Bioreaktory membranowe w oczyszczaniu ścieków

Bioreaktory membranowe stanowią nowoczesne podejście do tematu oczyszczania ścieków, które przynosi zasadne korzyści środowiskowe i ekonomiczne. W ostatnich latach przyciągają uwagę inwestorów stających przed wyzwaniem zapewnienia właściwego oczyszczania różnego rodzaju ścieków – w tym również przemysłowych. Na jakiej zasadzie funkcjonują membranowe bioreaktory oraz jaki jest ich sposób działania? Wskazujemy najważniejsze cechy tej formy oczyszczalni ścieków.

Bioreaktor membranowy – czym jest?

Bioreaktor membranowy, określany także jako reaktor MBR (ang. membrane bioreactor), to specjalne urządzenie oczyszczające, które wykorzystuje w swoim działaniu biologiczny proces mikrofiltracji. Zaawansowane systemy oczyszczania ścieków korzystają także ze specjalnych membran – mikrofiltracyjnych lub ultrafiltracyjnych, w zależności od zastosowanego wariantu. Synergia mikrofiltracji oraz membranowego oddzielenia zapewnia w pełni poprawny i skuteczny proces oczyszczania zużytej wody. Podstawowym komponentem bioreaktorów membranowych są kasety MBR, które zbudowane są z komponentów w formie arkuszy wykonanych z tworzywa sztucznego. Współcześnie ten typ oczyszczalni uważany jest za jeden z najbardziej wskazanych do zastosowania, ze względu na wykorzystanie naturalnych procesów biologicznych, które nie zagrażają środowisku. Przykładową budowę kasety reaktora membranowego można ujrzeć po kliknięciu w poniższy link: https://chem-top.pl/oczyszczalnie-sciekow/reaktory-mbr/.

Jak działają bioreaktory membranowe w oczyszczaniu ścieków?

W membranowych bioreaktorach następuje rozdzielenie składników poprzez ich separację. Mikroorganizmy, które wykazują duże zdolności do filtrowania wody, odpowiedzialne są za degradację pozostałych czynników. W sensie technicznym urządzenie oczyszczające stanowi połączenie modułu membranowego z biologicznym reaktorem, czyli układem, w którym zachodzą reakcje biologiczne. Efektem tego procesu jest uzyskanie cieczy oczyszczonej – gotowej do ponownego wykorzystania lub wypuszczenia do środowiska naturalnego.

Wśród najważniejszych zalet systemu wyróżnia się przede wszystkim:

  • wysoką skuteczność oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych, czyli możliwość użycia w różnych sytuacjach;
  • oszczędność miejsca – MBR zajmuje nawet dwa razy mniej miejsca w porównaniu do innych systemów;
  • niewielkie koszty eksploatacji w odniesieniu do tradycyjnych metod oczyszczania ścieków;
  • niższa emisja zanieczyszczeń, która jest jak najbardziej neutralna dla ekosystemów wodnych;
  • łatwość wymian części – dzięki układowi modułowemu, którego części można w prosty sposób zastępować nowymi egzemplarzami;
  • niska podatność na wahania obciążeń, czyli niezawodność pracy w zmiennych warunkach środowiskowych.

Reaktor MBR – membrany filtrująco-oczyszczające

Jednym z głównych wyzwań związanych z MBR jest zapobieganie zapychaniu membran, co mogłoby doprowadzić do spadku wydajności i konieczności ponownej konserwacji. Nowoczesne systemy oczyszczania wyposażane są jednak w specjalne rozwiązania, które automatycznie przedmuchują warstwy membranowe usuwając tym samym powstałe osady. Dzięki modułowej budowie reaktory MBR mogą być dostosowane do ścisłych potrzeb przedsiębiorstwa – można je rozbudowywać zwiększając możliwości. Warto również zaznaczyć, że technologie produkcyjne tego rodzaju oczyszczalni są sukcesywnie unowocześniane. Więcej w temacie reaktorów MBR można przeczytać tutaj: https://chem-top.pl/oczyszczalnie-sciekow/reaktory-mbr/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *