Najczęściej wybierana opcja obróbki

W przemyśle jedną z najczęściej wybierany opcji obróbki skrawaniem jest oczywiście frezowanie CNC. Do produkcji tego typu elementów wykorzystuje się zawsze urządzenia, które są sterowane numerycznie. Ta metoda kształtowania materiałów jest najczęściej wybierana, ponieważ dzięki niej materiał może nabrać dowolnego kształtu. Opcja taka jest niedostępna jeżeli chodzi o ręczną obróbkę, której jest w stanie dokonać człowiek.

Frezowania CNC – co to takiego?

Jest to metoda stosowana w obrębie obróbki skrawaniem. Funkcjonuje w ten sposób, że naddatek materiału jest systematycznie usuwany za pomocą specjalnie przystosowanej do tego maszyny. Zasadniczym celem frezowania CNC jest uzyskanie precyzyjnego ściśle określonego kształtu i wymiaru danego materiału. Ma on mieć również powierzchnię o określonych wymiarach.

O co chodzi w tym frezowaniu?

Przede wszystkim frezowanie CNC dzieli się na jednostkowe, seryjne i masowe. Jest ono zależne od ilości wytwarzanych produktów. Znacznie przyspiesza a przede wszystkim ułatwia pracę na wielkich halach. Ingerencja człowieka w przypadku frezowania jest znikoma. Potrzebna jest jedynie osoba, która jest w stanie obsłużyć maszynę i ustawić ją w odpowiedni sposób.

Na czym polega frezowanie?

Dzięki frezowaniu CNC dany producent jest w stanie uzyskać dokładnie zaplanowaną liczbę produktów. Dzieje się tak dlatego, że maszyny są ustawione w specjalistycznych programach komputerowych. Tak naprawdę to one kierują wszystkimi procesami i to dzięki nim maszyny działają w taki a nie inny sposób. Jest to o tyle ważna czynność, że tak naprawdę ingerencja człowieka nie jest tutaj potrzebna.

We frezowaniu wyróżniamy kilka podstawowych etapów do których należą m.in.:

  • ustawienie pozycji narzędzia, które będzie nadawało kształt określonemu materiałowi,
  • zamocowanie narzędzia,
  • ustawienie obrotów wrzeciona,
  • działanie samego narzędzia.

W przepadku frezowania CNC nie jest konieczna obsługa przez operatora jakiejkolwiek maszyny. Są one bowiem zarządzane przez komputery.

Produkcja na żądanie

Coraz więcej firm zajmuje się produkcją na żądanie. W praktyce oznacza to, że jest to produkcja, która ma nastąpić w określonym czasie. Dzięki niej powinny powstawać przedmioty, które mają określony kształt czy wielkość. Jednym słowem są to produkty czy też materiały, które zostały wyfrezowane na specjalne życzenie klienta. Mają one przybrać określony kształt, który jest potrzebny w dalszej produkcji.

Frezowanie CNC znacznie przyspiesza działania dotyczące produkcji sporej ilości dokładnie takich samych elementów potrzebnych w przemyśle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *