Maszyny introligatorskie – rodzaje i zastosowanie

Introligatorstwo jest dobrze znaną dziedziną poligrafii, która zajmuje się obróbką drukowanych materiałów. Jednak trudniący się tym specjalista, czyli introligator, nie tylko musi charakteryzować się wysoko rozwiniętymi zdolnościami manualnymi, ale przede wszystkim, musi mieć do dyspozycji najlepszy sprzęt. Maszyny introligatorskie pozwolą we właściwy sposób przygotować materiał drukowany. Jednak jakie są ich rodzaje i rola?

Rodzaje maszyn introligatorskich

Maszyny introligatorskie są niezbędne do pracy introligatora. To właśnie dzięki nim, możliwe jest odpowiednie przygotowanie druku. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy:

  • falcerki- jak sama nazwa wskazuje służ do falcowania, czyli inaczej mówiąc załamywania papieru. Dzięki nim każde zgięcie papieru, może być wykonane z najwyższą precyzją i dokładnie w tym samym miejscu. Dodatkowo umożliwia ona wykonywanie zgięć w różnych kierunkach, operując dowolnymi proporcjami.
  • laminatory– to jedne z najprostszych w obsłudze urządzeń. Zadaniem laminatora jest zabezpieczenie papieru przed innymi, niekorzystnymi czynnikami. Jak wiadomo papier, mimo swojej wytrzymałości, za sprawą np. wody, szybko może ulec zniszczeniu.
  • oklejarki- te maszyny, trudnią się głównie oklejeniem, przy pomocy gorącego kleju poliuretanowego, książek. Gwarantuje to nie tylko wytrzymałość, ale też poprawia jakość wydanego druku.
  • niciarki- to maszyny służące do szycia grubszych książek nićmi. Zwykle wykorzystuje się niciarki w przypadku niezwykle cennych materiałów. Dzięki nim możliwe jest zszycie książek czy innych arkuszy, bez względu na ich wielkość.

Krajarki i nożyce introligatorskie- najfunkcjonalniejszy rodzaj maszyn

Do wspomnianych już typów maszyn introligatorskich, warto dodać krajarki i nożyce, które są najbardziej funkcjonalne i dają najwięcej możliwości. Dzięki temu można podzielić nie tylko surowce, ale i półprodukty na wymagane części, a następnie poddać je dalszej obróbce. Jak sama nazwa wskazuje, maszyny te pozwalają docinać i kroić materiały. Jednak nóż musi charakteryzować się odpowiednim ukształtowaniem i przede wszystkim precyzją, by materiał nie został zniszczony. Wyróżnić możemy następujące krojenia, które umożliwiają nam krajarki i nożyce introligatorskie:

  • przekrawanie- typowe krojenie wzdłuż prostej linii
  • okrawanie- czyli wyrównanie materiału
  • wykrawanie- krojenie wzdłuż linii krzywych i przerywanych
  • nadkrawanie- częściowe krojenie arkusza
  • wiercenie- krojenie za pomocą ostrza obrotowego
  • perforowanie- czyli inaczej dziurkowanie
  • bobinowanie- czyli krojenie wstęgi na mniejsze elementy

Jaką rolę spełniają maszyny introligatorskie?

Branża poligraficzna, nie mogła by obejść się bez tego rodzaju maszyn. To właśnie dzięki nim możliwe jest precyzyjne i skuteczne przygotowanie, a także oprawienie drukowanych materiałów. Introligatorzy są wysoce uzdolnieni manualnie, jednak nie są wstanie zastąpić sprawności i dokładności maszyn. Dodatkowo sprawiają, że praca z materiałami drukowanymi staje się wydajniejsza. Oznacza to, że introligator nie musi spędzać długich godzin i poświęcać energii, by każde zgięcie było idealne i precyzyjne, bo maszyny introligatorskie znacznie ten proces przyspieszają i ułatwiają.

One thought on “Maszyny introligatorskie – rodzaje i zastosowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *