Ogrzewanie wielkopowierzchniowe dla magazynów, hal produkcyjnych, kurników

Jak ogrzać obiekt wielkopowierzchniowy? Praktyczny poradnik

Wybór systemu ogrzewania do budynku o dużej powierzchni nie jest zadaniem łatwym – ilość czynników, jakie trzeba uwzględnić, jest ogromna. W naszym artykule podpowiemy, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę. Omówimy również różne typy urządzeń, stosowane w obiektach tego typu.

Ogrzewanie obiektów wielkopowierzchniowych — na co zwrócić uwagę?

Zapewnienie właściwej temperatury w obiektach wielkopowierzchniowych nie jest łatwe. Problemy mogą wystąpić np. w związku z utratą ciepłego powietrza przez często otwierane drzwi (w centrach logistycznych) lub jego ucieczką pod sam sufit, gdzie jest nieprzydatne (w budynkach o dużej wysokości).

Ponadto, jak czytamy na stronie https://www.klimatyzacjetrojmiasto.pl/oferta/ogrzewanie-wielkopowierzchniowe, wybierając ogrzewanie wielkopowierzchniowe: hali produkcyjnej, magazynów, kurników czy innych, podobnych obiektów, należy brać pod uwagę ekonomikę jego eksploatacji. Systemy takie powinny więc:

  • zapewniać określoną temperaturę wnętrza przy jak najmniejszym zużyciu energii;
  • cechować się niezawodnością (ich ewentualna awaria może zakłócić procesy produkcyjne i doprowadzić do znacznych strat);
  • charakteryzować się niskimi kosztami obsługi, serwisu i napraw.

Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że w wielu wypadkach poszczególne strefy budynku mogą mieć odmienne zapotrzebowanie na energię cieplną — należy więc wybierać systemy, które będą w stanie elastycznie dostosować się do takich właśnie warunków.

W jaki sposób ogrzać dużą powierzchnię?

Jakie systemy ogrzewania są stosowane w budynkach o dużej powierzchni?

Wśród systemów, używanych do ogrzewania budynków o dużej powierzchni, największą popularnością cieszą się obecnie:

  • Promienniki wysokotemperaturowe. Ich najważniejszą zaletą jest szybkość działania – po uruchomieniu powodują one praktycznie natychmiastowy wzrost temperatury. Można je przy tym stosować zarówno do ogrzewania całej powierzchni budynku, jak i poszczególnych jego stref.
  • Systemy grzewczo-wentylacyjne. Mogą one zapewnić komfort cieplny w budynku zarówno latem, jak i w chłodniejszych porach roku. Szybko nagrzewają też powietrze, a ich konstrukcja umożliwia jego łatwe rozprowadzenie po obiekcie.
  • Grzejniki kanałowe. Nie tylko ogrzewają one całą powierzchnię budynku, lecz również chronią ją przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz. Najczęściej montowane są wzdłuż przeszkleń, a zobaczyć można je przede wszystkim w obiektach usługowych i handlowych.

Uzupełnieniem wspomnianych systemów mogą być kurtyny powietrzne. Montuje się je zwykle nad bramami (rzadziej — pionowo, tuż obok nich). Ich zadaniem jest łagodzenie różnicy temperatur i zatrzymywanie ciepłego powietrza wewnątrz budynku.

Jak ograniczyć koszty ogrzewania dużych budynków?

Koszt ogrzewania budynku o dużej kubaturze może być znaczący, istnieją jednak sposoby na jego ograniczenie. Najprostszym jest oczywiście zastosowanie odpowiedniej izolacji ścian. W przypadku używania rozwiązań grzewczych, bazujących na prądzie, dobrym pomysłem może być również wykorzystanie własnych jego źródeł (np. instalacji fotowoltaicznych).

Inną, często stosowaną metodą, jest montaż inteligentnych systemów sterowania. Są one w stanie np. automatycznie wykrywać obecność człowieka w danej strefie i uruchamiać po jej stwierdzeniu urządzenia grzewcze (pozwala to łatwo zoptymalizować zużycie energii).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *