszania plakatów na specjalnych tablicach. Dzięki dwustronności klejenia, jego ślad nie jest w żaden sposób widoczny na zewnątrz, co znacznie poprawia estetykę i przyczynia się do lepszego odbioru samego plakatu przez czytelnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *