Usługi ślusarskie w przemyśle – wymagająca profesja dla wybranych 

Ślusarstwo to jedna z tych profesji, która wymaga wysokich predyspozycji technicznych oraz ponadprzeciętnych umiejętności manualnych. Choć jest to zawód z wielowiekowymi tradycjami, który może wydawać się dość archaiczny, szczególnie w dobie powszechnej robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych, nic jednak nie wskazuje na to, aby miał zniknąć z rynku pracy. Wręcz przeciwnie, można zaobserwować duże zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie rzemieślniczej.

Liczy się specjalizacja i odpowiednie kompetencje

Osoba wykonująca zawód ślusarza odpowiada w głównej mierze za szeroko rozumianą obróbkę metalu. Pracę z tak wymagającym materiałem wykonuje ręcznie lub stosując w tym celu specjalistyczne maszyny i urządzenia. Ślusarz, jako zawód rzemieślniczy, wymaga więc nie tylko bardzo dobrych zdolności manualnych, ale również konkretnej wiedzy technicznej oraz odpowiednich umiejętności twardych.

Do zadań ślusarza należy m.in. tworzenie zarówno mało skomplikowanych elementów, jak i bardziej zaawansowanych technicznie konstrukcji, narzędzi czy mechanizmów, a także dbanie o ich właściwą konserwację oraz wykonywanie bieżących napraw i usuwanie ewentualnych usterek konstrukcyjnych w ich zakresie. Praca rzemieślnicza bazuje na różnorodnych technologiach oraz metodach obróbki materiałowej, a dobór właściwych narzędzi zależy przede wszystkim od specjalizacji i posiadanych kompetencji.

Szerokie spektrum prac ślusarskich

Usługi ślusarskie Kraków to w dużej mierze ręczna obróbka metalu z wykorzystaniem specjalistycznych metod łączących oraz specjalistycznych zabezpieczeń antykorozyjnych. Usługi ślusarskie są obecnie szczególnie wymagane w przemyśle oraz technologii produkcyjnej.

Zakres usług ślusarskich może być złożony, a ich finalny obszar jest uzależniony od tego, w czym specjalizuje się dany fachowiec, jakie ma kwalifikacje, kompetencje i doświadczenie, a także gdzie wykonuje swoje obowiązki zawodowe. Istnieją jednak pewne ogólne zadania, które jest w stanie wykonać praktycznie każdy ślusarz. Jest to m.in.:

 • przygotowywaniem metalowych elementów składowych maszyn, urządzeń lub narzędzi przy zastosowaniu obróbki ręcznej lub maszynowej
 • wykonanie połączeń między elementami
 • umiejętność czytana rysunków oraz dokumentacji technicznej
 • kontrola stanu technicznego urządzeń, maszyn i narzędzi
 • weryfikowanie jakości wytwarzanych elementów
 • rozpoznawanie usterek oraz awarii
 • naprawa uszkodzonych elementów (dorabianie i wymiana wadliwych części)
 • konserwowanie i zabezpieczanie metalowych elementów
 • obsługa specjalistycznych maszyn
 • wykonywanie zadań spawalniczo-konstrukcyjnych

Usługi ślusarskie Kraków to również kompleksowy szlif i polerowanie materiałów, profesjonalne przycinanie profili i płaskowników, a także gwintowanie i wiercenie otworów. W obszar prac ślusarskich, bardzo poszukiwanych obecnie na rynku, wchodzi również:

 • spawalnictwo – grupa prac związanych z produkcją i montażem konstrukcji ze stali (m.in. części mostów, podestów, rurociągów, maszyn, ogrodzeń, bram i całych elementów większych instalacji) wymagających poddaniu ich odpowiedniej formie obróbki spawalniczej
 • obróbka skrawaniem – przede wszystkim obróbka wiórowa metali i tworzyw sztucznych, przy zastosowaniu m.in. toczenia, frezowania, szlifowania, dłutowania oraz cięcia 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *